Po měsících izolace se do českých ulic konečně vrací kulturní dění. Otevřená divadla toužebně očekávají stálé návštěvníky, galerie rozevírají svou náruč veřejnosti a kina už několik dní hrají první filmy. V červnu si na své si přijdou milovníci umění, hudby, videoher, divadla i filmu. Přinášíme výhled toho nejzajímavějšího, co nás v následujícím měsíci čeká.

Setkání s vládci dávných kultur i nadějnými mladými umělci

Sluneční králové

Jedním z naprosto unikátních mezinárodních projektů Národního muzea v Praze je sbírka největších archeologických objevů českých egyptologů z lokality Abúsír, starověkého královského pohřebiště sousedícího na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou. K vidění jsou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru. Výstava je prodloužena až do 6. června s rezervací vstupenek online a nikdo se zájmem o nahlédnutí do výzkumu českých badatelů by si ji neměl nechat ujít.

Zdroj: Národní muzeum
Nové cesty/nové objevy

Výstava současných členů Sdružení českých umělců grafiků Hollar v Galerii ve věži Novoměstské radnice zve na zajímavou expozici svých obrazů, jejichž tématem jsou celosvětové aktuální otázky jak ekologické, tak etické roviny, v nichž člověk překračuje své biologické hranice a narušuje tak mechanismus přírodního výběru, jenž nahrazuje svým vlastním zákonem. Výstava probíhá od 3. do 30. června a vstupenky bude možné zakoupit u vstupu na věž. 

Pop-Up

Galerie AVU zve návštěvníky v rámci projektu Pop-Up na výstavu Time (800% slower), na které svá umělecká díla představí Batmanlai Narankhuu, Enisa Skoko a Štěpán Vrbický. Program, který běží od března 2021 po dobu jednoho roku, zahrnuje osm výstav, jež se zaměřují především na absolventky a absolventy akademie a jejich propojení s akademickou obcí. Následující výstavu Time (800% slower) je možno navštívit od 1. do 16. června v Akademii Výtvarných Umění na Praze 7.

Za akcí na festival hudby, za uklidněním na čokoládový trh

Festival Jamrock 

Traktor, Wohnout, Mr. Moss a mnoho dalších letos vystoupí na Jamrocku! Od 3. do 5. června si mohou lidé se zakoupenými vstupenkami naplno užít nabitý program. Lístky je možné zakoupit na webových stránkách akce, nebo na ticketlive.cz. Milovníci hudby si tedy ve čtvrtek do navigace zadají Letohrad a vyrazí za zábavou. 

Festival tanečních filmů v Praze

3. až 5. června Praha ožije. Proběhne již sedmý ročník festivalu tzv. dance for camera filmů. Premiéra českého filmu Cunningham festival nastartuje a následovat budou pecky jako Romeo a Julie, Dark Horse, Efeméry a mnoho dalších. Vše vypukne již tradičně v kině Světozor, letošní novinkou je letní kino Evergreen DOX+, kde posledním promítáním festival skončí. 

Může jít o obrázek one or more people , people standing , indoor a text
Zdroj: Festival tanečních filmů
Čokoládový trh 

Milovníci čokolády si mají šanci obalit nervy od 4. do 6. června na výstavišti v Kroměříži. Čokoládky, pralinky, cupcaky, makaróny – to vše potěší gurmánskou duši. Zároveň je pro návštěvníky připravený koncert v rytmu africké a mexické hudby.

Středověká Evropa v novém hávu a herní veletrh

Ratchet & Clank: Rift Apart

Asi poslední skutečně velká hra jarní sezóny. Druhý díl rebootované série Ratchet & Clank od Insomniac Games bude více než působivou prezentací opravdového next-genu. Ta nejlepší cartoonová grafika na trhu spojená se zajímavým příběhem a zábavnou akcí nezklame dospělé hráče ani jejich ratolesti. Tedy alespoň tomu vše napovídá. Na výsledek práce kalifornských vývojářů si počkáme do 11. června. Má to jediný háček. Chcete-li si nového Ratcheta zahrát, musíte být jedním ze šťastlivců, kterým se doma na poličce vyskytuje zatím stále spíše nedostupná konzole PS5.

Chivalry 2

Pro ty, kteří nejnovějším hardwarem od Sony nedisponují nebo upřednostňují před singleplayerovým zážitkem hromadnou řežbu, je zde Chivalry 2. Už 4. června se můžete společně s přáteli pustit do masových bitev, sice ve fiktivním světě, leč notně inspirovaném středověkou Evropou. Čeká nás arkádová hratelnost v pěkném grafickém provedení. Za hrou stojí vývojáři prvního dílu Torn Banner Studios.

Zdroj: Chivalry 2
Summer Game Fest a E3

To nejzajímavější v herním světě se však v červnu odehraje na festivalech a veletrzích. Už 10. června odstartuje svůj Summer Game Fest pořadatel a moderátor Geoff Keighley s úvodní show Kickoff Live, o den později očekávejte příval novinek na IGN Expo, 12. června pak započne legendární veletrh E3 doprovázený rozličnými prezentacemi herních vydavatelů. Zkrátka, předprázdninový program je nabitý a objevit se můžou informace prakticky o jakémkoli titulu. Za všechny jmenujme třeba nový Battlefield, Elden Ring nebo Starfield. Bude toho ale mnohem více. Všechny akce se odehrají online a sledovat je bude možné na patřičných kanálech.

Za Oscary konečně do kin

Země Nomádů

Nově otevřená kina lákají na mnohé filmové skvosty. Pokušení rozhodně vzbuzuje snímek, který ovládl oscarový večer a odnesl si hlavní cenu večera. Je jím Země Nomádů čínské režisérky Chloé Zhao s Frances McDormand v roli protagonistky Fern. Ta se rozhodne hnout se svým životem, který se momentálně nachází na bodu mrazu, předělá dodávku na karavan a vydá se na cestu, díky které nejen nalezne nový způsob života, ale i pozná sama sebe. K vidění je od 3. června.

Anny

Nejslavnější žena českého dokumentu Helena Třeštíková přichází se syrovým příběhem stárnoucí prostitutky Anny. Film sleduje osobitou ženu dlouhých šestnáct let a ukazuje, že i na deklasované pozici lze žít s hlavou vztyčenou a elánem do života. A i na úplném dně se dá najít naděje, humor a odhodlání žít naplno. Dokument přichází do kin 4. června.

Anny — Česká televize
Zdroj: Česká televize
Spirála strachu: Saw

Pro filmové fanoušky hororové ságy Saw se na závěr června chystá další sousto. V mysteriózním krimi filmu Spirála strachu: Saw pokračuje vyšetřuje detektiv v podání Chrise Rocka sérii podivných vražd, které nápadně připomínají morbidní zločiny slavného sériového vraha. V premiéře, stanovené na konec června, se ukáže, že se nejedná o pouhou náhodu, ale o propracovanou hru, ve které žádný stín z minulosti není pouze stínem.

Divadlo odpovídá na dilema z historie, ale vrací i osvědčenou klasiku

Emil čili o Háchovi

Třetí československý prezident Emil Hácha budí i nyní, 75 let po své smrti, notné kontroverze. O jeho osobě i politických činech by se dala vest dlouhá debata, a přesto bychom stejně nedospěli ke shodě. Zachoval se Emil Hácha jako kolaborant, nebo byl pouze člověkem na špatném místě? Existuje správná odpověď? Lze z pozice současného člověka Háchu vůbec objektivně hodnotit? A co náš názor na jeho osobu vlastně znamená? Tyto i mnohé další otázky si pokládá hra Divadla D21, která má premiéru 3. června.

Kdo se bojí Virginie Woolfové?

Klasická americká hra Edwarda Albeeho 18. června zavítá do brněnského Národního divadla. Ve slavném dramatu se mísí absurdita společenských konvencí a milostných vztahů se zlověstnou lidskou krutostí. Postavy hry bezcílně bloumají životem a jedinou zábavu shledávají ve vrhání slovních dýk po těch, kteří ještě neotupěli natolik, aby nedokázali cítit bolest.

Kdo se bojí Virginie Woolfové? - Národní divadlo Brno
Zdroj: Národní divadlo Brno
Společenstvo vlastníků

Divadelní hru Jiřího Havelky v červnu uvidíme hned na několika místech. Kromě pražských divadel se bude hrát například v Liberci či v Chebu. Jeviště se před očima diváků změní v zasedání vlastníků bytových jednotek, kde skutečné vlastnosti vyplouvají na povrch a ze zdánlivě neškodných sousedů se stávají odpudiví lidé, kteří se namísto hledání řešení raději utápí v malicherných hloupostech.

Text připravili Julie Šafová, Filip Svoboda, Roxane Hamilton a Tereza Šandová.

Zdroj úvodní fotografie

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..