Právě si prohlížíte Kulturní výhled: V lednu do knihkupectví pro román Na marších a do kina na film Mosty
Film Nosferatu. Zdroj: Focus Features

Je zde první výhled letošního roku a s ním přichází nálož literatury, filmu a hudby. Těšit se můžeme například na román Tajné recepty restaurace Kamogawa či na koncert kapely něco něco. Do kina můžeme zajít na snímek Nosferatu.

Literatura

Sbohem, východní Evropo

Sedmého ledna vyjde kniha Sbohem, východní Evropo, jejímž autorem je Jacob Mikanowski. Mizení východní Evropy začalo s pádem železné opony. Nebo spíše nikdy neexistovala. Jde o území, jemuž Západ moc nerozumí. Každý z ní svým způsobem uniká, ať už emancipací národů, připojováním k EU nebo formováním nové regionální identity. Praha, Tallinn či Bukurešť působí jako kterékoliv jiné metropole. Přesto každý ví, co východní Evropa představovala či představuje. Kniha zachycuje tuto myšlenku, mapuje různá náboženství a především vypráví, jak představa východní Evropy ovlivnila historii i současnost.

Na marších

Dvacátého ledna se na pultech knihkupectví objeví román Na marších. Jeho autorkou je Jarka Kubsová. Děj začíná v roce 1580, kdy Abelke Blekenová sama hospodaří v bažinatém kraji okolo Hamburku. Snaží se prosadit proti sousedům, ale doba nepřeje nezávislým ženám. O necelých pět set let později se do bažinatých krajin přestěhuje Britta Stoeverová se svojí rodinou. Kvůli manželovi a dětem se vzdala práce geografky. Postupně se seznamuje s krajinou a dozvídá se o osudu Albeke, který byl znepokojivě podobný…

Román Na marších. Zdroj: Kniha Zlín

Tajné recepty restaurace Kamogawa

Román Tajné recepty restaurace Kamogawa od spisovatele Hisashiho Kashiwaie vychází dvacátého druhého ledna. V tiché kjótské uličce se nachází speciální restaurace. Nemá ani menu, ani vývěsní štít, přesto však servíruje rozličná jídla z Japonska, Číny i západu. Skvělé jídlo, které jinde nenajdete, není jediným důvodem, proč lidé restauraci navštěvují. Funguje totiž zároveň jako detektivní kancelář, provozována majiteli Nagarem Kamogawou a jeho dcerou Koiši. Skrze své deduktivní schopnosti umožňují zákazníkům naposledy pocítit časy (dávno) minulé.


Film

Nosferatu

Americký režisér a scenárista Robert Eggers se letos vrátil k německému upírskému snímku z roku 1922 a legendární expresionistické dílo upravil podle své estetiky. Ve svém vyprávění klade do popředí zejména postavu Ellen (Lily-Rose Depp), jejíž manžel se vydává na setkání s tajemným hrabětem Orlokem, který chce v Německu zakoupit nemovitost. Hrabě se z podivínského společníka rychle mění v nebezpečí nejen pro Ellen a její milované, ale také pro celý svět. Jak si Eggers poradil s jedním z nejslavnějších hororových příběhů se dozvíme od 2. ledna.

Mosty

Švédský filmař Levan Akin na sebe upozornil zejména dramatem Dokud se tančí z prostředí gruzínského tradičního baletu. Jeho upřímný snímek o konfliktu mezi tradičním pojetím maskulinity a zakázanou láskou tehdy ohromil například poroty festivalů v Oděse nebo v Sarajevu. Ve své novince Mosty se vydává do Istanbulu společně s gruzínskou učitelkou Liou, která ve městě pátrá po ztracené neteři Tekle. Tu příbuzní kvůli její sexuální identitě vyštvali z rodné země. Režisérova něžná pocta rozmanitosti i touze po komunitě vstupuje do českých kin 9. ledna.

Snímek Mosty. Zdroj: ČSFD

Bob Dylan: Úplně neznámý

Autobiografický příběh amerického písničkáře, hudebníka a laureáta Nobelovy ceny sleduje umělce od jeho 19 let. Tehdy ještě mladý a neznámý Bob Dylan přijíždí se svou kytarou do New Yorku. Díky několika setkáním konečně vystupuje veřejně a dostává se do povědomí fanoušků po celém světě. Slavného umělce si ve filmu Jamese Marigolda zahrál Timothée Chalamet. Jak se mu to podařilo uvidí diváci od 23. ledna.


Hudba

Nová hudba nového roku

Nový rok otvírá hvězdný Ringo Starr, jenž po šesti letech vydává novou desku s názvem Look Up (10.). O týden později následují BØRNS s albem Honeybee. A ve stejný den vydává americký rapper Mac Miller novu desku pojmenovanou Balloonerism. A ke konci měsíce se můžeme těšit na album The Weeknd Hurry Up Tomorrow (24.).

Album Honeybee. Zdroj: BØRNS

něco něco

Alžběta Trusinová a Tomáš Tkáč tvoří kapelu něco něco, která tvoří taneční a místy post-punkové písničky s českými texty. Jejich hudbu můžete ochutnat 15. ledna v pražském Café V lese. Spolu s bubeníkem Václavem Švestkou představí svou tvorbu, která čítá například píseň Když na světě smutno bylo.


Autory kulturního výhledu jsou Eva Dorota Czerneková, Tereza Kratochvílová a Julie Šafová. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..