Právě si prohlížíte Kulturní výhled: Filmový květen přinese Spider-Mana, Andersona nebo zlínský festival

Největší kulturní dění v květnu hlásíme na plátnech. Ale máme pro vás jako každý měsíc také tipy literární – české i zahraniční – hudební – pražské i regionální – a herní – americké i japonské. Tak se pojďme kulturně bavit i v létě.

Film

Spider-Man: Napříč paralelními světy

Brooklynský Miles Morales se vrací v pokračování úspěšného trháku z roku 2018. V novince obměněné režisérské trojice Joaquim Dos Santos, Kemp Powers a Justin K. Thompson se Miles po boku Gwen vydává na další dobrodružství napříč paralelními vesmíry. A brzy zjišťuje, že svět je mnohem větší a složitější, než si dosud myslel. Animovaná novinka přivítá první návštěvníky 1. června.

Asteroid city

V osobitém městečku vyrůstajícím na místě dopadu meteoritu se pravidelně setkávají výjimeční lidé. Letos se zde potká vdovec a několikanásobný otec, filmová hvězda i další unikátní osobnosti. Očekávat se navíc dají také návštěvníci z vesmíru. Tak zní premisa nového filmu Wese Nadersona, známého například pro komedii Grandhotel Budapešť nebo animovaný Psí ostrov. Novinka Asteroid city láká kromě originální zápletky také na hvězdné herecké obsazení v čele s Jasonem Schwartzmanem, Scarlett Johansson a Tildou Swinton. Asteroid city diváci navštíví od 22. června.

Indiana Jones a nástroj osudu

Charismatický archeolog a dobrodruh s tváří Harissona Forda se naposledy vrací na filmové plátno. Příběh amerického režiséra Jamese Mangolda zavede diváky do roku 1969 a srdce vesmírného soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Hrdina v důchodu se ocitá uprostřed další nebezpečné výpravy, tentokrát po boku své kmotřenky (Phoebe Waller-Bridge). Po světové premiéře v Cannes dorazí Indiana Jones do českých kin, k vidění bude od 29. června.


Literatura

Byt v Paříži

Čtrnáctého června vychází thriller s názvem Byt v Paříži od Lucy Foley. Hlavní hrdinka Jess se ocitá bez peněz, proto kontaktuje bratra s prosbou o pomoc. Po delším naléhání jí dovolí na čas se ubytovat u něj v bytě. Když však přijíždí, její bratr nikde není. Zkrátka se po něm slehla zem. Podivní sousedé jistě něco tuší, ale zarytě mlčí, aby neprozradili vlastní tajemství…

Vy nevíte, co je válka

Memoár Vy nevíte, co je válka vychází 21. června. Jeho autorem je Eva Skalecká. Příběh mladé ukrajinské dívky je vyprávěn skrze deníkové zápisky. Dvanáctiletá Jeva vyrůstá v Charkově, kde se o ní stará babička Iryna. Na začátku války se přestěhovaly do sklepa, kde si Jeva začala psát deník. Kromě ukrývání ve sklepě v něm popisuje i cestu na západ, kterou v zájmu vlastního bezpečí musely podniknout.


Festivaly

Zlín Film Festival 2023 

Tento prestižní festival se koná každoročně ve městě Zlín, které je známé svou bohatou filmovou historií.  Letošní 63. ročník se koná 1. až 7. června. Festival představuje širokou škálu filmů z různých žánrů a zemí, včetně celovečerních filmů, krátkých filmů, animovaných filmů a dokumentárních snímků. Kromě projekcí filmů se návštěvníci mohou těšit na koncerty, workshopy a další doprovodné akce. Zlín Film Festival je nejen příležitostí pro filmové fanoušky, ale také důležitou platformou pro talentované filmaře, kteří zde mohou prezentovat své práce.

Pražské Quadriennale 2023

Prague Quadrennial je světově uznávaný festival scénografie a divadelního designu, který se letos koná v Holešovické tržnici od 8. až 18. června. Tento festival představuje nejnovější trendy a inovace v oblasti scénografie, kostýmů, světelného designu a výtvarného umění spojeného s divadlem. Na Prague Quadrennial se setkávají umělci, divadelníci, architekti a designéři z celého světa, aby prezentovali své práce a vytvářeli inspirující diskuse a interakce. Festival nabízí množství výstav, performancí, workshopů a přednášek, které umožňují návštěvníkům objevit nové přístupy a perspektivy v oblasti scénografie. Prague Quadrennial je nejen důležitou událostí pro profesionály z divadelního a výtvarného světa, ale také pro všechny, kdo mají zájem o umění a kreativitu.


Videohry

Diablo IV

6. června se vrátí série, která dala vzniknout žánru. Ve čtvrtém Diablu se proklikáme hordami nepřátel, abychom se nakonec postavili démonce Lilith. Stylizací se vývojáři z Blizzardu vrací spíše k prvnímu a druhému dílu, naopak ustupují od barevnosti trojky. První recenze hodnotí hru nadmíru kladně.

Final Fantasy XVI

I série Final Fantasy od japonského Square Enixu se pojetím vrátí do minulosti. Zatímco poslední moderní díly sklouzávaly k jakési kombinaci fantasy, fantastiky a sci-fi, šestnáctá iterace epického vyprávění předvádí „evropský středověký“ fantasy svět, který má být navíc drsnější a temnější než kdy dřív. Exkluzivně na PS5 dorazí titul 22. června.


Hudba

Olomouc (O)žije!

Třetí ročník festivalu Olomouc (o)žije po roce opět oživí ulice a náměstí. Spousta profesionálních i amatérských hudebníků, kapel i tanečníků rozezní ulice 23. června a tento jedinečný festival si můžete užít úplně zdarma. A pokud jste odvážní, můžete popadnout nástroj, zaujmout místo a přidat se k této skvělé atmosféře festivalu. 

Ventolín ve Skautském institutu

Z pavlače Skautského Institutu na Staroměstském náměstí zazní skladby zpěváka Ventolína a kapely Edúv syn. Směs od disca až po techno vás určitě zaujme svou originalitou na konci školního roku 30. června.


Autory kulturního výhledu jsou Tereza Kratochvílová, Julie Šafová, Eva Dorota Czerneková, Roxane Hamilton a Filip Svoboda. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..