Jako obvykle se díváme do budoucnosti, nepříliš vzdálené, květnové. Skoro už není měsíc, kdy kina nezaplaví fanoušci Marvelu. Kromě Doctora Strange se ale představí třeba Film roku s Penélope Cruz. V literatuře nás čeká dotisk vietnamského románu Na Zemi jsme na okamžik nádherní a hry oživí třeba upíry. Na návštěvy galerií tu lákat nemusíme, zařadili jsme je totiž hned jako první.

Hidden Gallery nesmí zůstat skryta

Roman Lazar – Outsider Art

Galerie kritiků v paláci Adria na Praze 1 srdečně zve své návštěvníky na výstavu umělce Romana Lazara, která bude probíhat ve dnech 3.–29. května. Vernisáž proběhne 3. května v 18 hodin s hudebním doprovodem Petra Vondráčka. Výstavu můžete navštěvovat každý den kromě pondělí a státních svátků od 11 do 18 hodin. Vstupenku je možné zakoupit na místě.

Jitka Petrášová – Naměkko

Ve dnech 9. května až 4. června můžete v Městské knihovně v Praze na Opatově navštívit výstavu umělkyně Jitky Petrášové, studentky 3. ročníku Akademie výtvarných umění v Praze. Její pestře barevné obrazy nás zvou do autorčina světa osobních prožitků a vzpomínek. Výstava Naměkko představuje průřez nadcházejícími cykly Gauneři, Dětství a Sbírka sportovců.

Podpořte unikátní projekt největšího českého studentského média. Vaše finanční dary v libovolné výši prosím posílejte na účet 2401503935/2010 a informujte nás o nich na e-mailu info@slisty.cz.

Give me some capri sonne

Hidden Gallery si pro své návštěvníky připravila další hidden prostor, ve kterém kolemjdoucí budou moci spatřit obrazy umělců Anny Ruth a Matěje Pokorného. Hidden Gallery je projekt, jehož cílem je obohatit pražskou kulturní scénu s tvorbou méně známých, povětšinou začínajících umělců se silnou vizí. Výstava potrvá od 3. května do 4. července a bude k vidění u vstupu do metra stanice Náměstí republiky z Masarykova nádraží. Vernisáž proběhne 3. května od 17 hodin.

Bude Film roku filmem roku?

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

Začátek května se nese ve znamení návratu oblíbeného komiksového hrdiny společnosti Marvel s tváří Benedicta Cumberbatche. Doctor Strange se v novém snímku utká se záhadným nepřítelem, k jehož porážce musí navázat nejen nová spojenectví, ale také projít několika paralelními světy. Jak to celé dopadne se dozvíme už 5. května.

Film roku

Polovina května přinese hravou španělskou komedii o úskalích zářivého světa filmu. Penélope Cruz v ní ztvárnila režisérku, která dostane za úkol vytvořit nejlepší snímek všech dob. Natáčení jí ovšem hatí umělecké ambice dalších tvůrců a chování pyšných hereckých hvězd. Hřejivou parodii na hollywoodský vesmír i autory samotné mohou diváci navštívit od 12. května.

Žhářka

Slavný román Stephena Kinga se dočkal nové podoby. Příběh, jehož režie se zhostil Keith Thomas, sleduje desetiletou dívku Charlie. Ta disponuje schopnostmi pyrokineze – cokoliv v jejím okolí vzplane pouze za cenu jediné její myšlenky. Dívka své schopnosti ovšem zcela neovládá, čímž staví sebe i svou rodinu do velkého nebezpečí. Hororové drama první diváky uvítá 12. května.

Více Vuongova prozaického debutu

Na Zemi jsme na okamžik nádherní

9. května vyjde dlouho očekávaný dotisk nejslavnější knihy Oceana Vuonga. Kniha, jež je dopisem adresovaným matce, která však neumí číst, nese název Na Zemi jsme na okamžik nádherní. Dopis vypráví o dětství Vypravěče, kterému všichni přezdívají Pejsek. Pejsek v dopise mimo jiné odkrývá rodinnou historii před jeho narozením, která se odehrává během války ve Vietnamu. Důležitou roli zde hraje jeho komplikovaný vztah s matkou.

Temná hmota

Temná hmota od Blakea Crouche vyjde 16. května. Jedná se o sci-fi. Ústřední postavu – Jasona Dessena – napadne maskovaný muž. Poslední slova, která zaznamená, než upadne do bezvědomí, zní: „Jsi v životě šťastný?“ Po probrání zjišťuje, že jeho žena není jeho ženou a že už není profesorem fyziky, nýbrž slavným géniem. Který život je skutečný? Ten, který právě žije, nebo ten původní? Je možné se vrátit do původního světa?

Zabijte si svého Adolfa Hitlera

Loot River

Už za pár dní, 3. května, se hráčům představí slovenská roguelike akce Loot River. Jak už název napovídá, novinka od straka.studia bude stavět na sbírání a kombinování vybavení, to vše doplní o RPG prvky. V jednotlivých lokacích se budeme pohybovat pomocí posouvání plošin, což má přinášet podobné logické „starosti“, jako třeba při hraní Tetrisu. Pokud jde o zasazení, vývojáři vsadili na dark fantasy inspirované sérií Dark Souls.

Sniper Elite 5

Už pátá iterace ostřelovačské stealth akční hry Sniper Elite nás tentokrát zavede do Francie – jako vždy na bojiště druhé světové války. Autoři slibují klasickou hratelnost, vylepšení se má dočkat třeba rentgenová kamera při zásahu nepřítele nebo kooperační režim. Příležitost odpravit samotného vůdce by neměla chybět. Hra zamíří 26. května rovnou do předplatitelské služby Game Pass.

Vampire: The Masquerade – Swansong

Upíři jsou zase v módě. V multiplayerové akci s podtitulem Bloodhunt ze stejného světa jsme se podívali do Prahy, v případě Swansong nás čeká singleplayerový zážitek, který má nabídnout adventurní prvky, složitá rozhodnutí nebo vyšetřování zločinů. Hra vychází 19. května. Ale nezapomeňte: my jsme lovci a oni jsou kořist!

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..