První prázdninový měsíc už je za rohem. Kultura se naplno probudila, tudíž není těžké se v kupě letních akcí a festivalů zcela ztratit. Kulturní výhled přináší přehled toho nejlepšího, co v červenci vidět, slyšet a zažít.

Praha říká NE nepořádku

Hmyz

Již od 1. června probíhá v Galerii Millennium v Praze na Malé straně výstava „Hmyz“, na níž je k vidění tvorba výtvarníků napříč generacemi, v jejichž dílech se odráží téma hmyzu napříč obrovskou škálou pohledů. Skupinová výstava zahrnuje nejen malby a sochy, ale i grafiku či design necelé třicítky výtvarníků. Výstava se průběžně obměňuje a je možné ji navštívit až do 27. srpna.

Ne! v přírodě

Od 26. června lze ve Staroměstské radnici navštívit výstavu dvanácti inscenovaných fotografií v rámci umělecké kampaně upozorňující na nevhodné chování v pražském přírodním a lesním prostředí. Expozice je nafocena se známými tvářemi z řad umělců a sportovců. Jedná se o společný projekt Magistrátu hlavního města Prahy, konkrétně odboru ochrany prostředí, a fotografa a art directora Matěje Derecka Harda. Výstava se koná až do 10. července, tak si ji jistě nenechte spolu s dalšími ujít.

Zdroj: portalzp.praha.eu

Exner-Belveder

30. červen zahajuje nádhernou výstavu akademického malíře Ivana Exnera působícího mezi dalšími významnými autory domácí výtvarné scény. Divák má možnost zhlédnout víc než sto autorských obrazů a velkoformátových kreseb, ve kterých autor vyjadřuje především svůj záměr vracet se k tradičním hodnotám antické a renesanční vzdělanosti a vzorům evropské kultury s kořeny civilizací Starého světa. Výstava bude probíhat do 24. října v Královském letohrádku na Praze 1, vstupné je možné zakoupit na místě.

Praha žije hudbou

Tématem festivalu je busking, neboli pouliční představení umělce, u kterého se kolemjdoucí sám rozhodne, zdali mu přispěje do „klobouku”. Pražské ulice se rozezní 16. až 17. července. Festival vítá všechny formy pouličních umělců od tanečníka, hudebníka, divadelníka až po kouzelníka. Cílem je rozšířit a podpořit termín busking, proto vezměte kytaru nebo drobné a vyrazte do ulic velkoměsta!

Festival Arena

Divadlo bratří Formanů přichází s festivalem plným divadel, cirkusů, hudby i vizuální tvorby. Vše vypukne 23. června na Smíchovské náplavce, 3. července proběhne slavnostní rozloučení. Letos program obohatí například inscenace Vraky snů od Holektiv & Cink Cink Cirk a katalánský soubor Los Galindos. Cirkusoví nadšenci se mohou přiučit základům akrobacie a masterclass. Doprovodný program nabízí sítotisk vlastních triček a výrobu ze dřeva. 

ARENA, Festival Divadla Bratří Formanů, Praha
Zdroj: cirqueon.cz

Festival Meeting Brno

Kontroverzní téma, nebo revoluční náboženství? Na festivalu Meeting Brno nenajdeme žádné tabu! Od 26. července do 1. srpna se uskuteční festival s mottem ,,Pravda vítězí”. Program doprovází diskuzní fóra a tematická hudební vystoupení. Součástí bude také pouť smíření – účastníci se vydají po stopách tisíce žen, dětí a starců z Brna, kteří byli před 75 lety hnáni k rakouským hranicím.

Nové a lepší formule

F1 2021

Největším a jediným skutečným tahákem letošní videoherní okurkové sezóny jsou nové formule. Tedy F1 2021 od britských Codemasters, čerstvě pod taktovkou vydavatele EA. Letošní ročník by měl vedle klasických technických vylepšení, updatů tratí a jezdeckého složení nebo prohloubení samotného pocitu z jízdy nabídnout zbrusu nový příběhový mód, který lze připodobnit k režimu Cesta z fotbalové série FIFA či populárnímu seriálu Drive to Survive. Na hru se můžete těšit 16. července.

Zdroj: Vortex.cz

Nacon Connect, EA Play Live a Annapurna Interactive

I červenec s sebou přináší várku videoherních prezentací. Jde o jakési outro k letošní E3. Nebo možná preludium k srpnovému Gamescomu? Tak či tak nás čekají minimálně tři akce, kterými jsou již 6. července Nacon Connect francouzského vydavatele Nacon, EA Play Live 22. července, kde s jistotou uvidíme třeba chystaný Battlefield 2042. A na závěr měsíce, 29. července, nás o své projekty obohatí artový vydavatel Annapurna Interactive.

Návrat slavné superhrdinky i mistra napětí

Black Widow

Po několika měsících plných krušného odsouvání premiér se vlastního filmu z dílny společnosti Marvel dočkala i legendární superhrdinka Natasha Romanoff alias Black widow s tváří Scarlett Johansson.  Ve stejnojmenném trháku Cate Shortland nahlédnou diváci do minulosti jedné z nejslavnějších bojovnic světa komiksu. Milovníci akce samozřejmě nezůstanou ochuzeni ani o velkého protivníka, kterému hrdinka bude muset čelit. Jak to celé dopadne, se dozvíme od 8. července.

Čas

Mysteriózní filmový experiment amerického režiséra M. Night Shyamalana se soustředí na zdánlivě perfektní malý rodinný výlet na pláž, který se ovšem hrozivě zvrtne. Během pobytu na pláži začíná rodina z čista jasna neobvykle rychle stárnout, tajemnou pláž nelze opustit a pomoc je v nedohlednu. Namísto několika dekád se život protagonistů smrskne do několika hodin a naděje na přežití se stále zmenšují. Režisér thrilleru od 22. července ukáže, že po úspěchu hororu Šestý smysl a dramatu Rozpolcený má stále čím oslnit.

Zdroj: IMDb.com

Ani na poli české kinematografie nebude v červenci pusto. Obnovené premiéry se dočká válečné komorní drama Karla Kachyni Kočár do Vídně. Vypráví příběh zoufalé ženy, které Němci zabili manžela. V momentě, kdy se jí naskytne příležitost pomstít jeho smrt, ona sama zavraždit nedokáže.

Na veselejší notu se diváci naladí při sledování nové české komedie Mstitel. Ústřední postavu snímku, který natočila Lucie Klein Svoboda, představuje oblíbený, leč životem ztrhaný herec. Ten si ve snaze získat zpět syna, se kterým ho manželka opustila, vymyslí fantastickou příhodu o tom, že jako první člověk letí na Mars. Spustí tím řetězec fantastických událostí, který jen tak nepůjde zastavit.

Do třetice českého filmu – v červenci přichází do kin i dokument Ivany Pauerové Miloševičové, který si posvítí na jednu z největších tuzemských vášní. Snímek Svaz českého rybolovu vypráví příběh party šesti mužů, kteří jednou za rok sbalí náčiní a vyrazí na cestu do Norska. Provázet je bude nejen několik přešlapů, ale hlavně humor a přátelství.

Zdroj úvodní fotografie

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..