Právě si prohlížíte Kulturní výhled: V červnu na herní akce nebo do kina na Strážce
Videohra Still Wakes the Deep. Zdroj: Steam

V posledním předprázdninovém měsíci se opět můžete těšit na řadu kulturních novinek. Ve videohrách kromě her nechybí několik akcí s nimi spojených. V hudbě na nás čeká například nové album Aurory. Kulturní výhled není ochuzen ani o film a literaturu, kde narazíte na román Staré odrůdy.

Videohry

Still Wakes the Deep

Na PC, PS5 a Xbox Series dorazí 18. června hororová adventura od známých autorů. Vývojáři z The Chinese Room mají na kontě oceňované tituly Dear Esther, Everybody’s Gone to the Rapture a Amnesia: Machine for Pigs. Láká také zasazení, vypravíme se na ropnou plošinu, kde číhá záhadné nebezpečí.

Elden Ring: Shadow of Erdtree

Očekávané rozšíření souls-like klenotu od otců žánru z FromSoftware. Předloňská hra roku rozšíří svůj svět a příběh. Temné fantasy RPG navazující na klasiky ze série Dark Souls se dočká vysněného DLC 21. června.

Videohra Elden Ring: Shadow of Erdtree. Zdroj: Steam

Herní akce

Zatímco doznívá jarní sezóna, přichází období ukázek a oznámení. Menší smršť konferencí odstartuje 7. června Devolver Digital a hlavní akce Summer Game Festu, 8. června budeme moci zhlédnout Future Games Show, den poté PC Gaming Show, a především showcase Xboxu. V pondělí 10. června uzavře intenzivní čtyři dny Ubisoft.


Hudba

Alba v červnu

Po hudebně nabitém měsíci květnu přichází poněkud chudší měsíc červen. I tak se ale můžeme těšit například na nové album AURORY s názvem What Happened to the Heart? To nás čeká už 7. června společně s comebackovým albem Bon JovihoForever. Pořád na stejné datum je také naplánována nová deska Timeless americké popové zpěvačky Meghan Trainor. O dva týdny později je doplní i album 9 Sad Symphonies britské zpěvačky Kate Nash, držitelky BRIT Awards.

Album What Happened to the Heart? Zdroj: Aurora

The Dead South, Ivan Mládek Banjo Band a Corb Lund

Kanadská kapela, proslulá hitem In Hell I’ll Be in Good Company, ikonická česká kapela s originálním zvukem i textem a country zpěvák původem ze Skalistých hor vystoupí 4. června ve Žlutých Lázních (Podolské nábřeží 3/1184, Praha). Hudbu všech interpretů lze zařadit do folku, či country, přesto jsou ale každý úplně jiný a nebojí se být originální. 


Literatura

Staré odrůdy

Čtvrtého června vychází román Staré odrůdy od Ewalda Arenze. Sally zanedlouho čeká maturita, ale to jediné, po čem prahne, je klid. Především klid od dospělých a jejich nevyžádaných rad a přísných pravidel. A tak se rozhodne utéct z domova. Nalézá statek, na kterém žije Liss. Sally brzy zjišťuje, že je Liss úplně jiná než ostatní dospělí. Nabídne ji nocleh, ze kterého se stává pobyt na dobu neurčitou. Sally jí začne pomáhat se statkem a díky tomu poznává krásy obyčejného života. Postupně ale vyplývá na povrch, že to možná nebude Sally, kdo potřebuje zachránit… 

Liška mění srst, ne povahu

Dvacátého čtvrtého června vychází česká fantasy Liška mění srst, ne povahu. Její autorkou je Anna Hamšíková. Pět sourozenců vyrůstá samo po tom, co jim zemřeli rodiče. Je tomu již sedm let a zdá se, že dva nejstarší mají vše pod kontrolou. V tom jim ale cestu zkříží tajemná liška bez ocasu a oni začínají pochybovat o své minulosti. Nejstarší sestra Zoe se pouští do rozkrývání pravdy. Při pátrání se seznamuje s Ezrou, který toho o lišce ví více než všichni sourozenci dohromady… 

Obálka knihy Liška mění svou srst, ne povahu. Zdroj: Albatros Media

Tajemný protivník

Nové vydání Tajemného protivníka od královny detektivek Agathy Christie vychází dvacátého šestého června. Děj se odehrává krátce po světové válce. Tommy Beresford a Prudence Cowleyová, zvaná Pentlička, si společně založí detektivní kancelář s názvem Mladí dobrodruzi. Záhy dostávají svou první velkou zakázku. Nejde v ní o nic menšího než o osud celé Británie. Při pátrání po nepříteli vlasti se setkávají s řadou pravých i falešných zaměstnanců tajných služeb a projdou řadou nebezpečných zkoušek. Ale kdo za velezradou skutečně stojí? 


Film

Tiché místo: První den

Horovou ságu Tiché místo o světě uvrženém do ticha po mimozemské invazi zná prakticky každý divák. Díky novému filmu režiséra Michaela Sarnoskiho se můžeme ohlédnout ke dni, kterým to vše začalo. Děj se přitom odehrává snad na nejhlučnějším místě Ameriky, v metropoli New York. Dva protagonisté (Lupita Nyong’o a Joseph Quinn) se uprostřed apokalyptického chaosu snaží uniknout ze spárů monster. Útěk ve dvou s sebou nese kromě výhod také mnohá nebezpečí. Jaká přesně se diváci dozví od 6. června

Film Tiché místo: První den. Zdroj: Paramount Pictures

Strážci

Jako by hororů v červnu nebylo málo, česká kina první letní měsíc obohatí také snímek Ishany Shyamalan, dcery kultovního režiséra M. Night Shyamalana. Hlavní hrdinka se ve snímku ocitá uprostřed záhadného lesa, ve kterém se pohybují strážci, tajemné a smrtelně nebezpečné bytosti. V hlavní roli snímku, jež má premiéru 6. června, se představí Dakota Fanning.

Putinovo hřiště

Jméno málokterého politika se v médiích nyní skloňuje tak často jako jméno autoritářského vůdce Ruska Vladimira Putina. Kromě invaze na Ukrajinu ale Rusko podniká četné výpady také do ostatních států. Nejde přitom o vojenské útoky, ale nenápadnějsí vlivové operace. Co je jejich cílem? A jak fungují? Dva polští filmaři se v novém dokumentu vydávají prozkoumat ruský vliv ve střední a východní Evropě včetně Česka. Na co přišli, zjistí diváci opět 6. června


Autory kulturního výhledu jsou Eva Dorota Czerneková, Tereza Kratochvílová, Filip Svoboda a Julie Šafová. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..