Červenec, léto se schází s prázdninovým režimem a to znamená jediné: festivaly, koncerty… a třeba pro hry okurková sezóna. I tady pro vás ale máme zajímavé tipy. A nebojte, pokud chcete zalézt do chládku s knihou nebo posedět v kině, možnosti budou.

Festivaly

56. ročník filmového festivalu v Karlových Varech 

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech letos probíhá tradičně v termínu 1.–9. července. Festival každoročně uvádí přes 200 filmů. Letošní filmový maraton zahájil film Superhrdinové od režiséra Paola Genovese a Tři tisíce let touhy od amerického režiséra George Millera festival ukončí. Letošním hostem je Geoffrey Rush, který si během závěrečného ceremoniálu převezme Křišťálový glóbus. Cenu prezidenta MFF KV 56. ročníku obdrží hvězda festivalu Benicio Del Toro. 

Za dveřmi 

Čtrnáctý ročník Pražského festivalu pouličního divadla se uskuteční 13.–19. července v centru Prahy a na Výstavišti v Holešovicích. Inscenace K Nebi zahájí festival na Staroměstském náměstí. Zakončení proběhne na koncertě Toot Ensemble v úterý večer na Výstavišti. Mezi účinkující patří Bratři v tričku, Holektiv a skupina AND Slovakia.

Zdroj: Za dveřmi

Pro ART 

Moravské náměstí v Brně ožije Mezinárodním workshop festivalem tance, zpěvu, herectví a psaní. Potrvá od 15. do 27. července. V rámci programu proběhnou workshopy ve všech festivalových oborech. Kurzy mají různé obtížnosti, mohou tedy vyhovovat profesionálům i laikům. Druhá část festivalu proběhne večer, kdy se představí pedagogové v ukázkách ze svého repertoáru.


Film

Thor: Love and Thunder

Oblíbení marvelovští hrdinové se vydávají na další velké dobrodružství. Dlouho očekávané fantasy v režii osobitého Taiky Waititi na plátno vrátí Thora s tváří Chrise Hemswortha i jeho expřítelkyni Jane (Natalie Portman), která má diváky i mocného severského boha čím překvapovat. V komiksovém snímku, který do kin vstoupí už 7. července, se můžeme těšit i na Christiana Balea či Tessu Thompson.  

Good Luck to You, Leo Grande

Po úspěchu v Cannes se konverzační drama s Emmou Stone a Darylem McCormackem představuje českým divákům. Komedie, která se velmi rychle mění v hloubkou úvahu o světě i životě sleduje stárnoucí ženu, která chce po smrti manžela jednou za život zažít dobrý sex. Nic ale není tak jednoduché a jasné, jak se může na první pohled zdát, Co přesně protagonistku čeká se dozvíme 14. července

Everything Everywhere All at Once

Jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku a nejúspěšnější film artové distribuční společnosti A24 konečně míří do České republiky. Hvězdně obsazená akční komedie sleduje čínskou imigrantku Evelyn (Michelle Yeoh) která rozehraje bláznivou hru v paralelních vesmírech, kde nic není nemožné a žádná zápletka není příliš fantastická. Všechno ve všech kinech bude ke zhlédnutí od 21. července.


Hudba

Celebration of Queen

S létem a prázdninami přibývá hudebních festivalů a koncertů jako třeba Colours of Ostrava, Meeting Point, či Tour de léto Marka Ztraceného. Za zmínku ale opravdu stojí Celebration of Queen v pražském Fóru Karlín. Už 3. července kanadský Marc Martel opět rozezní tóny již zesnulého vokálního boha. Protože jak už několikrát ve skladbě Queen zaznělo: The Show Must Go On!

Živá hudba v La Cave D’Adrien

Každý den kromě neděle od osmi hodin se  mohou návštěvníci vinárny na Vinohradech zaposlouchat do živé hudby. Co den, to jiný interpret, žánr či styl. Rock, pop, punk, či soul? Do konce prázdnin si můžete zdarma poslechnout a také si k tomu dát třeba skleničku vína.

Zdroj: La Cave D’Adrien

Nová alba v červenci

Hned 1. července osvěžily hudební scénu kapela Burna Boy a její nové album Love, Damani. O comeback se pokusí skupina Journey, známá hitem Don’t Stop Believin‘, s albem Freedom. Fanoušci kapely Megadeth též oslavují, ten samý den vychází nová deska The Sick, The Dying and The Death. A ke konci měsíce nás Beyoncé obdaruje novou náloží skladeb na albu s názvem Renaissance.


Literatura

Návrhářka z Paříže

První červencový den vychází historický román Georgie Kaufmann s názvem Návrhářka z Paříže. Rossa je za války znásilněna nacistickým důstojníkem. Kvůli tomu se s pomocí odboje rozhodne utéct do Švýcarska. Zde se začíná projevovat její talent pro střihy, návrhy a módu. Kvůli práci také opustí své čerstvě narozené dítě se slibem, že se pro něj vrátí. Léta plynou. Rossa se v Paříži stala múzou samotného Diora, ale chybí ji její syn. Ze všeho nejvíce touží se s ním znovu shledat. 

Co žije v lesích?

Nový thriller s názvem Co žije v lesích? od Lindsay Currie vychází taktéž dvacátého července. Ginny toužila letní prázdniny strávit v rodném městě a navštěvovat kurzy psaní. Plány však změní kvůli otci, který se rozhodne vzít celou rodinu na měsíc do sto let starého zámečku. Ginny se již před odjezdem doslechne podivné zvěsti o sídle, ale nevěnuje jim přílišnou pozornost. Po příjezdu zjišťuje, že zmeškané kurzy psaní jsou tím nejmenším problémem… 

Mezitah: Jádro pudla

Dvacátého července vychází nový sci-fi komiks s názvem Mezitah: Jádro pudla. Má hned tři autory – Filipa Zatloukala, Alberta Maršíka a Markétu Černou. Děj se odehrává v budoucnosti. Lidé cestují po vesmíru, v němž létá spousta šrotu, který vyprodukovali. Kamarádky Anka a Eliška se společně se psem Malérem živí jeho sběrem. Část z něj si nechávají a dále používají na své vesmírné lodi, část dále přeprodávají. Nic jim nechybí do chvíle, kdy je přepadnou piráti a jejich vesmírnou loď jim seberou…


Videohry

Stray

Devatenáctý červenec vyhlíží všichni fanoušci videoher, kyberpunku a koček. Dorazí totiž adventura, ve které se právě kočičího hrdiny ujmete. Co víc si přát? Za hrou stojí vydavatelství Annapurna Interactive, které se zaměřuje na artové a netradiční počiny. Díky Stray se ale vydává i do o něco mainstreamovějších vod.

Hra o kočce Stray vychází už v červenci. Sleduj nový trailer ✔️ |  REFRESHER.cz

F1 22

Jako každý rok, i letos se dočkáme nového ročníku videoherní Formule 1. Za zmínku stojí ročník díky novým monopostům (stejně jako v realitě), ale i proto, že je prvním dílem série, který britští Codemasters vyvinuli plně v područí vydavatele Electronic Arts (ačkoli EA vydávaly už předchozí ročník). Závodní klasika je venku od 1. července.

As Dusk Falls

Interaktivní drama, které se inspiruje seriály jako Breaking Bad nebo Fargo. Vývojáři z Interior Night jsou navíc veterány ze studia Quantic Dream, které stojí třeba za hitem Heavy Rain. Titul si budete moci zahrát 19. července buď sami nebo až v osmi lidech. Obzvlášť se mohou těšit předplatitelé služby Game Pass, tam totiž hra zamíří hned v den vydání.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..