Právě si prohlížíte Kulturní výhled: V červenci filmy v kinech i ve Varech

Polovině léta dominuje dvojice festivalů – hudební Colors a filmové Vary. Na stejný den si pak premiéru v kinech naplánovala dvojice blockbusterů – Oppenheimer a Barbie. S alby přichází třeba Birdy nebo Anne-Marie, přinášíme i literární tipy.

Film

Mission: Impossible Odplata

Agent Ethan Hunt s tváří Toma Cruise se po pěti letech vrací na filmová plátna. A nečeká ho nic menšího než záchrana celého světa. Společně se svým týmem totiž pátrá po ničivé zbrani, která je schopna smést lidstvo z povrchu země. V patách mu je navíc nejen všudypřítomné nebezpečí, ale také vlastní minulost. Jak se s ní v první části dvoudílného snímku agent vypořádá, se diváci dozví od 13. července

Barbie

S růžovými brýlemi, perfektními podpatky a notnou dávkou existenciální krize v červenci vtančí do kin jeden z nejočekávanějších snímků roku. Režisérka a scénáristka Greta Gerwig v něm sleduje osudy panenky Barbie, která se z dokonalého plastového světa ocitne v tom nedokonalém lidském. Legendární oživlé hračce v podání Margot Robbie bude v jejím putování dělat společnost Ken alias Ryan Gosling. Na plátna oba zavítají 20. července.

Oppenheimer
Spojené státy, světová válka a projekt, na kterém stojí osud lidstva. Britský režisér Christopher Nolan staví své tříhodinové drama okolo osoby „otce atomové bomby“ astrofyzika Roberta Oppenheimera, kterého ve filmu ztvárnil Cillian Murphy. Jak se jeho postava zapsala do dějin publika zjistí od 20. července.


Festivaly

KVIFF 2023 

Ať už jste vášnivým filmovým fanouškem, nadšeným filmovým tvůrcem nebo jednoduše milovníkem umění, Karlovy Vary International Film Festival 2023 je událostí, kterou si nesmíte nechat ujít. Festival zaplní ulice Karlových Varů od 30. června do  8. července. Každoročně se můžeme těšit na exkluzivní výběr filmů z nejrůznějších žánrů a zemí. Od chytrých a provokativních dramat po dobrodružné akční snímky, od dojemných romantických příběhů po inovativní experimentální filmy. Budete mít příležitost setkat se s režiséry, herci a filmovými profesionály. Mezi letošní hvězdy festivalu patří Russell Crowe, který na zahájení převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, dále Ewan McGregor, Alicia Vikander a Robin Wright. Doprovodný program je opět kulturně nabitý, nabízí gastro zážitky, koncerty, výstavy, nebo noční zábavu v místních klubech.

Colours of Ostrava 

Hudební festival roku se blíží, a už 19.–22. července ve Vítkovicích. Colours of Ostrava je známý svou neuvěřitelnou atmosférou a širokou škálou hudebních žánrů, které nabízí. Od rocku, popu a elektronické hudby až po world music, jazz a experimentální melodie – festival přináší jedinečnou paletu hudby a uměleckých projevů. Mezi účinkující například patří kapela One Republic, Emile Goulding, Burna Boy nebo Macklemore. Ale Colours of Ostrava není pouze o hudbě. Festival nabízí i široký výběr uměleckých instalací, divadelních představení, filmových projekcí, workshopů a debat. Můžete se nechat pohltit do světa vizuálního umění, prozkoumat inovativní design nebo se zapojit do dalších interaktivních aktivit.

Přehrady Fest

Letošní Přehrady Fest se koná od 4. do 5. srpna ve Vranově. Akce se koná na krásném venkově u přehrady. Festival přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa, kteří přicházejí za skvělou hudbou, zábavou a atmosférou. Přehrada fest je známý pro svou širokou škálu hudebních žánrů. Na festivalu vystupují jak světoví umělci, tak místní talenty. Na festivalu najdete stánky s jídlem a pitím, umělecké instalace, módní přehlídky, workshopy a další kulturní aktivity. Festivalový prostor je také ideální pro táboření, a tak si můžete užít hudební zážitek pod širým nebem a přímo u vody.


Literatura

Není kouře bez ohýnku

Detektivka Není kouře bez ohýnku od Agathy Christie vychází 10. července. Děj se odehrává v městečku Lymstock, jehož obyvatelé začnou dostávat nechutné anonymní dopisy. Jejich důsledkem všechny zachvátí podivná psychóza. Někdo propadne takovému zoufalství, že dokonce spáchá sebevraždu. Následně je jeden z obyvatelů zavražděn a do vyšetřování se zapojuje slečna Marplová.

Kluk v lese

Dvanáctého července vychází paměti Maxwella Smarta s názvem Kluk v lese. Jeho matka mu do hlavy vštípila, že musí přežít, a on ji poslechl. Za druhé světové války úspěšně utíkal před nacisty. Po válce se nejprve živil obchodováním na černých trzích v Evropě a později se přestěhoval do Kanady. Kromě výtečného obchodníka se z něj stal i úspěšný umělec. Dlouhou dobu se snažil vyrovnat se s tím, co zažil za holokaustu, což se mu nakonec povedlo. 

Sirotčinec slečny Peregrinové: Muzeum divů

Dvacátého šestého července vychází Sirotčinec slečny Peregrinové: Muzeum divů. Jedná se o doplněk k této slavné sérii od Ransoma Riggse. Jedná se o průvodce světem podivných, který je napsán z pohledu slečny Peregrinové. Kniha obsahuje například návody, jak splynout s normálními lidmi, nebo seznam nejhezčích smyček, které si zaslouží navštívit. Nechybí ani řada fotografií, jež se nevešly do předchozích dílů série. 


Hudba

Alba v červenci

Hudební scéna se ani o prázdninách nezastavuje a to dokazuje třeba Pitbull s novým albem Trackhouse (7. července). Ten samý den znovu vychází Speak Now (Taylor’s version). Také k tomu přispívá britská zpěvačka Birdy s novou deskou Portraits. Na 21. července je naplánováno album skupiny Greta van FleetStarcatcher a také se dočkáme soundtracku z filmu Barbie. A měsíc uzavírá Anne-Marie s jejím nově připravovaným albem UNHEALTHY.

My Kind Of Summer

Britský zpěvák Ben Howard vystoupí v rámci sady koncertů My Kind Of Summer ve Žlutých lázních. Jako support vystoupí Lael Neale už jedenáctého.


Autory kulturního výhledu jsou Tereza Kratochvílová, Julie Šafová, Eva Dorota Czerneková, Roxane Hamilton a Filip Svoboda. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..