Druhý měsíc letních prázdnin přímo volá po kulturních zážitcích. Ať už se jedná o historickou výstavu, hudební akci, dokumentární premiéru, online veletrh videoher či filmový festival, o zábavu rozhodně nebude nouze. Kulturní výhled představuje to nejlepší z měsíce srpna. 

Za krásami Belle Épogue na Malou Stranu

Život nad schody

30. červenec zahajuje krásnou výstavu v Muzeu Kouzlo starých časů na Praze 1., kde mohou návštěvníci shlédnout sbírku historických oděvů, doplňků a kuriozit, jež mapuje životní styl majetných občanů na přelomu 19. a 20. století, svou krásou takzvaného Belle Épogue. Výstava potrvá až do 28. srpna a vstupenky je možné koupit i na místě.

Of Walking in Ice

Od 27. května je ve Fotograf Gallery na Praze 1 k vidění skupinová výstava Of Walking in Ice, nesoucí jméno románu Wernera Herzoga. Sbírka fotografií nahlíží na město skrze sérii narativních filmů od skupiny mezinárodních umělců z mnohočetných historických i současných perspektiv a ukazuje proměny vlivů urbanismu a architektury na jednotlivce i společnost. Návštěvníci si mohou výstavu prohlédnout až do 25. srpna a spolu s ní i doprovodný program zahrnující přednášky, procházky, zábavné hry pro děti či ekologické výzvy. 

Zdroj: Fotograf gallery

Léto v artotéce

Již 2. srpnem se v Artotéce Městské knihovny na Praze 11 otevírá výstava, jež návštěvníkům dává jedinečnou možnost spatřit sbírku obrazů, které je dokonce možné i zapůjčit. Na výstavě bude představeno celkem dvanáct českých umělců různého věku i rozmanitých výtvarných přístupů. Poprvé budou k vidění i díla Markéty Zlesákové a Bronislavy Bakule Malé, která po skončení výstavy přibydou do obrazového fondu artotéky. Všechna vystavená díla si lze již nyní rezervovat na webových stránkách. Výstava probíhá až do 27. srpna a vstupné je zdarma.

Prázdniny patří tuzemské tvorbě

České dokumenty

Česká dokumentární scéna přinese v srpnu hned několik očekávaných novinek. První z nich nese název Jan Werich: Když už člověk jednou je a kina ho uvedou poprvé 5. srpna. Dokument se věnuje zásadním momentům života jednoho z nejslavnějších českých umělců. Popisuje například vznik Osvobozeného divadla, Werichovu emigraci i těžké rozhodnutí opustit svět umění kvůli nesouhlasu s československým politickým režimem.

Z cela jiného soudku čerpá další z dokumentárních snímků Zákon lásky režisérky Barbory Chalupové. Podobně jako její další režisérský projekt V síti, i Zákon lásky řeší českou společenskou problematiku – tentokrát zákon, který by měl české LGBTQ+ komunitě umožnit vstoupit do manželství. Kdo je proti zákonu nejvíce a jaké jsou jeho argumenty? To se diváci dozví od 5. srpna.

Poslední ze srpnových dokumentů natočil režisér David Ondříček. Ve svém výpravném filmu Zátopek retrospektivně představuje osobu olympionika Emila Zátopka. Příběh, který zahájí letošní Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, odhaluje Zátopkovu vytrvalost nejen ve sporu, ale především v životě.

Candyman

Pokud začátek srpna patří dokumentu, pak jeho konec ovládá horor. 25. srpna do kin totiž plíživě vstupuje kanadský remake slavného Candymana. Děj se točí okolo fantastické legendy o muži s hákem namísto ruky, se kterým přichází kromě roje včel i smrt. Stačí jeho jméno pětkrát zopakovat před zrcadlem a tajemný muž vchází do našeho světa.

Candyman (2021) - IMDb
Zdroj: IMDb

Sebevražedný oddíl

Pokračování se v srpnu dočkají také nejslavnější komiksoví antihrdinové v dalším dílu Sebevražedného oddílu v podání režiséra Jamese Gunna. Série oblíbených padouchů se od 5. srpna musí opět spojit, aby společně zachránili svět před katastrofou.

Dějiny jako videohra a online veletrh

Česká hra o české historii, prozkoumejte těžké období národa

Hned zkraje měsíce, 3. srpna, dorazí chystaná edukativní adventura Svoboda 1945: Liberation od pražského studia Charles Games. Skrze rozhovory točené se skutečnými herci ve spojení s komiksovými kresbami bude vyprávět těžké dějiny Československa po osvobození na konci druhé světové války. Zaměří se na odsun Němců i nástup komunismu. Charles Games, kteří původně vznikli jako tým při Univerzitě Karlově, tak navazují na svůj předchozí titul Attentat 1942.

Zdroj: Svoboda 1945

Vetřelci ve hře, jak od Camerona

Jako druhou hru do výčtu toho nejzajímavějšího zvolme slavné jméno, ačkoli asi nepůjde o nejvyhledávanější ze srpnových počinů. V kooperativní akci Aliens: Fireteam Elite se spolu se dvěma přáteli, nebo umělou inteligencí, dáváte-li přednost sólo hraní, postavíte hordám Xenomorfů. Na hře pracují kalifornští vývojáři Cold Iron Studios, kteří mají na svědomí MMO Star Trek Online. Hra dorazí 24. srpna.

Gamescom zahájí sezónu

V dobách dávno minulých by se řeklo, že si v druhé polovině srpna herní fanoušci sbalí batůžky a vyrazí do německého Kolína nad Rýnem za každoročním veletrhem Gamescom. Ačkoli letos plánovali pořadatelé akci jako hybridní, tedy částečně fyzickou, budeme se nakonec muset spokojit s online podobou stejně jako loni. Od 25. do 29. srpna se už tradičně můžeme těšit na příval novinek mimo jiné atraktivní formou rozličných show, přenosů a tiskových konferencí.

Hudba, film, slunce a radost

Let It Roll 

Jedna z největších hudebních akcí roku se letos koná na přelomu prázdnin a to ve dnech 5.–7. srpna 2021. Drum and bassový festival se rozezní tradičně slavnostní zahajovací ceremonií. Návštěvníci se mohou těšit na line-up naplněný zahraničními i tuzemskými DJs. V areálů letiště Milovice je pro návštěvníky připravené občerstvení, stánky a kemp, kde je možné se ubytovat.

KVIF

55. ročník filmového festivalu v Karlových Varech je tady! 20.-28. srpna se otevřou brány kin a divadel pro své návštěvníky. Zahajovacím snímkem festivalu je letos Zátopek. Životopisné drama Davida Ondříčka o čtyřnásobném vítězi olympijských her a významném českém atletovi. Na programu uvidíme také jedinečné snímky ze třicátých až devadesátých let přibližující tehdejší kinematografii USA jako pocta The Film Foundation. Těšit se také můžeme také na deset nadějných režisérů, kteří představí publiku své absolventské filmy. 

Zdroj: KVIFF

Keltská noc

Krkonošský hudební festival se již tradičně uskuteční v Harrachově. 26. ročník proběhne 5. až 7. srpna na doskočišti Mamutího můstku. Festival pyšnící se nejkrásnějším výhledem a pozicí v nejvyšší nadmořské výšce má letos nabitý program. Na dvou pódiích se například vystřídají – Tři sestry, Vypsaná fixa, Iné kafé a Wohnout. Na místě je možnost zdarma stanovat v horách a také nabídka Bungee Jumping z televizní věže.

Zdroj náhledového snímku: Film Servis Festival Karlovy Vary

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..