Podzimní sezóna zpomaluje, ale to neznamená, že kultura ulehá k zimnímu spánku. Stále máme před sebou letošní nejočekávanější film, jednu z nejnadějnějších videoher, nějaké knížky, hudbu a hudební akce a dokonce festival asijského filmu. Nakonec nás čekají i nějaké koledy.

Literatura

Viděla jsem vraždu

První prosincový den vychází další detektivka Agathy Christie v edici nakladatelství Kalibr. Díl Viděla jsem vraždu je o smrti mladičké dívky, která byla zabita během halloweenské party. Stejného večírku se zúčastnila také slavná spisovatelka Ariadne Oliverová. Závěry učiněné policií se jí však nezdají, proto se rozhodne kontaktovat Hercula Poirota, aby vraždu prošetřil on sám. Klíč k dopadení vraha se skrývá ve větě, kterou zavražděná pronesla krátce před svou smrtí.

Vnučka

Už 2. prosince vychází historický román s názvem Vnučka od Bernharda Schlinka. Birgit s Kašparem se poprvé setkali v šedesátých letech na festivalu mládeže ve Východním Berlíně. Okamžitě se do sebe zamilovali. Ona byla z Východu, on ze Západu. Kašpar jí pomůže utéct, aby se mohli vzít. Teprve po její smrti se dozvídá, že před útěkem porodila dceru, kterou nechala v NDR. Rozhodne se, že ji najde. Birgit by si to přála, i když to sama nedokázala.

Kniha Vnučka - Bernhard Schlink | knizniklub.cz

Film

A pak přišla láska…

Hned první prosincové dny se ponesou ve znamení nového filmu českého režiséra Šimona Holého. Snímek, který premiéroval na festivalu v Karlových Varech, sleduje psycholožku Kristýnu v podání Pavly Tomicové, o jejímž výkonu již nyní kolují zvěsti zmiňující životní roli. Kristýna touží po štěstí a lásce, které se společně s dcerou vydává hledat ve světě ezoteriky. Režisér a zároveň jeden z autorů manifestu Nové české intimity v českých kinech od 1. prosince hledá blízkost mezilidských vztahů, porozumění, a nakonec i lásku.

Kaprkód

Dokumentární žánr zůstává v očích mnohých diváků nudnou vyprávěcí analýzou nuceně dotlačenou na filmové plátno. A režisérka Lucie Králová ukazuje, že opak je pravdou. Ve své dokumentární opeře Kaprkód rozšiřuje hranice dokumentu a přetváří filmovou řeč v monumentální dílo ve kterém splývá proces tvorby s dílem samotným. Před zraky diváků rozplétá osudy rozporuplného hudebního skladatele Jana Kapra a buduje jeho mytologický obraz v působivém hudebním eposu. Své poslední vystoupení Kapr zahraje v kinech od 14. prosince.

Filmová "dokumentární opera" Kaprkód rozhodně stojí za zhlédnutí | OperaPlus

Avatar: The Way of Water

Jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku konečně spatří světlo světa. Více než tříhodinová filmová odysea Jamese Camerona nese název Avatar: The Way of Water. Ve vizuálně propracované podívané se diváci po deseti letech znovu setkají s Jackem Sullym a Neytri, tentokrát i v doprovodu jejich dětí. Na boj o zachování jediné rodiny uprostřed izolovaného i nádherného světa Pandory se diváci mohou těšit od 15. prosince.


Videohry

The Callisto Protocol

Duchovní nástupce série Dead Space nás už 2. prosince zavede do věznice na asteroidu Callisto. Tam se setkáme s nebezpečím v podobě mutantů, kteří nám stíží cestu ven. Hra se pyšní propracovanou grafikou, tíživou atmosférou, bohatými možnostmi souboje a v neposlední řadě obzvlášť brutální nabídkou, pokud jde o skony hlavního hrdiny.

Midnight Suns

Další hra s licencí Marvelu tentokrát nebude mapovat příběh jednoho nebo několika málo hrdinů z oblíbených komiksů. Vývojáři z Firaxis (stojící za novodobou iterací taktické série XCOM) si pro nás připravili tahovou strategii, ve které se ujmeme skupiny zvané Midnight Suns. Ale nebojte, slavná jména chybět nebudou. Těšit se můžete na 2. prosince.

High on Life

Poslední herní doporučení směřuje k bláznivé střílečce s mluvícími zbraněmi, cartoonovou grafikou a specifickým humorem. Nejde o náhodu, za hrou stojí mimo jiné tvůrce seriálu Rick a Morty, jehož rukopis se do vyznění High on Life notně propisuje. Do divokého vesmíru plného mafiánských mimozemšťanů se vypravíme 13. prosince.

High On Life on Steam

Festivaly

Filmasia 

Asijský filmový festival se vrací do Prahy. Letos se promítání uskuteční od 1. do 6. prosince v kinech Lucerna a Bio Oko. Na programu bude devět snímků s asijskou tématikou. Asijská kinematografie nabídne nové filmové tváře, ale i známé klasiky. Mezi hosty letošního festivalu patří režiséři a herci, kteří své filmy představí. Program doplní také výstava fotografií autorů, kteří za posledních 25 let dokumentovali až dvě stě lokálních filmů.


Hudba

Alba v prosinci

Jako každý měsíc se podíváme na umělce a jejich nová alba, která vyjdou v prosinci. Odstartuje ho Olly Murs s připravovaným albem Marry Me. V ten samý den (2. 12.)  také stojí za zmínku Take a Chance – Metal Tribute to ABBA kapely Amberian Dawn. A těsně před Vánoci nás kapela Weezer potěší deskou s názvem SZNS: Winter.

Olly Murs : Marry Me - CD | Bontonland.cz

Vypsaná Fixa v Lucerně

Skoro předvánoční čas ozvláštní kapela Vypsaná Fixa svým koncertem ve Velkém sále pražské Lucerny. Dva dny před Štědrým dnem, teda 22. prosince zazní písně jako Krabička nebo Čtyři slunce.

Česko zpívá koledy

Již po dvanácté se na mnoha místech Česka rozezní v jednu chvíli stejné vánoční koledy. Akce pod taktovkou Deníku.cz spojuje lidi napříč republikou, a to 7. prosince, a i vy si můžete přijít zazpívat.


Autory kulturního výhledu jsou Tereza Kratochvílová, Julie Šafová, Eva Dorota Czerneková, Roxy Hamilton a Filip Svoboda. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..