Právě si prohlížíte Kulturní výhled: V dubnu do tajemné Prašiny nebo do Holešovic na pivo

Duben bude opět plný kultury. Podívejte se s námi, kam zajít na výstavu nebo festival. I kina nabídnou nejednu zajímavou podívanou. Chcete radši zůstat doma s dobrou knížkou nebo hrou? Jak je libo, u nás si vybere každý.

Oblíbená „foglarovka“ i kultovní sci-fi

Prašina: Křídový panáček 1. 

6. dubna vyjde povídkové pokračování trilogie Prašina od Vojtěcha Matochy. Děj knihy Prašina: Křídový panáček 1. se odehrává pár měsíců po začátku trilogie. Série Prašina vypráví příběh Jirky a En, kteří společně objevují tajuplnou část Prahy s názvem Prašina. Jirka a En se v této temné čtvrti vydávají na dobrodružství. To, co zde objeví, může změnit celý svět…

 

Tajemství pramenů

Další kniha americké spisovatelky Jennifer McMahon vyjde 13. dubna. Kniha nese název Tajemství pramenů. Jackiina sestra Lexie je nalezena mrtvá. Utopila se v jezírku u domu jejich babičky, kde už léta nikdo nežil. Jackie se díky třídění Lexiiných věcí dozvídá, že zkoumala minulost jejich rodiny. Zaujme jí to a také se ponoří do pátrání. Postupně zjišťuje, že rodinná minulost je mnohem temnější, než si původně myslela.

Kacíři Duny

Na pultech knihkupectví se 22. dubna objeví kniha s názvem Kacíři Duny. Jedná se o pátý díl slavné sci-fi série Duna od Franka Herberta. Duna si v poslední době díky novému filmovému zpracování znovu získává popularitu. Cílem všech obyvatelů vesmíru je ovládnout planetu Arrakis – jediné místo ve vesmíru, kde se nachází melanž (koření prodlužující délku života). O Arrakis se strhnou boje. Kdo ovládne Arrakis, stane se pánem celého vesmíru.

Tělo a krajina

Krajina – nekonečno / Paesaggio L´infinito

Hned na začátku měsíce se v galerii Hollar na Smetanově nábřeží v Praze otevírá výstava Nekonečno pojmenovaná podle slavné básně Giacoma Leopardiho. Tématem výstavy umělců Andrea Louise Ballardiniho, Pavla Piekara a Zbyňka Hraby je krajina, celý název výstavy tedy zní: Krajina – nekonečno. Výstava své návštěvníky zve do krajiny, za kterou čekají další krajiny charakteristické nekonečnem, nezměrným tichem a hlubokým klidem věčnosti. Zahájení výstavy proběhne 30. března od 17 h a bude otevřena až do 24. dubna. Výstava vznikla ve spolupráci s Italským kulturním institutem.

The Day of Red Eye

Kolektivní výstava v galerii Jelení na Praze 7 zve své návštěvníky na uměleckou spolupráci několika autorů, jejichž ústřední téma vychází ze vzájemných diskusí nad tělesností, vlastní identitou i globálními křivdami. Jako sjednocující téma si vybrali tělo, jeho extenzi a reakci na virtuální svět. V rámci vernisáže proběhne benefiční hostina. Výtěžek pak poputuje organizaci Queer Spaces Network, která pomáhá queer lidem, kteří utíkají před ničivou válkou na Ukrajině. Vernisáž proběhne 31. března od 18 h a celá výstava bude otevřena až do 24. dubna.

Zeitlupe

Kampus Hybernská na Praze 1 zve své návštěvníky od 8. dubna na výstavu sochaře Dominika Adamce, jenž ověřuje zavedené systémy a hledá v biologii anomálie při vzniku organismů a jejich vývojových modifikací. Výstavu provází otázka „Do jaké míry můžeme věřit vědním analýzám, které se v průběhu času proměňují, a při nichž ožívají autonomní příklady bez predikovaných vzorů?“ Výstava potrvá až do 28. dubna.

V Kladnu majáles, v Praze… pivo, jak jinak

Kladenský majáles 2022

Kladenský majáles pořádaný studenty, se letos koná 21. dubna v Kladně. Festival na oslavu jara pořádají studenti FBMI ČVUT s dobrovolným vstupným. Bohatý program naplní šest kapel, studentská a dětská vystoupení, volba krále a královny a majálesové svatby. Nebude chybět ani chill out zóna, kde si můžete posedět u vodních dýmek nebo bude možnost si vyzkoušet slackline. Můžete se také těšit na čepované pivo a dobré jídlo.

Pražský festival piva 2022

Přátelé piva a dobré nálady se potkají ve dnech 1. a 2. dubna v Holešovicích v areálu Pražské tržnice (hala 13) na Pražském festivalu piva. Festival začíná od 12 hodin a končí ve 22 hodin. Mezi přítomné pivovary nepatří pouze staré dobré klasiky, ale i někteří nováčci. Letos se účastní také zahraniční pivovary.  Celkem bude na výběr ze 150 druhů točených piv a na výběr bude i v lahvích i plechovkách. Součástí festivalu budou také workshopy, degustace a přednášky.

Další přírůstek do Wizarding World a Hamlet trochu jinak

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství

Začátek měsíce bude věnován dlouho očekávané novince z kouzelného světa Harryho Pottera. Od 7. dubna se diváci společně s týmem kouzelníků a čarodějek v čele magizoologem Mlokem Scamanderem (Eddie Redmayne) vydají na dobrodružnou výpravu, která má zastavit čím dál mocnějšího kouzelníka Grindewalda. Nebezpečným úkolem je nepověří nikdo jiný než samotný Albus Brumbál. 

Seveřan

Režisér Robert Eggers přichází po úspěchu svých předchozích snímků Čarodějnice a Maják s dobrodružným thrillerem Seveřan. Švédský herec Alexander Skarsgård v něm přichází nejen o rodinu, ale také o vyhlídky do budoucna. Zbývá mu tak jediné – nehynoucí touha po pomstě. V dramatu, které do českých kin míří od 14. dubna, se představí mimo jiné Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy, Willem Dafoe či Ethan Hawke.

Zlouni

Polovina měsíce přinese také celovečerní prvotinu režiséra Pierra Perifela. Animovaná komedie Zlouni představuje zdánlivě dokonalé zločiny v podání antihrdinů Vlka, Hada, Tarantule, Piraně a Žraloka. Co se stane, když do jejich života vstoupí profesor, který chce vychytralé zločince převychovat na dobráky? To se diváci dozví od 14. dubna.

Kultovní česká adventura s Luďkem Sobotou. A Lego!

Polda 7

15. dubna dorazí sedmý díl oblíbené české adventurní série Polda. Vývojáři ze Zima Software se chlubí ručně malovanou grafikou, vtipným příběhem, ale hlavně nabitým hereckým obsazení. Do hlavní role se vrací Luděk Sobota, dále se objeví třeba Petr Rychlý, Valérie Zawadská, Ivana Korolová, Bára Štěpánová, Tomáš Matonoha, Pavel Rímský a další. Dostaneme se do světa celebrit a jiných známých osobností – v česko-světovém mixu nebudou chybět třeba karikatury Andreje Babiše nebo Donalda Trumpa.

Lego Star Wars: The Skywalker Saga

Jen málokdo nezná hry od TT Games ve světech postavených z dánských kostiček. A Hvězdné války patří tradičně mezi ty vůbec nejoblíbenější. Proto hráče těší zpráva, že se po táhlém vývoji dočkáme Skywalker Sagy 5. dubna. Hra bude spojovat příběhy všech filmů z hlavní linie, jak je ale u Lego her zvykem, dozajista si mnohé situace přikrášlí lehce infantilním, ale roky prověřeným a funkčním humorem.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů a redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..