S vyhlíženým oteplením nám kulturní dění v květnu nadělí možnost zažít festivaly na odlišných koncích republiky. Cestovat nebude potřeba, pokud si budete chtít užít některou z vycházejících her, v případě Zeldy to ale s přenosným Switchem budem možné. Chybět nebudou zajímavé koncerty, filmy a knihy.
Videohry
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
Nová Zelda přímo naváže na veleúspěšný díl s podtitulem Breath of the Wild. Na Nintendo Switch zamíří 12.května a vedle pohádkového – byť zase o něco temnějšího – příběhu a pastelové stylizace nabídne také několik nových schopností včetně propracovaného systému craftování. Svět se navíc rozroste o ostrovy v oblacích.
Redfall
Už 2. května vyjde na PC a Xbox Series upírská akce Redfall. Přímo do předplatitelské služby Game Pass zamíří titul od francouzského studia Arkane, autorů série Dishonored, novodobého Prey nebo oceňovaného Deathloopu. Až ve čtyřech hráčích se pokusíme vyčistit titulní městečko od invaze upírů, vše pomocí svižné akce a až sandboxových možností.
System Shock (remake)
Na PC a obě generace konzolí Xbox a PlayStation zamíří také dlouho očekávaný remake kultovního kyberpunkového titulu System Shock. A když píšeme dlouho očekávaný, myslíme opravdu dlouho, první oznámení se uskutečnilo už v roce 2015. Umělé inteligenci SHODAN se postavíme 30. května.
Hudba
Alba v květnu
Snad nejočekávanějším albem tohoto měsíce můžeme nazvat Subtract Eda Sheerana a to hned pátý den v měsíci. A společně s ním přijde na scénu začínající Benson Boone a deska PULSE. O týden později vyjde výroční album Daft Punku Random Access Memories. A devatenáctého května nám Sufjan Stevens připraví perfektní letní pocit s deskou Reflections.
Parta vynikajících lidí + Cold Cold Nights
Kapela Parta vynikajících lidí pokřtí v pražském Bike Jesus své nové album Je Krásný. Společně s Cold Cold Nights zahrají na adrese Ostrov Štvanice 1125 už ve čtvrtek 18. května.
John Wolfhooker v paláci Akropolis
Letos oslaví desáté výročí své existence a na koncertě v domácím paláci Akropolis zahraje průřez celou desetiletou tvorbou a fanoušci se mohou těšit i na skladby z nového alba. Koncert se uskuteční 31. května.
Festivaly
Zlín design week
Devátý ročník týdenního festivalu designu navštíví několik míst ve Zlíně v týdnu od 3. až do 10. května. Hlavní myšlenka letošního design weeku je „design pro všechny“, téma univerzálního designu bude doprovázet program celého týdne. Návštěvníci se mohou těšit na odbornou konferenci, výstavy, módní show, instalace, workshopy a nebude chybět ani mezinárodní designérská soutěž pro mladé talenty „do 30 let best in design“. Pro kompletní program navštivte stránky akce.
Svět knihy Praha 2023
Po několikáté se mezinárodní ročník knižního veletrhu a literárního festivalu vrací do Prahy. Festival se bude konat na Výstavišti Praha v Holešovicích, od 11. do 14. května. Tématem letošního ročníku jsou autoři „bez hranic“, konkrétně tvůrci kteří reagují na současnou dobu v níž jsou hranice fyzické, kulturní, sociální, sexuální, politické i žánrové čím dál méně zřetelné. Novinkou bude také kampaň „podporuj svého knihkupce“ s cílem upozornit na situaci nezávislých knihkupců.
Film
Předtím, nyní a poté
Indonéské drama o ženské emancipaci, svobodě a vůli rozhodovat sám za sebe podává působivé svědectví nejen o jednom životném příběhu, ale také o historické etapě. Režisérka Kamila Andini dává v něžném feministickém filmu hlas skutečným ženám a na plátno přináší příběh, který je navzdory pevné historické ukotvenosti plně funkční i dnes. Snímek se publikům představí 11. května.
Noc 12.
Francouzský detektivní thriller Dominika Molla sleduje vyšetřování vraždy mladé dívky. Snímek již předem informuje, že se jedná o nevyřešený případ. Vrahem navíc může být v dívčině okolí prakticky každý. A v jistém slova smyslu jím také každý je. Film oceněný několika cenami César s cynismem ukazuje svět, ve kterém rozhodují muži. Jde přitom o svět, který se znepokojivě podobá tomu našemu. Snímek se do českých kin podívá od 12. května.
Aftersun
Bolestivě intimní snímek Charlotte Wells pojednává o letní dovolené mladého otce s dospívající dcerou. Mezi neškodnými dětskými hrami ale vyplývá na povrch něco znepokojivého, před čím zoufale touží zavřít oči nejen protagonisté, ale především diváci. Komorní film, úspěšný na několika světových festivalech, mistrně zachycuje melancholii i stesk tolik vlastní právě vzpomínkám na zážitky z dějství. Křehké drama plné nuancí diváci uvidí od 18. května.
Literatura
Jak se stát jiným
Na konci dubna vyšla další kniha mladého francouzského spisovatele Édouarda Louise. Jak se stát jiným je opět autobiografickou knihou, jak je pro Louise typické. Dětství prožil v chudobě, styděl se za svůj původ a za svoji sexuální orientaci. To je také důvodem, proč odešel studovat na gymnázium do města a později na univerzity do Amiensu a Paříže. Stává se populárním spisovatelem, je v hledáčku médií. Přesně tohle býval jeho sen, ale teď má pocit, že by od toho všeho nejraději utekl a začal znovu.
Prašina: Podivné procházky 3
Třetího května vychází třetí díl komiksové série Prašina: Podivné procházky. Autorem textu je Vojtěch Matocha, na ilustracích se podíleli Kateřina Čupová a Ester Kuchynková. Tato série je již druhým komiksovým pokračováním knižní série Prašina. Podivné procházky vypráví příběh influencerky Péti, která se jednoho dne seznámí s průvodcem po Prašině. Díky němu zjistí, co jsou jen mýty a co pravda. A také se dozví, jak s tím vším souvisí vědma Tamara Jemná.
Nebe
Patnáctého května vychází román Nebe od slavné japonské spisovatelky Mieko Kawakami. Kniha se v loňském roce dostala do nejužšího výběru nominací na Mezinárodní Bookerovu cenu. Vypráví příběh čtrnáctiletého studenta, kterému všichni spolužáci říkají Šilhavec. Jediný, kdo ho ve škole chápe, je jeho spolužačka Kodžimová, která je stejně jako on terčem šikany. A právě ona je ten, kdo mu pomůže šikanu překonat a zamyslet se nad celým svým životem.
Autory kulturního výhledu jsou Tereza Kratochvílová, Julie Šafová, Eva Dorota Czerneková, Roxane Hamilton a Filip Svoboda. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.