Právě si prohlížíte Kulturní výhled: V září čekejte nejdražší český film a Francouzskou revoluci s roboty

Končí prázdniny a s nimi pomalu i léto. Neznamená to ale, že končí kultura. Jen se musíme smířit s tím, že se z luk a pláží, přesuneme do kin, divadel a koncertních sálů nebo domů na gauč. I tady nás čeká spousta zábavy, kterou opět vyhlížíme na celé září.

Film

Jan Žižka

Nejočekávanější český velkofilm posledních měsíců na začátku září vstupuje do kin. Historické drama Jan Žižka scénáristy a režiséra Petra Jákla sleduje osudy husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova. Hvězdně obsazený snímek s Benem Fosterem a Michaelem Cainem v hlavních rolích se stal zatím nejdražším filmem české kinematografie s téměř půl miliardovým rozpočtem. Přípravy natáčení si vyžádaly dlouhých osm let. Jak se s legendou české historie režisér vypořádal se diváci dozví 8. září.

Moonage daydream

David Bowie. Hudebník, umělec, herec, filosof. Na podstatu tvorby britské legendy se dívá režisér Brett Morgen v prvním dokumentu, který vznikl prvním, s oficiálním souhlasem správců pozůstalosti zesnulé ikony. Tvůrci kombinují archivní materiály, hudbu, psychedelické výjevy i dokumentární svědectví a vytváří tak unikátní filmovou podívanou. Na Davida Bowie ve snímku není pohlíženo jen jako na hudebníka, ale především jako na unikátního myslitele s jedinečným přístupem k životu. Jak na více než dvouhodinový snímek zareagují diváci se dozvíme již 15. září

BANGER.

Nový snímek Adama Sedláka, režiséra oceňovaného Domestiku, do centra svého děje vkládá postavu Alexe (Adam Mišík). Ten v Praze prodává kokain, ve skutečnosti ale sní o kariéře v hudbě. Aby uspěl, musí ovšem získat velkou sumu peněz. Vrhá se tak do městské džungle, kde ho v reálném čase sleduje netradičně pojatá kamera Dušana Husára. Snímek premiéroval na filmovém festivalu ve Varech, do běžné distribuce vstupuje 22. září.


Videohry

The Last of Us Part I

Remake ani ne deset let staré hry od studia Naughty Dog vzbuzoval zprvu jisté kontroverze. Dá se ale s klidem říct, že grafický posun a pravděpodobně i úpravy hratelnosti hráče zlomili a v současnosti už se většina fanoušků na návrat ústřední dvojice Joela a Ellie těší. Přepracovaná verze hry dorazí už 2. září.

Steelrising

Vypravme se díky studiu Spiders do období Francouzské revoluce. Nepůjde ale o žádný historický dokument. O Bastillu se totiž neutkají lidé nýbrž roboti, přesněji možná automatoni, zkrátka budeme hrát za zvuku Marseillaisy za stroje. Rovnost, svornost, bratrství vykřikneme v adventuře z alternativní historie 8. září.

Return to Monkey Island

O novince pod křídly Devolver Digital není moc, co psát. Slavná adventura se po letech vrací s novým dílem, na kterém pracuje i původní autor Ron Gilbert. Jisté otázky vzbudila grafická stylizace, ale v obecné rovině se dá říct, že není důvod se netěšit. Za slavného skoropiráta Guybrushe Threepwooda si zahrajeme 19. září.


Literatura

Atlasova šestka

Druhého září vychází překlad bestselleru Olivie Blake s názvem Atlasova šestka. Kniha pojednává o životě v alexandrijské společnosti, což je prestižní tajný spolek akademiků. Šest mužů usiluje o místo mezi Alexandrijci, touží se stát bohatými a mocnými muži. Na kvalifikaci ke zasvěcení jim však zbývá pouhý rok. Podaří se jim to? Pokud ano, za jakou cenu? 

Dítě z Osvětimi

Sedmého září vychází spisovatelce Lily Graham historický román s názvem Dítě z Osvětimi. Na začátku druhé světové války je hlavní hrdinka Eva transportována do Terezína. Po několika měsících je odvezena do Osvětimi, kde porodí. Příběh Evy zajímavě líčí nejen boj o její život, ale také o život vlastního dítěte. Soužití dvou lidí v podmínkách koncentračního tábora bylo nesmírně náročné a vyčerpávající, ale Eva, jako každá matka, se snaží své dítě nejen vychovat, ale i udržet při životě.

Hrob mé sestry

První díl nové detektivní série o Tracy Crosswhiteové vychází 14. září. Díl nese název Hrob mé sestry, autorem je Robert Dugoni. Tracy se dvacet let snaží zjistit, kdo skutečně stojí za zmizením její sestry Sáry. Nevěří, že sestru tenkrát unesl Edmund House, kterého teď dokonce usvědčili z její vraždy. Po letech pátrání na vlastní pěst osud Tracy nabídl jedinečnou příležitost – nabídka na místo na oddělení vražd v Seattlu. Konečně získává příležitost vypátrat vraha své sestry…


Hudba

Novinky v září

Měsíc odstartujeme s novým albem Robbieho Williamse: XXV (2. září), následuje novinka od skupiny Surf Curse: Magic Hour (16. září) nová deska známé kapely 5 Seconds Of Summer: 5SOS5 (23. září). Do hudebních kruhů také přispěje Tai Verdes deskou s názvem HDTV a Steve Aoki albem HiROQUEST.

Energie pro Kulturu v Olomouci

Hudebně-divadelní festival, vznikl za účelem pro podporu kultury, jak vyplývá z názvu. Jeden den je věnován hudbě, druhý naopak divadlu. Na pódiu se potkají jak regionální, tak i známí interpreti a nejen to je kouzlo tohoto festivalu, který je zcela zdarma. Letos se můžete těšit na kapelu Tata Bojs, Kašpárek v Rohlíku, či Marcell. Uskuteční se 15.–16. září na Korunní Pevnůstce.

Jazz Dock Open Air

Stejně jako loni oživí střešní terasu tóny nejen jazzu. Každou sobotu vystoupí interpreti a potěší vás pěknými písněmi nebo vytříbenými sóly. Lehátka, letní drinky a tóny jazzu, co víc se člověk může přát. Hledejte na adrese Janáčkovo Nábřeží 2.


Festivaly

Czech design week 

Devátý ročník festivalu současné designové tvorby proběhne 2.–4. září v Galerii Mánes. Cílem akce je vytvořit platformu, která umožní propojit odbornou i laickou veřejnost. Festival prezentuje tvůrce domácí ale i ze zahraničí s důrazem na opravdovost a osobní přístup. Mezi vystavující patří také nadějní studenti a začínající designéři. Design week doplní také hudební program spolu s přednáškami a panelovými diskuzemi. 

Festival české komedie V Novém Městě nad Metují se uskuteční 11.–18. září. Půjde už o 44. ročník akce zaměřené na filmové i televizní komedie. Festival doprovází divácká cena Novoměstského hrnce smíchu, který vyhrává film s nejvyšší naměřenou hladinou smíchu od diváků. Na závěr odborná porota složená z osobností české kinematografie určí z nominovaných snímků výherce.  Na promítání filmových projekcí nebudou chybět ani herci a tvůrci daných filmů. Program doplní také taneční a hudební vystoupení.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů a redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..