Libertariánskou stranu, třetí největší stranu americké politiky, čekají velké změny. Pro svou umírněnost dlouhodobě kritizované stranické vedení bylo poraženo radikální frakcí strany zvanou Mises Caucus, která má v plánu vrátit stranu do ideologických kolejí a vytvořit stabilní voličskou základnu.
Reno, Nevada. Zde se minulý měsíc uskutečnila libertariánská konvence, kde jako každé dva roky došlo ke zvolení stranického předsednictva. Libertarian Party, strana založená na myšlenkách laissez-faire kapitalismu a silné, často až extrémní, občanské svobodě, se v posledních letech zmítala v mnoha problémech. Po úspěchu v prezidentských volbách v roce 2016, kdy libertariánský kandidát Gary Johnson získal doposud rekordních 3,3 procent všech hlasů, přišel tvrdý pád v podobě pouhých 1,2 procent hlasů ve volbách v roce 2020.
Dalším problémem byla nestabilita v samotném vedení strany, kdy se na pozici předsedy během dvou let vystřídaly hned čtyři osoby, nebo úmyslná neserióznost a časté kontroverze některých členů strany, kteří na sebe strhávali pozornost extravagantními výstupy, či urážlivými postoji s úmyslem zviditelnit vlastní názory. Mnozí z těchto vyvrhelů a outsiderů se však během posledních let přidali ke stranické frakci Mises Caucus a nastartovali uvnitř strany hnutí, které nazývají „Ron Paul revolution“, a které má změnit stranu od jejích základů.
Mises Caucus a „Ron Paul revolution“
Mises Caucus je frakcí libertariánské strany, která navazuje na politiku bývalého amerického kongresmana Rona Paula. Paul, ač byl během své kariéry většinu času členem republikánů, je mezi libertariány mimořádně oblíbený pro svůj silný konstitucionalismus a podporu zahraniční neutrality (hlasoval například proti americké invazi do Iráku). Jeho politika však také byla spjata se silně konzervativními názory, jako odmítání potratů, nebo boj proti „levicovému progresivismu“. Ač se tak v mnohém se zbytkem libertariánů Paul ideově rozcházel, ve straně si vždy udržoval popularitu, která se nejvíce projevila během let 2008 až 2012, kdy se většina členů libertariánské strany rozhodla Paula podpořit hned ve dvou prezidentských kampaních.
A právě podobnou vlnu nadšení a podpory chce vyvolat frakce Mises Caucus, která se od svého založení v roce 2017 na Paula odkazuje jako na primární inspiraci. Frakce vznikla v reakci na umírněnost stranického předsedy Nicholase Sarwarka, který prosazoval střídmý program strany, jenž měl za úkol přilákat voliče ze stran demokratů i republikánů. Tento plán však podle členů Mises Caucusu selhal, což se projevilo primárně na absenci stabilní voličské základny.
Zakladatel radikální frakce Michael Heise argumentuje, že v prezidentských volbách, především pak během těch v roce 2016, sice straně přibylo značné množství voličů, nicméně málokdo z těchto nových voličů libertariány volil i napodruhé o čtyři roky později, a že většina z nich o dění ve straně naprosto ztratila zájem. Nový dech chce Heise straně dát silnou podporou původních libertariánských myšlenek, a nikoliv děláním kompromisů.
Se zvolením členů Mises Caucusu do hlavních funkcí strany (frakce úspěšně obsadila funkci stranického předsedy i místopředsedy) se však zbytek strany obává nejenom úbytku voličů, ale i nečekaného problému, rasismu. Mezi mnohými členy strany panuje obava, že k radikálním myšlenkám nového vedení strany se přidá i mnoho krajně pravicových aktivistů, kteří už v minulosti měli se stranou něco společného (bývalým členem strany je například americký neonacista Richard Brenson; obviněn z antisemitismu byl třeba i samotný Ron Paul).
Již pár dní po úspěchu radikálů se začaly vynořovat staré tweety a prohlášení mnohých z nich, která nelze nazvat jinak než hrubými a nemístnými. Jedním z takových příspěvků byl tweet oficiálního účtu libertariánské strany státu New Hampshire, který byl zveřejněn v den narození Martina Luthera Kinga a prohlašoval „Amerika není nic dlužná černochům. Jestli někdo něco dluží, pak naopak“. Tweet byl později smazán, přesto je však jedním z nemalého množství důkazů, prokazující reálný problém, který by rasismus mezi členy Mises Caucusu mohl představovat.
I přes neshody, které výsledky posledních stranických voleb ve straně vyvolaly, se žádný exodus umírněných členů – zatím – neočekává. Libertariáni dále v americké politice plní roli nejvýraznější alternativy k demokraticko-republikánskému duopolu.