Další měsíc je u konce, což znamená další kulturní výhled. Co se týče literatury, dočkáme se dalšího pokračování Hunger Games. Do kina můžeme zajít například na snímek Mickey 17. Tentokrát je výhled doplněn o divadlo, kde na nás čeká Kafka na pobřeží.
Film
Queer
Filmové adaptace novely Williama S. Burroughse se zhostil režisér Luca Guadagnino (Dej mi své jméno, Rivalové). Atmosférický snímek sleduje postavu Američana Williama Leeho, líně bloudícího v horkých mexických uličkách. Jeho pozornost okamžitě upoutá uzavřený mladík Eugene, kterým se rychle stane prakticky posedlým. Moderní pojetí slavného románu nese v podání italského filmaře nádech magického realismu i širších existenciálních otázek. Kina film uvádí od 6. března.

Mickey 17
Začátek měsíce přinese také nový snímek Mickey 17, který natočil jihokorejský Bong Joon-ho, režisér oscarového Parazita. Hlavní roli Mickeyho ve sci-fi ztvárnil Robert Pattinson. Mickey se kvůli finančním obtížím přihlásí do práce v lidské kolonii Nilfheim. Součástí jeho zaměstnání jsou výpravy na dobrodružné mise, během kterých pravidelně umírá. Po každé smrti je ovšem Mickey obnoven. V momentě, kdy se setkává s další verzí svého já, začíná být jasné, že se něco pokazilo… Film Mickey 17 diváci uvidí od 6. března.
Dům bez východu
Sociálně kritický dokument Tomáše Hlaváčka vzbudil pozornost už po své premiéře na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Hlaváček v časosběrném díle skládá portrét brněnského nájemního domu Kuncovka, který funguje spíše jako ubytovna. Kromě špíny a zimy zdejší obyvatelé čelí také šikaně sadistického majitele. Když se skupina nájemníků rozhodne vzepřít systému, ve kterém žijí, zjišťuje, že jedna strana sporu může ztratit podstatně více než ta druhá. Dům bez východu uvede festival Jeden svět, v kinech se pak představí od 20. března.
Divadlo
Masaryk(ová)
Olomoucké Divadlo na cucky zpracovává inscenaci ve stylu lecture performance, v níž se ohlíží za životními osudy Charlotte Garrigue Masarykové, ženy, která zásadně formovala naši zemi. Herečka Milada Vyhnálková ve své one-woman show Masaryk(ová) připomíná odkaz této bojovnice za ženská práva a vykresluje i úskalí vztahu s naším prvním prezidentem T. G. M.
Tvůrčí tým čerpal inspiraci i v Charlottině rodišti, v New Yorku, odkud si odvezl dokumentární prvky v podobě rozhovoru herečky Milady Vyhnálkové s Charlotte Kotik, pravnučkou Charlotte Garrigue Masarykové. Těmito autentickými videomateriály je inscenace na motivy moci žen v politice doplněna.
Sekyra
Román Sekyra, napsaný českým prozaikem, fejetonistou a disidentem Ludvíkem Vaculíkem, byl poprvé vydán roku 1966 a stal se jedním z nejzásadnějších českých románů 20. století. Autor v něm podává svědectví o společnosti v 50. letech minulého století a otevírá téma osobní odpovědnosti člověka v politicky, ideologicky i lidsky polarizované společnosti – téma, které rezonuje i dnes. V brněnském HaDivadle vzniká na motivy této knihy stejnojmenná inscenace, jež v 50. sezoně HaDivadla připomíná a reflektuje jeho disidentské kořeny.

Kafka na pobřeží
Adaptaci úspěšného románu japonského spisovatele a překladatele Harukiho Murakamiho Kafka na pobřeží uvede v české premiéře Městské divadlo Zlín. Je známo, že Haruki Murakami ve svých příbězích často balancuje na hranici reality, což se projevuje i v tomto díle, v němž je metaforicky vykreslena vnitřní proměna hlavního hrdiny. Tím je Kafka Tamura, nejdrsnější patnáctiletý kluk na světě. Chlapec se vydává na dlouhou cestu, a to jak obrazně, tak doslovně.
„Štěstí je pouhá alegorie, neštěstí je příběh“
— Haruki Murakami, kniha Kafka na pobřeží
Literatura
Návrat do knihkupectví Morisaki
Návrat do knihkupectví Morisaki je druhým dílem série Satoši Jagisawy. V předchozím díle se hlavní hrdinka Takako rozhodla dát výpověď. Když jí zavolal strýček Saturo, neváhala a odešla pracovat k němu do knihkupectví Morisaki. To se postupně stalo neodmyslitelnou součástí jejího života. Cítí se zde jako doma. Jak je však na tom se svým citovým životem?

Úsvit sklizně
Dvacátého března vychází Úsvit sklizně, další kniha slavné série Hunger Games od Suzanne Collins. Vše začíná v Den sklizně padesátého ročníku Hladových her. Jelikož se jedná o Čtvrtohry, bude odveden dvojnásobný počet splátců. Haymitch chce den co nejrychleji přežít a pak jít za svou milovanou dívkou. Jeho jméno je však vyvoláno jako jméno splátce. Haymitch velmi rychle pochopí, že je v Hrách předurčen k prohře. Přesto se ale nehodlá vzdát…
Okno na západ
Ve stejný den vychází také román Okno na západ od Pavly Horákové. David a Marta vyrůstají jako spolužáci na jednom pražském sídlišti. Ze všeho nejvíce touží po spotřebním zboží ze západu. V Praze je spousta možností a železná opona zde vypadá propustnější než v Sudetech. Nikdo netuší, že doba normalizace brzy skončí. Nebo tuší? Je emigrace Martiných rodičů pouhou smůlou, nebo včasným útěkem před zúčtováním? Marta s Davidem se znovu potkají po deseti letech, na sklonku bouřlivých i budovatelských devadesátek. Budou se chtít sejít znovu jako padesátníci v době, kdy se jejich charaktery, poznamenané socialistickým dětstvím, konečně vybarvily?
Autory kulturního výhledu jsou Eva Dorota Czerneková, Aneta Somrová a Julie Šafová. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.