Čeká nás nejkratší měsíc v roce. Kulturní akce a díla se ale nenechají odbýt a divadla, kina nebo knihovny nám nadělí pořádnou porci zábavy. Po umírněném lednu se tak je opravdu na co těšit. Je libo oscarový snímek? Hru ze světa Harryho Pottera? Českou detektivku? Všechno bude.

Festivaly

Festival Anishort

Letošní osmý ročník festivalu krátkých animovaných filmů se uskuteční v několika městech po celé České republice. Můžete se těšit na mezinárodní selekci osmnácti nejlepších animací. Pětiminutové snímky jsou velmi různorodé, festival nabízí mix žánrů, témat a technik. Diváci budou mít možnost ohodnotit zhlédnuté filmy a na závěr jeden z nich obdrží Cenu diváků za nejlepší film. Festival sekoná například 18. února v Brně, nebo 24. února v Praze. Pro více informací o promítání projekcí navštivte stránky festivalu.

Festival Malá inventura

Jednadvacátý ročník festivalu nového divadla se uskuteční od 22. února až 1. března na několika místech v Praze. Festival nabízí retrospektivu nejvýraznějších divadelních premiér z oblasti nového divadla. Představení se věnují aktuálním společenským, ale i uměleckým problémům. Divadelní představení se budou konat například v Divadle X10, Divadle pro tanec nebo v Národní galerii Praha. Pro konkrétní program festivalu navštivte stránky Malé inventury.

Viz titulní foto.


Film

Korzet

Jaká skutečně byla žena, kterou si historie zapamatovala jen jako panovnici posedlou úzkým pasem, dlouhými vlasy a vlastní krásou? Snímek režisérky Marie Kreutzer ukazuje císařovnou, známou pod přezdívkou Sissi, zcela novým pohledem. Sissi s tváří herečky Vicky Krieps dostává v moderním historickém dramatu druhou šanci ukázat, co si myslí, co ji trápí a po čem touží. Sissi, jakou ji diváci ještě neznají, se v kinech představí 9. února.

Velryba

Americký režisér Darren Aronofsky, známý pro alegorické filmy plné symboliky a náznaků, ve svém novém snímku osamělého učitele v podání Brendana Frasera. Izolovaný muž se utápí ve vlastním zármutku i vzpomínkách na minulost. Nepropadá ale pesimismu, právě naopak. V každém dokáže najít to nejlepší a pro ostatní představuje jiskru ryzího dobra. Jeho příběh navštíví česká kina 23. února

TÁR

Kdo je horší – ten, kdo zneužije moc, nebo okolí, které jedinému člověku umožní nasbírat tolik vlivu? Ústřední otázka hudebního dramatu Tár s excelující Cate Blanchett v hlavní roli sleduje geniální dirigentku Lydii Tár. Ta se v intimním filmu Todda Fielda z vrcholné pozice postupně propadá hlouběji a hlouběji do spirály vlastních ambicí, paranoii i dávno zapomenutých činů. Drama, nominované na několik Oscarů, diváci uvidí od 23. února.


Videohry

Hogwarts Legacy

Titul, který vyhlíží všichni, kdo si zamilovali svět Harryho Pottera. Právě do něj nás zavede hra Hogwarts Legacy, nepodíváme se ale do doby brýlatého čaroděje, nýbrž prožijeme události zhruba o sto let starší. Vývojáři lákají na otevřený svět počínaje samotnými Bradavicemi, život ve škole, ale i mimo ni. Do světa čar a kouzel se podíváme už 10. února.

PlayStation VR2

Zajímá vás virtuální realita? Technologie, které se předpovídala zářná budoucnost, možná zůstává za očekáváním, ale o další evoluci se v únoru pokusí společnost Sony s druhou generací svého headsetu. Ten má být ve všech ohledech lepší – lehčí, s lepším obrazem i ovládáním. Už při vydání 22. února si na něm navíc zahrajete plejádu starších i úpně nových kousků. Strašákem může být cena, ta se vyšplhá na bezmála 15 tisíc.


Hudba

Nová únorová alba

V nejkratším měsíci v roce vydává hned několik kapel nová alba. American Authors vypouští do éteru novou desku s názvem Best Night Of My Life. A ten samý den (10. února) si můžete poprvé poslechnout album This Is Why od rockové kapely Paramore. O týden později se fanoušci P!nk dočkají nové desky TRUSTFALL (17. února). Nové hudební příspěvky zakončí Gorillaz s jejich novým výtvorem – Cracker Island (24.února).

Koncert za konec války na Ukrajině

Pražská filharmonie a pražský filharmonický sbor pořádá koncert vyzývající k ukončení války na Ukrajině. Zazní Brittenova kompozice Válečné Rekviem. Pod taktovkou Lukáše Vasílka si zahrají i členové Kyjevského orchestru a představí se několik sólistů. Symbolický koncert se koná 21. února v pražském Rudolfinu.


Literatura

Sedm manželů Evelyn Hugo

Osmého února vychází dlouho očekávaný překlad knihy Sedm manželů Evelyn Hugo od Taylor Jenkins Reid. Vypráví příběh bývalé hollywoodské hvězdy Evelyn Hugo, která se po letech rozhodne sdílet svůj osobní příběh a příběh svých sedmi manželství. Ze svého životního příběhu nechá zpracovat biografii, jejíž sepsání svěří mladé novinářce Monique Grantové. Čím více se toho Monique o životě Evelyn dozvídá, tím blíže si jsou. Nakonec zjišťují, že mají ještě podobnější osud, než si původně myslely… 

Vodník – Kriminální případ, který smrdí bahnem

Devátého února vychází nová detektivka Vodník – Kriminální případ, který smrdí bahnem od české spisovatelky Terezy Bartošové. Emina kamarádka zmizí, aniž by o sobě dala cokoliv vědět. O dva dny později je objeveno její tělo. Ema se zoufale snaží zjistit, co se stalo. Plete se do vyšetřování, což se policii opravdu nelíbí. Nejdůležitější ale je přijít na to, kdo stojí za kamarádčinou smrtí. Podaří se odhalit pachatele dříve, než zemře někdo další?


Autory kulturního výhledu jsou Tereza Kratochvílová, Julie Šafová, Eva Dorota Czerneková, Roxane Hamilton a Filip Svoboda. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..