Právě si prohlížíte Kulturní výhled: Srpen láká kytarovým festivalem v Brně nebo herním veletrhem Gamescom v Kolíně nad Rýnem

Léto je v plné síle, počasí budiž důkazem, a my stejně jako každý měsíc vyhlížíme kulturní události měsíce následujícího. Tentokrát doporučíme hned několik hudebních akcí, na seznamu máme ale i herní veletrh. I mimo sezónu se dočtete o nových filmech (obzvlášť budete šťastní, máte-li rádi pražskou faunu), nechybí ani literární tipy v čele s nejslavnějším detektivem všech dob.

Festivaly

Mezinárodní kytarový festival 

Mezinárodní kytarový festival letos proběhne 31. července až 6. srpna. Tóny strun se rozezní na několika místech v Brně. Flamenco Night slavnostně zahájí festival na Biskupském dvoře ve 20.00. Součástí budou také přednášky od několika zahraničních hostů. Mezi hosty patří například Edin Karamazov, Paulo Bellinati, Cristina Azuma a Paco Seco. Festival je tradičně doprovázen kytarovou soutěží Guitartalent´22. Soutěže ve věkově neomezené kategorii a kategorii junior proběhnou 3. a 4. srpna. 

Zdroj: Kytarový festival

Inspiral Garden 

Šafaříkovy sady v Plzni ožijí 9.– 13. srpna festivalem Inspiral Garden. Program festivalu je bohatý, nabízí živé koncerty, kde si diváci mohou poslechnout progresivní a alternativní hudbu. Parky se zaplní divadelními herci, kteří návštěvníkům přinesou letní pohádky ale i pouliční představení. Silent disco od výberových DJs proběhne pod širým nebem v ulicích Plzně. Součástí budou také diskuze na aktuální témata, workshopy a food festival národnostních menšin. 


Videohry

Gamescom

Netradičně nezačnou herní doporučení hrou, nýbrž živou akcí. Od 24. do 28. srpna se v německém Kolíně nad Rýnem koná veletrh Gamescom. Nejen, že jde o jednu z největších podobných akcí, ale pro české fanoušky je také vůbec nejpřístupnější. Informace můžete načerpat na webových stránkách veletrhu. Akci budou samozřejmě doprovázet konference vydavatelů, které bude možné sledovat online.

Saints Row

Reboot bláznivé série sázející hlavně na sandbox a vůbec volnost, se kterou může hráč ve virtuálním světě existovat, vyjde 23. srpna. Ačkoli se novinka od studia Volition potýká s rozličnými reakcemi skalních fanoušků, stále jde o asi nejočekávanější srpnovou hru, která svým způsobem odšpuntuje podzimní herní sezónu.

Immortality

Nápaditá hra od vývojáře Sama Barlowa navazuje na jeho předchozí počiny Her Story a Telling Lies. Osobitý žánr pracuje s live action videy, která hráč prochází a postupně se domáhá pravdy za tou či onou záhadou. Immortality nám dá do rukou tři nedokončené filmy, z nichž se pokusíme vyčíst osud tajemné herečky. Titul vychází na PC a Xbox Series 30. srpna


Hudba

Novinky v srpnu

Co pro nás hudebníci připravili v srpnu? Hned 5. srpna se můžeme těšit na nové album Calvina Harrise: Funk Wav Bounces vol.2, ale také na nové album Eminema: Curtain Call 2. Týden na to na nás čeká Bella Poarch a její album Dolls, nebo skupina The Goo Goo Dolls a novinka s názvem Chaos in Bloom. A za zmínku také stojí připravovaná alba Demi Lovato, Madonny nebo třeba Panic at the Disco!

Doodles & Voces Gaudii

V rámci startujícího Prague Pride festivalu nás navštíví polský smíšený LGBT sbor Voces Gaudii. Po roční pauze se společně s český souborem Doodles vrací s tradičním duhovým koncertem. Poslechnout si je můžete v pátek 12. srpna v Husově sboru v Praze Vršovicích.

Zdroj: Voces Gaudii

Friday’s Open Mic Jam at Coffice

S novým měsícem nový tip na živou hudbu. Každý pátek v Coffice na Malířské 14 v Praze můžete zaslechnout místní umělce, nebo si přinést svůj nástroj a zahrát si s nimi. Užijte si pár drinků a přidejte se do zábavy se svým talentem. 


Literatura

Sherlock Holmes a Krvavá zrada

Třetího srpna vychází pátý díl série Fantastický Sherlock Holmes od George Manna. V díle Sherlock Holmes a Ztracená závěť se na Holmese obrátí jistý muž jménem Peter Maugham s prosbou o pomoc při hledání závěti svého nedávno zesnulého strýce. Maugham je téměř na mizině, strýcovu závěť nutně potřebuje. Mezitím, co Holmes řeší tento případ, dochází v Londýně k sérii loupeží, které mají na svědomí tajuplní železní muži. Vkrádají se do domů bohatých a odnášejí si s sebou jejich nejcennější majetek. Podaří se Sherlocku Holmesovi vyřešit oba případy dříve, než někdo přijde o život?

Nový život

Třetího srpna vyjde také historický román Kathariny Fuchs s názvem Nový život. Příběh se odehrává v padesátých letech v rozděleném Berlíně. Sleduje osudy dvou silných žen – Theresy, která se později stane jednou z prvních předsedkyní soudu v historii Německa, a Gisely, ze které bude jednoho dne módní návrhářka v Západním Berlíně. Ani jedna z těchto žen to nemá jednoduché. Theresa se kvůli studiu přestěhovala do Západního Berlína, ale ani zde není její život snadný. Gisela se snaží vystoupit ze své společensky očekávané role. Nechce být pouhou ženou v domácnosti, touží navrhovat vlastní střihy…

Pozůstalí

Devatenáctého srpna vychází už sedmá kniha české spisovatelky Alžběty Bublanové. Tématem románu Pozůstalí je snaha hlavní hrdinky Jitky vyrovnat se s úmrtím svého manžela. Pavel navíc nezemřel přirozenou smrtí, ale spáchal sebevraždu. Jitka zůstala sama se svým osmiletým synem a manželovými rodiči, kteří jí jeho smrt vyčítají. Nejvíc ale Jitku trápí otázky, na které není schopná odpovědět. Proč se zabil? Je to moje vina? Jak mám teď žít dál? Celé měsíce se s tím snaží vyrovnat a stát silnou ženou, aby byla schopna postarat se o sebe a o své dítě. Možná se jí to nakonec podaří…

Zdroj: Alžběta Bublanová

Film

Planeta Praha

Režisér Jiří Hošek se po spolupráci na úspěšném dokumentu Planeta Česko vrhá do džungle pražské metropole. Ze značné blízkosti seznamuje diváky s méně viditelnými obyvateli města, kterých se ovšem v ulicích pohybuje téměř stejně, jako těch lidských. Hlasem Jiřího Macháčka se pražská příroda představuje v unikátním dokumentu, který do kin míří od 4. srpna.

Podezřelá 

Po úspěchu v na festivalu Cannes i před diváky v Karlových Varech je jihokorejské drama Chan-wook Parka od 18. srpna k vidění i v Česku. Podezřelá se soustředí na osobu znaveného detektiva, který se nedokáže ubránit přitažlivosti, kterou cítí k ženě, jejíž muž záhadně zemřel při nehodě. Nevšední snímek plný symboliky, kreativních technických rozhodnutí a dusivé atmosféry nabízí kromě hlubokého pohledu do mysli dvou složitých osobností také jedinečný postoj k filmovému řemeslu obecně. 

Arvéd

Mysteriózní drama Vojtěcha Maška, tvůrce Českými lvy oceněné Okupace, sleduje jednu z nejtajemnějších osob české historie Jiřího Arvéda Smíchovského. Snímek popisuje osudy okultisty, hermetika a mimořádně nadaného muže, nechvalně známého i pro svou spolupráci s StB a nacisty. Kromě mysteriózní atmosféry obklopující záhadného Arvéda popisuje magické dílo také tísnivou realitu 40. a 50. let. Do sálů českých kin vkráčí Arvéd 25. srpna.


Autory kulturního výhledu jsou Tereza Kratochvílová, Julie Šafová, Roxane Hamilton, Eva Dorota Czerneková a Filip Svoboda. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů a redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..