Agatha Christie: žena, která vdechla život geniálnímu Herculu Poirotovi, a stala se tak díky svým detektivním románům druhou nejprodávanější autorkou vůbec. Mimo to šlo o dámu britského impéria se skvělým smyslem pro detail, díky němuž vznikly desítky zápletek pokušující nejednoho čtenáře.

Ještě než vznikl Poirot s Marplovou

Spisovatelka se narodila 15. září 1890 pod jménem Agatha Millerová a zprvu nic nenasvědčovalo tomu, že by se měla usadit v literární sféře. V mladí ji určitou dobu provázela myšlenka stát se zpěvačkou, z čehož však nakonec sešlo kvůli přílišné ostýchavosti před publikem.

Na Štědrý den roku 1914 se vdala za Archibalda Christieho, se kterým později měla dceru Rosalind, přestože jejich vztah nebyl zrovna ideálním. Aktivně se v době první světové války zapojila jako dobrovolná lékárnice, což se v budoucnu ukázalo jako velmi užitečné. Spisovatelka tak měla dobrý znalostní základ při scénách s jedy, se kterými, mimo léků, za války pracovala.

Sláva a manželská krize

Historicky první dílo Christie vyšlo v roce 1920, poprvé s puntičkářským detektivem zvaným Hercule Poirot. Šlo o Záhadu na zámku Styles, která spisovatelce přinesla mnoho pozitivních ohlasů a začátek slušně našlápnuté kariéry.

Za dveřmi svého domova však prožívala manželskou krizi, kterou v roce 1926 navíc prohloubila deprese z matčiny smrti a manželův nový objev. Pár se tedy nechal rozvést a spisovatelka byla z dodnes neznámých důvodů jedenáct dní nezvěstnou. Po rozsáhlém pátrání se Christie objevila v hotelu Swan Hydropathic ve městě Harrogate, což ona sama nebyla nikdy schopná vysvětlit.

V pozdější době podnikala mnoho cest do zahraničí, kde poznala archeologa a svého druhého manžela Maxe Mallowana. S tím žila až do své smrti a ráda říkala: „Acheolog je ideální manžel. Čím je jeho žena starší, tím je pro něj zajímavější”.

„Nejlepší moment, kdy přemýšlet a plánovat knihu je, když umýváte nádobí”

Agatha Christie se pyšní více než osmdesáti romány, povídkovými knihami a divadelními hrami, z nichž bylo mnoho zfilmováno. Nejznámější postavou se bezesporu stal svérázný Hercule Poirot, který dostal jméno už v roce 1916, kdy se spisovatelka poprvé pustila do psaní.

Přišel tak na svět malý inteligentní puntičkář původem z Belgie, jenž se vyznačuje nelibostí k Francouzům a jedinečným způsobem vyšetřování. Detektiv se vyskytuje například ve velmi známém detektivním románu Vražda v Orient expresu.

Jane Marplová, další autorčina postava, vznikla až o několik let později. Starší bystrá dáma, milující klepy a pletení, si získala pro změnu hlavně čtenářky-matky v domácnosti a ženy ze středních vrstev. Za autorčino nejvydařenější dílo se však všeobecně považuje Deset malých černoušků, kde sice nevystupuje ani jedna zmíněná postava, ale vše nahrazuje velmi napínavý děj a ještě překvapující rozuzlení.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..