Ačkoli nepokrýváme divadlo v samostatném bloku, sálům a prknům se nevyhýbáme. Doporučujeme tak tentokrát i divadelní události. Tradičně ale taky vyhlížíme novou hudbu a literaturu, na obrazovky monitorů dorazí bůh války a do kin zase ochránci tajemné africké země Wakanda.

Festivaly

Noc divadel

Noc divadel se letos pod názvem Hrdinové uskuteční v sobotu 19. listopadu. Divadla po celém Česku nabídnou svým návštěvníkům prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci, představení a performance. Letos se divadelní noc ponese v duchu hrdinů, proto se zájemci budou moci seznámit jak s hrdiny divadelních her, tak divadelní práce a jejího zákulisí. Myšlenka společného divadelního svátku ožívá v rámci European Theatre Night.

Snow film fest

Více než 200 českých a slovenských měst nabídne během celého listopadu promítání filmů o zimních sportech z domácí i zahraniční produkce. Mezi témata, která na plátnech ožijí, patří extrémní lyžování, zimní lezení, snowboarding, snowkiting a další zimní radovánky. Na webových stránkách festivalu najdete mapu míst, kde se filmy budou promítat.


Literatura

Harry Potter a Fénixův řád – ilustrované vydání

Sedmého listopadu vychází dlouho očekávané ilustrované vydání Harryho Pottera a Fénixova řádu autorky J. K. Rowlingové. Autorem ilustrací je opět Jim Kay, jako tomu bylo u předchozích čtyř dílů.

Kdyby tvé oči zůstaly

Básnicko-prozaická sbírka Kdyby tvé oči zůstaly vychází 21. listopadu. Jedná se už o čtvrtou sbírku velmi nadějného mladého básníka Filipa Skoumala. Dílo vzniklo na cestách do nejrůznějších koutů naší republiky. Druhá polovina sbírky, psaná v próze, je věnovaná úvahám na těchto cestách.

Kořeny zla

Dvacátého třetího listopadu dorazí nejnovější thriller Antoina Renanda. Kořeny zla se zabývají především otázkou, zda se lidé násilníky již rodí, nebo se jimi stávají až v průběhu života. Příběh se točí kolem sériového násilníka, který si říká Alpha, a jeho obětí.


Hudba

Listopadová alba

Měsíc listopad zahájí Dean Lewis se svým nově připravovaným albem The Hardest Love, svou trošku do hudebního mlýna přidá i Joji novou deskou SMITHEREENS (4. listopadu). Po několika letech se na hudební scénu opět pokusí dostat Bruce Springsteen s deskou Only The Strong Survive (11. listopadu) a konec měsíce obzvláštní Nickelback s Get Rollin‘ a ještě poněkud neznámý Sam Ryder s jeho první deskou There’s Nothing But Space, Man.

Tata Bojs a Dekkadancers

V Mahenově divadle v Brně se 25. a 26. listopadu odehraje audiovizuálně taneční představení Velký třesk. Tanečníci Dekkadancers doprovodí kapela Tata Bojs.

Bolero a Carmina Burana

Nejen tyto dva známé kousky zazní 8. listopadu ve Španělské synagoze. Těšit se můžete třeba i na Nabucco, či židovské melodie v podání Czech Collegium.


Film

Black Panther: Wakanda nechť žije

Disney nám 11. listopadu nadělí třetí velkou marvelovku roku. Po spíše průměrných snímcích s Thorem a Doctorem Strangem se dočkáme Black Panthera. Po smrti protagonisty prvního filmu Chadwicka Bosemana však nedošlo k přeobsazení, a můžeme tak očekávat větší množství důležitých postav. Otázkou zůstává, jestli dokážou diváky zaujmout tak, jako milovaný Boseman.

JFK návrat: Za zrcadlem

Kennedy znovu. Tak by se dal nazvat dokumentární snímek z loňského roku, který dorazí do českých kin 17. listopadu. Režisér Oliver Stone stojí za hraným životopisným filmem z roku 1991, tentokrát zkoumá asi nejslavnější atentát historie s pomocí nově uveřejněných informací a výpovědí.


Videohry

God of War Ragnarök

Pokračování úspěšného rebootu zavedené série přinese na PlayStation studio Sony Santa Monica už 9. listopadu. Bůh války Kratos je možná už trochu ve výslužbě, ale nakonec stejně musí sundat sekyru ze hřebíku a se svým synem se naposledy vydat za záchranou světa před naprostou zkázou.

Pentiment

Zatímco se ve studiu Obsidian většina lidí věnuje vývoji velkého RPG Avowed, nenápadný menší tým pod vedením designera Joshe Sawyera vypouští do světa Pentiment. Historickou „detektivku“ s propracovaným vizuálem. Nápaditého počinu od autorů Falloutu: New Vegas nebo Pillars of Eternity se dočkáme 15. listopadu.


Autory kulturního výhledu jsou Tereza Kratochvílová, Julie Šafová, Eva Dorota Czerneková, Roxy Hamilton a Filip Svoboda. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..