Právě si prohlížíte Kulturní výhled: Srpen přinese návrat slavného CRPG i každoročního Shakespeara

Léto je za půlkou, ale i v srpnu nabídne řadu venkovních akcí a festivalů. Kina si dávají od hollywoodských blockbusterů pauzu, videoherní nabídka naopak po okurkové sezóně ožívá. Tradičně nechybí ani hudební a literární tipy.

Videohry

Baldur’s Gate III

Po dlouhých letech se dočká pokračování série Baldur’s Gate založená na celosvětově populárním stolním RPG Dungeons & Dragons. Třetí díl dostali na starosti vývojáři ze studia Larian, kteří už mají zkušenosti s jiným CRPG – Divinity: Original Sin. Od předchozích dílů se Baldur’s Gate III bude lišit soubojem, který bude tahový, a obecně autoři slibují co největší přiblížení k zážitku s papírem a tužkou. Hra vychází nejprve na PC už 3. srpna.

Armored Core VI Fires of Rubicon

Akční série s mechy Armored Core u nás není příliš zažitá. Co když vám ale povíme, že za ní stojí autoři Dark Souls, Bloodborne nebo Elden Ringu z japonského studia FromSoftware? Značka se vrací do povědomí hráčů po deseti letech a nabídne především velkolepé souboje obrněných válečníků. Dorazí 25. srpna na PC a obě generace konzolí Xbox a PlayStation.

Gamescom

Doporučovat bychom mohli na srpen řadu herních titulů, ale zmínit si zaslouží také veletrh Gamescom, který se uskuteční v Kolíně nad Rýnem od 23. do 27. srpna. Pro české hráče jde o jednu z nejatraktivnějších akcí podobného druhu díky její relativní blízkosti a zároveň množství vystavovatelů.


Festivaly

Hrady CZ

Hrady CZ je prestižní hudební festival, který se každoročně koná na malebných historických hradech a zámcích po celé České republice. Hrady CZ přináší širokou škálu hudebních žánrů od rocku až po elektronickou hudbu a hostí některé z nejvýznamnějších umělců a interpretů nejen z Česka i ze zahraničí. Akce není jen o hudbě, ale také o výtvarném umění, divadle, filmu a dalších kulturních aktivitách. Návštěvníci se mohou těšit na interaktivní instalace, výstavy a doplňkové workshopy. Festival se uskuteční na několika lokalitách, konkrétní program pro srpen můžete najít webových stránkách.

Letní shakespearovské slavnosti 

Festival který oslavuje dílo a odkaz nejslavnějšího anglického dramatika Williama Shakespeara je každoročně tady. Každý rok přináší tato událost návštěvníkům záplavu klasických divadelních her inspirovaných Shakespearovými díly, které jsou uvedeny v krásném historickém prostředí. Festival je pořádán na různých působivých lokalitách po celé České republice. Pro konkrétní program navštivte stránky festivalu.


Hudba

Alba v srpnu

Druhou půlku prázdninového volna odstartuje kapela The Hives s jejich nové připravovaným albem The Death of Randy Fitzsimmons (11. srpna) a následně pak zpěvačka Birdy s deskou Portraits (18. srpna). Ve stejný den se dočkáme alba Unreal Unearth známého zpěváka Hoziera, který v prosinci chystá koncert i v Praze. A těsně před začátkem školního roku vyjde album interpreta Burna Boy, na kterého marně čekali návštěvníci Colours of Ostrava (24. srpna).

Birdy | Spotify
Birdy: Portraits

Sépie z hor

Moderní kapela, která se v posledních letech formovala hraním na českých festivalech přijede a zahraje v Kasárnách Karlín. Jejich hudba je založena na improvizaci, experimentech a zdokonalování již hraných motivů. Jejich styl je inspirován alternativním jazzem a v Kasárnách si je můžete poslechnout 23. srpna.


Literatura

Felix Pink čeká na smrt

Druhý srpnový den vychází thriller Felix Pink čeká na smrt od spisovatelky Belindy Bauerové. Vypráví příběh muže v důchodovém věku, který pracuje jako dobrovolník u nevyléčitelně nemocných. Zde se stará o logistiku kolem asistovaných sebevražd. Je to pro něj téměř rutinní záležitost. Jednoho dne se však něco pokazí a on je najednou na útěku před policií… 

Do ráje

Devátého srpna vychází román s názvem Do ráje od Hanyi Yanagihary. Děj knihy se odehrává ve třech časových obdobích – v roce 1893, 1993 a 2093. Tyto tři linky spojují stejnojmenné postavy, stejná místa a témata. Stejnopohlavní svazky jsou uznávané již v roce 1893 a právě tehdy se chce oženit David. V roce 1993 je hlavní postavou také David, ten však udržuje tajný poměr se svým o dost starším šéfem. V roce 2093 odchází Charles se svým manželem a synem Davidem za lepší prací. 

Myšlenky zločince v české kotlině

Poslední srpnový den se na pultech knihkupectví objeví Myšlenky zločince v české kotlině od Jiřiny Hofmanové. Jiřina Hofmanová je slavná česká kriminalistka a toto jsou její vzpomínky na své nejslavnější případy. Za svůj život absolvovala studijní pobyty u FBI a Kanadské královské jízdní policie. V Česku se podílela například na vyšetřování orlických vražd. Ve své knize nepopisuje jenom samotné případy, ale také se snaží nahlížet do myšlení pachatelů, kteří je spáchali.

Myšlenky zločince v české kotlině - Jiřina Hofmanová | KOSMAS.cz - vaše  internetové knihkupectví

Film

Diamantový plášť

Drama Natalie López zblízka sleduje okolnosti zmizení jediné ženy na vyprahlém mexickém venkově. Ospalou idylu slunečných krajin narušuje systémové i fyzické násilí, činnost zločineckých organizací a všudypřítomný pocit hrozby. První celovečerní snímek zkušené střihačky sleduje děj bez důrazu na akci, spíše s bolestným vědomím, že principy domova a bezpečí mohou zmizet během jediné vteřiny. Diváci se do horkého Mexika podívají od 3. srpna.

#annaismissing

Volné pokračování oceňované minisérie #martyisdead tentokrát do centra děje staví postavu influencerky Anny. Když na její stránku přestane přibývat diskutovaný obsah, je jasné, že něco je špatně. A vyšetřování jejího zmizení vede mnohem blíže k domovu, než se některé z postav mohou domnívat. Kde až stopy končí, to se ukáže od 10. srpna.

#annaismissing. Jak dobře znáte nástrahy internetu? | Stream

Brutální vedro

Země na prahu katastrofy a lidské charaktery vyplouvající na povrch. Celovečerní debut Alberta Hospodářského proniká do nitra postav, které spaluje teplo zvěstující přítomnost slunečního úlomku, který se neúprosně blíží k Zemi. Namísto apokalyptických vizí se české drama snaží odhalit lidské osobnosti tváří v tvář naprostému konci. Snímek se již představil divákům na festivalu v Karlových Varech, od 31. srpna ho lze vidět v kinech.


Autory kulturního výhledu jsou Tereza Kratochvílová, Julie Šafová, Eva Dorota Czerneková, Roxane Hamilton a Filip Svoboda. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..