Prosinec už je vlastně jen čekání na Vánoce. Anebo ne? Náš kulturní výhled vám dokáže, že i během chladného konce roku je kam vyrazit, ať už půjde o kino, výstavu nebo třeba virtuální světy.

Čtvrtý díl trilogie Matrix přijde dřív než Ježíšek

Benedetta

Nejnovější snímek Paula Verhovenova po svém úspěchu na festivalu v Cannes míří i do českých kin – první diváky uvítá již 2. prosince. Historické drama se soustředí na charismatickou novicku Benedettu, která v srdci toskánského kláštera nalézá lásku nejen duchovního rázu. Ocitá se uprostřed riskantní taneční partie, která kromě potěšení skrývá i velké nebezpečí. 

Známí neznámí

Prosinec si připravil filmové novinky i na tuzemské scéně. Zuzana Marianková od 16. prosince debutuje remakem hořké komedie Naprostí cizinci z roku 2016, kterou původně natočil a napsal italský režisér Paolo Genovese. Přátelský večer se ve snímku mění ve vypjaté drama poté, co se skupina shodne na tom, že během večeře bude každá příchozí zpráva přečtena nahlas. V hlavních rolích uvidíme Táňu Pauhofovou, Kláru Issovou, Martina Hofmanna a další.

The Matrix: Resurrections

Legenda sci-fi žánru se vrací ve velkém stylu! Nový díl ze série Matrix opět natočila režisérka předchozích dílů Lana Wachowski, za kameru usedl John Toll a scénář vytvořili spolu s autorkou Aleksandar Hemon a David Mitchell. Jednotvárný život protagonisty Nea je z nenadání narušen šancí vrátit se k přechozímu životu a znovu otevřít svou mysl. Jak se rozhodne, se fanoušci dozví od 23. prosince. Na plátně velkofilmu se objeví Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss či Neil Patrick Harris.

 

Film i hudba na sněhu

Snow film fest

Snow film fest 2021 se letos uskuteční na několika místech České republiky. Například v Peci pod Sněžkou proběhne 17. prosince, v Kladně se bude konat 2. prosince. Další lokace a data si můžete prohlédnout na stránkách festivalu. Návštěvníci se mohou těšit na pořádnou nálož horolezeckých, vodáckých, lyžařských a cestovatelských zážitků. Mezi promítané snímky patří filmy Viktor, Crossing Lebanon, Float to Ski a mnoho dalších. 

Struny podzimu

Festival Struny podzimu s pověstí jedné z nejvýznamnějších hudebních událostí v Česku je opět tady. V rámci festivalu zpěvák Gregory Porter a hammondkář Ondřej Pivec lákají na své představení 3. prosince v Obecním domě. Dále se hudební nadšenci mohou těšit na jazz a argentinské tango v podání Radka Baboráka 31. prosince v Rudolfinu.

 

Halo jako černý kůň podzimní sezóny

Návrat Master Chiefa a s ním i celého Halo

Po Halo 5: Guardians přichází další plnohodnotný díl série, který ovšem přišel o číslovku a nese pouze podtitul Infinite. Už nějakou dobu mohou hráči bojovat v multiplayeru, který je a nadále zůstane zcela zdarma. Prémiová hra pro jednoho hráče, ve které se ujmete supervojáka Master Chiefa, vychází 8. prosince. O Halo Infinite jeví fanoušci stříleček po zklamání z titulů Battlefield 2042 a Call of Duty: Vanguard zvýšený zájem, a to i v Evropě, kde nemá značka zdaleka takovou tradici, jako v Americe.

Klasická adventura v novém hávu

Když se řekne adventura (nikoli akční adventura), leckdo si vybaví právě hry ze série Syberia od francouzského týmu Microïds. Letos se značka znovu ozývá, tentokrát se hrou Syberia: The World Before. Čeká nás klasická hratelnost v trojrozměrném prostředí a hned dvou časových liniích. Pohybovat se budeme ve fiktivním, či snad spíše alternativním, světě a významnou roli by měl hrát motiv hudby. Než hra 10. prosince konečně vyjde, můžete si zdarma vyzkoušet hratelný prolog.

AKTUALIZACE: Syberia: The World Before byla odložena na rok 2022

 

Duch Vánoc, betlémy, ale i předvánoční aukce

Vánoce na starém tržišti

Botanická Zahrada Přírodovědecké Fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu plnou ducha vánoc. Cílem výstavy je přiblížit atmosféru Vánoc očima našich předků a zavzpomínat na dobu trhů a jarmarků, kde se nabízely rukodělné výrobky, vánoční ozdoby i tradiční vánoční pečivo. Výstavu můžete navštívit až do 2. ledna 2022 na Praze 2 (Na Slupi 433/16). 

Čas betlémů

Již od roku 2000 pořádá Betlém klub Roztoky tradiční Výstavu historických i současných betlémů. Výstava návštěvníkům nabízí pohled na současnou tvorbu betlémů jak v širokém rozsahu jejich tvůrců, tak i rozmanitosti použitých materiálů. Součástí expozice je také velké množství historických betlémů, opět s ukázkou rozmanitosti materiálů a způsobů výroby. Výstava potrvá až do 5. ledna 2022 a můžete ji navštívit v kostele Panny Marie Sněžné na Praze 1. 

Zdroj: praha.eu

Předaukční výstava

Jedna z posledních letošních aukcí velkého aukčního domu Arthouse Hejtmánek zahrnuje téměř 200 položek v celkové vyvolávací ceně přibližně 15 milionů korun, jež budou k vidění od 3. do 13. prosince v Goetheho ulici č. 17/2. Kromě obrazů budou součástí aukce i starožitnosti, sochy, porcelán, sklo či šperky, hodiny a užitý design. Předvánoční aukci by chtěli pořadatelé uskutečnit živě v sídle Arthousu, ovšem připojit se k ní bude možné i online prostřednictvím serveru livebid.cz. Více informací naleznete na webových stránkách Arthouse Hejtmánek.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..