Říjen už klepe na dveře, času je spousta a není kam vyrazit? Přitom by druhý podzimní měsíc nemohl nabídnout více. Čekat nás budou filmové premiéry, výstavy českých i zahraničních tvůrců, nové videohry, festivaly, koncerty, cirkus i mnoho dalšího. Kulturní výhled přináší to nejzajímavější, co by si nikdo neměl nechat uniknout.

Kdo hledá krásu v krizi?

Frida Kahlo: Živé vzpomínky

První ze zajímavých výstav v Praze představuje řadu snímků mexické malířky Fridy Kahlo, které se zachovaly v její pozůstalosti a donedávna byly zcela neznámé. Výstava se věnuje jejímu uměleckému zázemí, její rodné zemi a charakteristice celé éry, ve které působila. Tuto sbírku můžete navštívit od 15. října až do 16. ledna v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. 

krása krize / šamanů vize

Další z expozice se odehrává v řeporyjském uměleckém Studiu Bubec, kde mohou návštěvníci spatřit unikátní sbírku obrazů Antonína Koppa. Ten je přesvědčen, že krásu lze hledat i v krizích společnosti, dokážeme-li je transformovat. Druhým vystavujícím je Petr Vrána, jenž se plavil po Amazonii a své zkušenosti s místními léčiteli přenáší do svých obrazů. Výstava začíná 1. října a potrvá celý měsíc. Vernisáž proběhne 30. září od 18.00 přímo ve Studiu Bubec. 

Zdroj: Art map

Praha opět v záři reflektorů

Signal Festival opět v Praze!

Po dvou letech se konečně vrací známý Signal Festival, neboli světelné show rozmístěné po nejznámějších koutech Prahy. Letošní ročník s motivem soužití člověka s přírodou nabídne čtyři festivalové trasy, patnáct instalací ve veřejném prostoru, šest instalací v rozšířené realitě a bohatý doprovodný program. Pořadatelé pro rok 2021 vytvořili festival, který si lze naplno užít i ve stavu nouze. Stačí si pouze stáhnout aplikaci a skrze ní objevovat díla v rozšířené realitě v ulicích Prahy. Virtuální sbírka uměleckých děl je dostupná všem s aplikací, není třeba si kupovat vstupenku. Festival probíhá od 14. do 17. října

Festival Mezi ploty 

Festival Mezi ploty se letos koná 2. – 8. 10. v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Park dohromady zaplní čtrnáct scén, kde se vystřídá rozmanitá skupina interpretů. Pro jednoduchou orientaci návštěvníků je festival rozdělen do několika žánrových zón. Multižánrový festival přivítá například Kašpárka v rohlíku, Xindla X, Richarda Nedvěda, Divadlo Udíf, Losers Cirque Company a mnoho dalších!

Festival BRNO16

Jeden z nejstarších filmových festivalů u nás se letos uskuteční 13. až 17. 10. v Brně. Festival prezentuje barevnou paletu krátkých filmů, mezi nimi jsou – hrané, animované, experimentální, studentské, profesionální i neprofesionální. Pro návštěvníky je k dispozici i doprovodný program, na své si přijdou milovníci debat, diskuzí, výstav, workshopů a videoher. Festival zahájí stand-up večer před začátkem projekcí a ukončí vyhlášení vítězných filmů. 

International Short Film Festival BRNO16
Zdroj: BRNO16

Česká animace z Karlových Varů konečně v kinech

Duna

Jednoznačně největším filmovým trhákem druhého podzimního měsíce je dobrodružné sci-fi Duna, dnes již kultovní příběh vytvořil Denis Villeneuve. Duna, napsaná podle knihy Franka Herberta z roku 1965, se soustředí na osud pozoruhodné planety Arrakis. Ta je zdrojem vzácného koření, které lidem propůjčuje mimořádné schopnosti. Protagonista snímku Paul Atreides, syn vévody pověřeného správou Arrakisu, musí čelit mnohým nástrahám, a především svému strachu, aby přežil. Hlavní hrdiny očekávaného velkofilmu ztvárnili Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson a Zendaya.

Ada

Pro fanoušky alternativních hororů si na říjen připravilo distribuční studio A24 skutečný zážitek. Mysteriózní rodinné drama se odehrává na mlžné farmě obklopené horami ztracené kdesi na Islandu. Poklidnou melancholickou rutinu ústředního páru naruší narození jehněte, které v mnohém připomíná spíš lidské dítě než zvíře. Dvojice, která sama v minulosti oplakala smrt potomka, vidí v příchodu záhadné bytosti dar. Šance začít znovu ovšem s sebou ovšem nese i obrovské riziko.

Ada (2021) | ČSFD.cz
Zdroj: ČSFD

Moje slunce Mad

Animovaný snímek Michaely Pavlátové, který se již přestavil v srpnu v Karlových Varech, vychází z knižní předlohy Petry Procházkové. Jeho ústřední hrdinka Helena cítí, že nikam nepatří a nedokáže najít sama sebe. Poté do jejího života vstoupí spolužák Nazir, do kterého se okamžitě zamiluje. Společně se odstěhují do Kábulu, aby založili rodinu a začali nový život. Ale ani s Nazirem není hledání vlastního místa v novém světě jednoduché. S příchodem ztraceného chlapce Mada ovšem Helena začíná objevovat štěstí v místech, kde by ho sama nikdy nečekala.

 

Z Ameriky do Karibiku

FIFA 22 přijde v několika verzích. Na PC dorazí ta slabší

Popisovat o čem bude následující ročník fotbalové arkádo-simulace FIFA z dílen EA, které se hráči dočkají už 1. října, by bylo nadmíru zbytečné. Považujeme ale za nezbytné při této příležitosti upozornit na fakt, že díky (nebo kvůli) novým konzolím se FIFA dočká hned tří verzí. Tu nejslabší a dlouhodobě stagnující přivítá hybridní konzole Nintendo Switch. Prostřední verze se chystá pro dosluhující konzole Xbox One a PlayStation 4 a na PC. K nelibosti právě PC hráčů se next-genové verze dočkají pouze nové konzole Xbox Series X a PS5.

Ve Far Cry 6 rozpoutáme revoluci na Kubě – pardon, na Yaře

Z amerického venkova se přesouváme na Yaru, fiktivní ostrov v Karibiku výrazně inspirovaný Kubou. Zde v kůži hlavního hrdiny či hrdinky staneme v čele guerillového hnutí s cílem osvobodit území od nadvlády diktátora Antóna Castilli. Právě svými zápornými postavami je série od Ubisoftu nejvíc proslavená. Není tedy divu, že se jim právě do této role podařilo angažovat známého herce Giancarla Esposita (Perníkový táta / Breaking Bad). Far Cry 6 dorazí 7. října.

Výpravná The Dark Pictures Anthology se dočká třetího příběhu

Po úspěšném hororu Until Dawn inspirovaném osmdesátkovými slashery se vývojáři ze Supermassive Games pustili do vytváření kratších příběhů pod hlavičkou The Dark Pictures Anthology, které spojuje pouze děsivá atmosféra, filmová výpravnost a důraz na rozhodnutí hráče. Stejně jako u předchozích počinů bude i u nejnovějšího House of Ashes platit, že můžou všechny postavy zemřít, lze je ale i všechny zachránit. Zda máte při rozhodování šťastnou ruku, můžete zjistit 22. října.

Zdroj: The dark pictures

 

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..