Říjen je dalším měsícem, kdy o kulturní zážitky nebude nouze. Na filmových plátnech konečně uzříme, koho že jsme to letos vyslali do bojů o Oscary, hudební scéna přinese nová alba i dvě velké události v hlavním městě. Želízka má Česko ve videoherním ohni a v neposlední řadě doporučujeme i několik knižních novinek.
Hudba
Novinky v říjnu
Již pravidelně v kulturním výhledu přinášíme novinky v hudebním průmyslu a tak tomu bude i tento měsíc. Měsíc říjen zahájí Dean Lewis svým novým albem The Hardest Love, na kterém představí velmi propagovanou skladbu How Do I Say Goodbye? (7. 10.). Fanoušky Red Hot Chilli Peppers jistě potěší, že nová deska Return of the Dream Canteen je naplněna celými devatenácti skladbami a vyjde už 14. října. Indie rocková kapela Arctic Monkeys, která před nedávnem koncertovala v Praze, přidává svoji trošku do hudebního komína s albem The Car v ten samý den, jako Taylor Swift s novou deskou Midnights (21. 10.). A měsíc říjen zakončí Tom Odell a Best Day of My Life. (28. 10.)

Prague Sounds 2022
Pražský hudební festival, který byl zahájen monstrózním koncertem filharmonie na Vltavě, probíhá až do listopadu a spolu s ním přichází několik známých i neznámých hvězd. Za více než pětadvacet let konání festival, dříve známý jako Struny podzimu, uvedl v Praze spoustu ikonických hudebních osobností, ale také představil mnoho začínajících umělců. V říjnu v Praze vystoupí například Chris Thile v Rudolfinu nebo Snarky Puppy v Lucerně. Festival propojuje několik žánrů, stylů i zemí a věřím, že každý si najde své.
Zahajovací koncert: Pražský filmový orchestr
První koncert sezóny Pražského filmového orchestru pravidelně patří sálu Martinů. Pod taktovkou Jiřího Korynty zazní mnoho nejen filmových kousků. Diváci se mohou těšit na velké zastoupení skladeb Johna Williamse, ale i neobvyklá suita z Interstellaru. Také fanoušci videoher se můžou těšit na Geralt of Rivia z třetího dílu The Witcher. Sobota 8. 10. tedy bude ve znamení filmu, filmových skladeb a Pražského filmového orchestru.
Literatura
Potmě jsme viděli lépe
Třináctého října vychází román s názvem Potmě jsme viděli lépe od Moniky Zgustové. Vypráví příběh rodiny, která před třiceti lety uprchla před totalitou. Členové rodiny se léta snažili vybudovat si své životy jinde, i když je nikdy neopustil pocit, že nikam nepatří. Každý z nich se nakonec usadil na jiném místě, proto společně strávili velmi málo času. Tato skutečnost je rozdělila. Když se dcera po letech setkává se svou matkou, je to pro ni ten nejkrásnější okamžik.
Žena v ohni
Žena v ohni je román o mladé nadějné novinářce, který vychází 17. října. Jeho autorkou je Lisa Barr. Novinářce Jules Rothové se podaří získat práci u špičkového investigativního novináře. Jejím úkolem je objevení expresionistického obrazu, který si před desítkami let přivlastnili nacisté a od té doby ho nikdo nespatřil. Při pátrání se Jules setkává s lidmi, kteří se také snaží obraz najít. Postupně odhaluje další křivdy, které nacisté v souvislosti s uměním napáchali. Román je inspirovaný skutečnými událostmi.

Železná vdova
Devatenáctého října vychází překlad velmi úspěšného románu Zhao Xiran Jay s názvem Železná vdova. Kniha se odehrává ve světě špičkových technologií, kde se každý snaží uspět v bitvě s kuklami – válečnými stroji, které může řídit pouze dvojice složená z muže a ženy. Dívky při bitvách většinou umírají, ale přesto mají zájem se pokusit přežít a stát se „železnou princeznou“. Wu Ce-tchien, chudá dívka z pohraničí, se chce bitvy zúčastnit z jediného důvodu – aby pomstila smrt své sestry. Zpočátku vůbec nepočítá s tím, že by bitvu mohla vyhrát…
Videohry
1428: Shadows over Silesia
V říjnu nás čeká hned dvojice za pozornost stojících českých her. Tou první, které se dočkáme už 4. října, je svrchu viděná historická akční adventura od Kubi Games odehrávající se ve středověkém Slezsku. Neočekávejte ale historický dokument. Hra se historii tak akorát inspiruje, ale nabízí vlastní pohled na události patnáctého století obohacený i o fantasy elementy.
The Last Oricru
Druhý počin z české kotliny. Je to fantasy nebo sci-fi? Zajímavý mix lákající na propracovaný svět i příběh přinesou 13. října vývojáři ze studia GoldKnights. V akčním RPG si budeme moci zvolit, ke které z válčících frakcí se připojíme, a ovlivníme tak osud světa. V žánru nepříliš využívaným prvkem bude split-screen, tedy rozdělená obrazovka pro hraní v lokálním multiplayeru.

A Plague Tale: Requiem
Pokračování úspěšného prvního dílu s podtitulem Innocence navazuje na příběh dívky Amicie a jejího bratra Huga, kteří společnými silami putují středověkou Francií. Stealth zážitek od týmu Asobo dorazí 18. října, mimo jiné rovnou do předplatitelské služby Game Pass.
Film
Trojuhelník smutku
Začátek října přinese dlouho očekávané satirické drama švédského režiséra a scenáristy Rubena Östlunda. Autor v něm odkrývá společenské vrstvy a pomyslnou trojúhelníkovou hierarchii založenou na prestiži a moci staví do kontrastu se stylizovanými krizovými situacemi. S příběhem se diváci seznámí v prostředí luxusní zbohatlické společnosti, kterou ovšem nehoda donutí ukázat, jací pod slupkou stylizované morálky a falešné skromnosti doopravdy jsou. Komediální drama první publika uvítá 6. října.
V prach se navrátíš
Kromě očekávaných novinek přinese říjen tak něžná festivalová překvapení. Čínské drama V prach se navrátíš měli čeští diváci poprvé možnost vidět na festivalu v Karlových Varech, odkud si odnesl pozitivní hodnocení. Více než dvouhodinový táhlý snímek naturalisticky pozoruje stárnoucí čínský pár. Dva cizinci, spojeni na základě domluveného sňatku, k sobě postupně nachází cestu navzdory traumatům z minulosti i okolnímu světu, ve kterém pro ně již neexistuje místo. Režisér a scénárista Ruijun Li do českých kin vstupuje 6. října.
Il Boemo
Poslední filmový zástupce měsíce října bude jednoznačně patřit k nejsledovanějším. Česká republika totiž snímek Petra Václava vysílá do boje o nominaci na Oscara. Historický film Il Boemo zaměřený na osobnost skladatele Josefa Myslivečka vznikal v koprodukci s Itálií a protagonista s tváří Vojtěcha Dyka v něm dokonce hovoří v italštině. Životopisné drama si klade otázku, kým vlastně Mysliveček byl a jak je možní, že na něj česká historie tak rychle zapomněla? Odpovědi diváci spatří po světové premiéře na festivalu San Sebastian a na českých filmových plátnech od 20. října.

Autory kulturního výhledu jsou Tereza Kratochvílová, Julie Šafová, Eva Dorota Czerneková a Filip Svoboda. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.