První podzimní měsíc zdaleka neznamená jen sychravé počasí a návrat žáků do škol. Začátek školního roku totiž představuje i start další kulturní sezóny, tedy týdny plné výstav, festivalů, premiér a dalších kulturních novinek. Výstava bonsajů vnese do zamračeného září trochu slunce, o napětí a akci se zase postará nový James Bond.
Do Klementina za středověkými rukopisy, do Botanické zahrady za květinami
Behind The Mountains
Galerie Fotografic pořádá od 25. srpna výstavu fotografií rakouského umělce Loise Hechenblaiknera, jehož ústředním tématem je pozorování změn v tyrolské krajině a jejich důsledků. Ty překládá do expresivních konceptuálně dokumentárních projektů. Lois Hechenblaikner úderně ukazuje, jak se jeho domovské Tyrolsko změnilo. V juxtapozici předkládá černobílé fotografie z archivu zemědělského inženýra Armina Knielyho (1907-1998) a barevné snímky, které po objevení archivu pořídil sám. Tyto jedinečné fotografie můžete shlédnout v galerii Fotografic na Praze 1 až do 2. srpna.
Nejlepší české bonsaje
Botanická zahrada v Praze otevírá výstavu nejlepších českých bonsajů, která ukáže to nejlepší od pěstitelů z České republiky, k vidění budou exponáty přivezené z mnoha koutů Čech i Moravy. Výstava bude přístupná od 2. 9. od 15.00 a proběhne ve spolupráci s Českou bonsajovou asociací, Česko-japonskou společností a pod záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice, prostřednictvím prezentace bonsajového umění tak přibližuje návštěvníkům tradiční umění a kulturu Japonska. Výstava potrvá do 5. 9., vstupné je zahrnuto v ceně vstupu do botanické zahrady.
Lipnická bible 1421–2021
Zrcadlová kaple Klementina zve na unikátní výstavu Lipnické bible, jež prezentuje originál významné středověké rukopisné památky k 600. výročí jejího sepsání. Bibli, která vznikala na hradě Lipnice nad Sázavou, zapůjčilo Muzeum Bible v americkém Washingtonu. Na výstavě ji doplní další středověké kodexy ze sbírek Národní knihovny ČR. Kromě originálů představí výstava také proces vzniku středověkých kodexů od napsání, přes tvorbu výzdoby, až po jejich vazbu včetně ukázky toho, jak byly biblické a teologické rukopisy v pozdně středověkých Čechách užívány. Výstavu lze navštívit od 1. do 15. září.
První případ velkého detektiva a další díl úspěšné série
Opravdové barvy třetího dílu Life is Strange
Mysteriózní série Life is Strange se 10. září dočká už druhého plnohodnotného pokračování s podtitulem True Colors. Na rozdíl od veleúspěšné první série a o něco hůř přijaté série druhé, nepracují na nejnovějším přírůstku do rodiny vývojáři z Dontnod Entertainment, nýbrž lidé z Deck Nine. Ovšem ani ti nejsou značkou nepolíbení, v roce 2017 vydali prequel pro původní hru Life is Strange: Before the Storm. Třetí díl známé adventury se dočká i změny formátu, nebude totiž sázet na epizodické vyprávění.
Další časová smyčka? Snad s návykovou hratelností
Francouzské studio Arkane přichází s novinkou nazvanou prostě – Deathloop. Dvojice profesionálních vrahů se ocitne v časové smyčce. Každý má ale odlišné cíle, a tak se nemají příliš v lásce. Hrát bude možné ve dvojici s umělou inteligencí, připojit se bude moci i skutečný hráč. Hratelnost by měla navazovat na kultovní trilogii Dishonored, která je asi největším dílem Arkane. Dočkáme se 14. září.
Hercules Poirot a jeho první případ
Název hry je asi stejně složitý, jako náplň práce slavného detektiva. Celý totiž zní Agatha Christie – Hercule Poirot: The First Cases. Nakonec stejně půjde hlavně o hratelnost a příběh novinky od skotských autorů Blazing Griffin a vydavatele Microids. Společně s Poirotem budeme řešit jeho první případ, titul by měl být postaven na dedukci a správné christieovské atmosféře. Dorazí 28. září.
Kdo si troufne na nejpálivější burger?
Chillibraní
9. ročník té nejostřejší akce roku se letos koná 4. září v Brně na Bjornsonových sadech. Program je nabitý, obsahuje závod v pojídání pálivého burgeru, chybět nebude ani soutěž pivní. Součástí je také chillimarket, se zásobami chilli si tedy návštěvníci bohatě vystačí celý rok. Akce je letos bez vstupného.
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov
V roce 1992 se uskutečnil první mezinárodní hudební festival, letos po třiceti letech máme možnost být součástí jubilejního ročníku 2021. Festival přivítá několik světoznámých hudebních hvězd, jako je legenda opery Plácido Domingo, houslistka Leticia Moreno, jazzový bubeník Billy Cobham, spisovatel a skladatel Dan Brown a také basbarytonista Adam Plachetka. Festival oslaví výročí významných skladatelů W. A. Mozarta, A. Dvořáka a A. Vivaldiho. Divákům se také představí několik tuzemských i zahraničních mladých talentů. 4.9. – 18.9. se uskuteční hlavní program. Novinkou je letos festivalová zóna, která návštěvníkům nabídne cvičení s živou hudbou a letní kina.
4+4 dny v pohybu
Mezinárodní festival současného umění se letos uskuteční v Nové strašnické škole v Praze. 26. ročník obsahuje výstavu současného umění, workshopy, divadla, festivalovou škola arts managementu a diskuze. Festival zahájí inscenace Un spectacle documentaire de Superamas na téma psychického vyčerpání. Součástí budou také české premiéry, soubor Vosto5 láká na hru Orestés na Kavčím Plácku a umělecký kolektiv Nesladim představí projekt Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje. Festival se koná ve dnech 9. až 26. září.
Karlovy Vary v Praze vystřídá nový Bond
Šary Vary
Pro fanoušky kinematografie, kteří neměli příležitost podívat se na Filmový festival Karlovy Vary, je do 3. září připraven výběr toho nejlepšího, co festival divákům nabídnul. V kinech Aero, Světozor, Přítomnost a Scala mohou diváci zhlédnout vítězný snímek Strahinja, válečné drama Quo vadis, Aida? animované Moje slunce Mad a mnoho dalšího. V rámci přehlídky Šary Vary se představí také několik českých snímků, mimo jiné například spirituální drama Zpráva o záchraně mrtvého, dokumenty Zátopek či Každá minuta života nebo romantické drama Marťanské lodě.
Není čas zemřít
Na samém konci září se do kin konečně podívá i dlouho očekávaný agent 007. James Bond v podání Daniela Craiga musí spěšně ukončit dovolenou, aby se po boku dávného přítele vydal na novou misi. Jeho nejnovější protivník totiž disponuje nejen nejmodernější technologií, ale také nevyzpytatelnou inteligencí.
Zelený rytíř
Legendu o Artušovi už slyšel asi každý. Nové intepretace se dočká 16. září v dobrodružném dramatu alternativní distribuční společnosti A24. Ústřední postavou temné adaptace je Sir Gawain, synovec Artuše, který se vydává na strastiplnou cestu a musí čelit hrůzám, které si ani nedokázal představit. Na jejím konci ho čeká ten nehrozivější soupeř – Zelený rytíř.