Právě si prohlížíte Kulturní výhled: Červnové festivaly venku, pod střechou i virtuálně

S létem přichází čas vyrazit ven. Třeba za hudbou, jejíž přehled nově přinášíme. Na festivalu v „Kongresáku“ můžete pít pro Ukrajinu. Někteří zamíří na festival a veletrh Svět knihy, jiní zůstanou u monitorů a televizí při sledování Summer Game Festu. Do kin zamíří třeba očekávané Sedmikrásky.

Hudba

Festivaly v ulicích ožívají

Kulturní život ve městě se vrací zpátky do formy a ulice měst ožívají pouliční hudbou. Festival se tedy neodehrává na jednom místě. Zkuste spojit procházku městem s objevováním nových hudebníků, buskerů a umělců všeho druhu. Vstup je zdarma, můžete ale umělcům hodit něco do klobouku. Festival Praha žije hudbou můžete zažít už první víkend v červnu, v Olomouci ulice ožijí 25. června.

64. ročník festivalu Smetanova Litomyšl

Festival, každoročně konaný v areálech města Litomyšl opět po roce nabízí nejen obdivovatelům klasické hudby skvělý zážitek. Zámecké nádvoří naplní tóny nejen oper a oratorií, ale i souhry kvartetů, známé i neznámé kantáty a mimo jiné zazní také proslulá Carmina Burana. První tóny slavnostního zahájení se rozezní 9. června na nádvoří zámku v Litomyšli. 

Nová deska Superache

Conan Gray, velice oblíbený autor obzvláště u generace Z, autor populárních hitů Heather a Wish You Were Sober, napíná své fanoušky. Prozatím jim nabídl jako ukázky z nového alba skladbu Yours nebo People Watching. Mladý zpěvák při světovém turné navštívil i Česko a vyprodal pražské Forum Karlín. Jeho nové debutové album se ukáže světu již  24. června.


Videohry

Summer Game Fest

Herní sucho naruší tradiční červnový průvod konferencí, prezentací a festivalů, kde velké (i o něco menší) společnosti představí chystané novinky. Od 9. do 12. června se uskuteční Summer Game Fest. Hned na úvod proběhne prezentace organizátora a moderátora Geoffa Keighleyho, od které si slibujeme možná největší hity. Měřit se s ním bude ale i prezentace Microsoftu a Bethesdy 11. června. Ve stejný den a den poté se uskuteční dvojice akcí vydavatelství Future – Future Games Show a PC Gaming Show.

The Quarry

Until Dawn nebo The Dark Pictures Anthology. Filmově střižené adventury, dokonce spíš interaktivní filmy, pro které je známé britské studio Supermassive Games. S další podobnou hrou přichází i teď. Inspirováno osmdesátkovými slashery vypráví The Quarry příběh skupiny teenagerů vystavených tajemnému nebezpečí. Hráčovy volby rozhodnou, kdo přežije, a kdo se konce hry nedočká. Vývojáři lákají na multiplayer nebo mód, ve kterém nebudete hrát, ale pouze sledovat vývoj událostí na základě zvolených parametrů. The Quarry vychází 10. června.

Diablo Immortal

2. června dorazí další přírůstek do série Diablo od Blizzardu. Původně pouze mobilní titul (nakonec vyjde i na PC) nebyl hráči přijat úplně kladně a i teď zůstává očekávanějším Diablem to s číslovkou IV. Zdá se ale, že Diablo Immortal by nemuselo být vůbec špatnou hrou a určitě si zaslouží šanci.


Literatura

Svět knihy Praha 2022

Čtenáři se letos sejdou na festivalu Svět knihy Praha 2022. Mezinárodní knižní veletrh a literární festival se bude konat na výstavišti v Holešovicích 9. až 12. června. Tradičně se zde představí až 400 vystavovatelů z více než 30 zahraničních zemí. Součástí programu budou také odborné semináře, konference, setkání s autory a ocenění tvůrčích úspěchů. Nebudou chybět ani divadelní tvůrci s ukázkami svého umění. 

Uteč, než doroste měsíc

Osmého června vyjde nová young adult kniha od české spisovatelky Heleny Drdlové. Nese název Uteč, než doroste měsíc. Christian se po smrti dostává do dalšího světa. Do světa diametrálně odlišného od toho našeho. Noc je zde dnem, ale lidé se tmy děsí. Lidé jsou ve sto letech stále mladí a v lásce je přitahuje vůně krve jejich partnera. Aby toho nebylo málo, začínají se zde šířit zvěsti o sérii záhadných vražd…

Kód růže

Na konci května vyšel Kód růže od Kate Quinnové. Děj vychází ze skutečných událostí. Vypráví o osudech tří kamarádek během druhé světové války a krátce po ní. Seznámily se v roce 1940 na kryptografickém pracovišti na zámečku Bletchey Park. Všechny se pokoušely o to samé – rozluštění nacistických šifer. Po válce se však ukáže, že v Bletchley Parku působil zrádce. Postaral se o to, aby jedna z dívek skončila v ústavu. Dívky se opět setkávají, aby zrádce odhalily.

A noc byla jako samet

A noc byla jako samet je knihou z prostředí Mexika sedmdesátých let. Toto dílo Silvie Moreno-Garciové vychází 16. června. Když se zdánlivě nudné sekretářce Maite ztratí její spolubydlící Lenora, vydává se ji hledat. Do pátrání se na pokyn šéfa pouští také Elvis. Pátrání je brzy svede dohromady. Postupně zjišťují, že toho mají mnoho společného. Situace se jim však vymyká z rukou a začíná to vypadat, že by se mohla dokonce změnit v boj o holý život.


Další festivaly

Drink for Ukraine 

Více než 35 minipivovarů z celé ČR se sejde na benefičním pivním festivalu v Praze. Pivovary své stánky postaví 4. června v pražském Kongresovém centru, kde bude možné si koupit jimi darované kousky. Veškerý výtěžek z prodeje bude věnovaný neziskové organizaci Člověk v tísni, konkrétně na pomoc lidem v Ukrajině. Koupí piva tedy uspokojíte chuťové pohárky a ještě podpoříte dobrou věc, neboli jak spojit příjemné s užitečným. Dle slov organizátorů, ,,protože i pivo může pomáhat”.

Cirk-UFF

Milovníky cirkusu potěší mezinárodní festival nového cirkusu Cirk-UFF. Letošní ročník se tradičně uskuteční v Trutnově 1. až 5. června. Těšit se můžete na to nejlepší z českého prostředí společně s progresivními soubory ze zahraničí. Mezi velký počet účinkujících patří například Bratři v tričku, Circa nebo Holektiv.


Film

Kde je Anne Franková

Začátek června připomene tragický příběh židovské dívky Anny Frankové v animovaném hávu. Kitty, imaginární přítelkyně Anny, se 75 let od úmrtí dospívající dívky vrací do Amsterdamu a pátrá po své kamarádce. Kitty, znechucena realitou i moderní dobou se rozhodne splnit přání Anny a vnést do světa trochu naděje. Snímek Kde je Anne Franková přivítá první diváky 1. června.

Sedmikrásky

Dnes již kultovní experimentální snímek Věry Chytilové se po uvedení v Cannes a digitální restauraci znovu podívá do českých kin. Dvě protagonistky Sedmikrásek v něm vystupují v boji proti lhostejnosti světa kolem a beze studu se vysmívají morálce. Diváky od 2. června čeká restaurovaná verze, která dává naplno vyniknout barevné experimentálnosti i příběhové roztěkanosti.

Kdyby radši hořelo

Satirický debut Adama Kolomana Rybanského po úspěšné premiéře na mezinárodním filmovém festivalu v Berlinale konečně vstupuje do českých film. Komediální drama analyzuje českou náturu v jediné vesnici během Velikonoc. Sváteční jarmark je zde narušen dodávkou řízenou neznámým pachatelem, která vejde do slavícího davu. Komunitou se začíná šířit atmosféra strachu z neznámého teroristy a lidské charaktery jsou pod nátlakem nemilosrdně odhalovány. Jak se s neznámou hrozbou vesnice vypořádá se diváci dozví již 16. června.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů a redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..