Je jich hodně. Každý zná alespoň některé ze slavných děl anglického dramatika a básníka Williama Shakespeara. Ať už je to Romeo a Julie, Hamlet, Othello, Richard III., Jindřich VI., Macbeth, Král Lear či Zkrocení zlé ženy, už přes čtyři staletí oslovují jeho díla celé generace. Dnes je tomu přesně 405 let od jeho smrti. Pojďme si v krátkosti připomenout Shakespearův život.

Učí se o něm ve škole, chodí se na něj do divadla a točí se o něm filmy. William Shakespeare i 405 let po své smrti zůstává významnou literární postavou, kterou si připomíná každá generace.

Shakespeare se narodil roku 1564 ve stejný den, ve který o 52 let později zemřel, ve Stratfordu nad Avonou. Je považován za nejvýznamnějšího anglického dramatika a vrcholného představitele evropského humanismu a pozdní renesance.

V mládí pravděpodobně chodil do stratfordské školy, kde se učil latinsky a řecky, jinak však víme o jeho brzkých letech málo. V roce 1582 si bere Annu Hathawayovou, s níž zplodí tři děti. O deset let později odchází do Londýna a stává se spisovatelem a hercem. Má otevřené dveře na dvůr Alžběty I., která tehdejší divadelní činnosti fandila a štědře ji podporovala.

V roce 1599 si zahraje v novém divadle The Globe na jižním břehu řeky Temže. Jeho hry jsou oblíbené a Shakespeare si slušně vydělává. Kupuje si také velký dům v rodném Stratfordu, nazývaný New Place. Dohromady napíše přes třicet her, poslední v roce 1613.

V prvním období své tvorby píše převážně komedie a historická dramata. Později je ale zklamán vývojem společnosti a začíná psát tragédie. Na konci života se už s osudem smiřuje a pouští se spíše do romancí a sonetů.

Shakespeare je jednoznačně renesančním autorem, jeho dílo se označuje za světské. Hrdostí a čestností v jeho dílech vynikají ženy, pro jeho dramata je pak typický takzvaný nerýmovaný verš. Mezi jeho nejznámější komedie patří Sen noci svatojánské (1596), Zkrocení zlé ženy (1594), Večer tříkrálový (1602) či Jak se vám líbí (1601). Napsal také několik historických románů, například Král Jan (1597), Richard III. (1593) a Richard II. (1596), a tragédie jako Hamlet (1604), Julius Caesar (1599) či Romeo a Julie (1595). Je rovněž autorem pohádkových her – jmenujme Zimní pohádku (1611) a Bouři (1612).

Při tvorbě svých děl Shakespeare často čerpal od antických i středověkých autorů. Sám pak naopak spoustu pozdějích autorů ovlivnil a jeho hry jsou dnes jedny z nejhranějších a nejpřekládanějších na světě.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..