V únoru jsem se vydal podruhé v životě do Londýna. Tower Bridge, Big Ben, Buckinghamský palác – to jsou místa, která zná každý a jsou navštěvována snad všemi školními i neškolními zájezdy. Londýn ale nabízí mnohem jiná, a hlavně lepší místa, která můžete navštívit. Věděli jste, že většina muzeí v Londýně je zdarma? Že londýnské metro není zas tak chaotické, jak se zdá? Své zážitky jsem rozdělil do dvou částí. Dnes se společně podíváme na dopravu a muzea v Londýně. Příště se zaměříme na pár speciálních míst, která jsem během mého toulání Londýnem objevil.

Doprava

Cesta z ČR

Existuje několik možností, jak se do Londýna dostat. Z České republiky létá hned několik přímých linek. Určitě tu dnes nebudu popisovat, jak se levně a rychle dostat do Londýna, ale letecká doprava je určitě jedna z těch nejrychlejších, a pokud si člověk dá záležet, tak můžete letět za pár korun. Mezi další, relativně dobrou dopravu, můžeme považovat autobusy (Flixbus, Student Agency). Dále se také můžete dopravit vlakem, ale tuto variantu jsem zatím nevyzkoušel a ani nijak nezkoumal.

Na letenkách se dá v dnešní době velice ušetřit, ale určitě to není něco, co bychom měli podceňovat. Nízkonákladová společnost Ryanair sice nabízí levné letenky, ale je potřeba si uvědomit, že na úkor ceny jde též kvalita, která je zrovna u této společnosti dost znatelná. V letadle neočekávejte žádný servis. Pytlík na zvracení si vezměte svůj, protože žádný nedostanete. Piloti jsou spíše průměrní. A jedno doporučení – neusínejte v jejich letadlech! Protože probuzení bývá dost kruté, velice tvrdé přistání, které se opakovalo i cestou zpátky. Byl jsem na to předem upozorněn, a nyní vím, že létat s touto společností má své zápory.

Vlakem až do centra

Po příletu na Standstedské letiště jsem vyhledal místní expres, který jede až do centra města (Liverpool Street). Zpáteční jízdenka stojí něco málo přes 600 korun a cesta je velice pohodlná. Po necelé hodince se ocitnete v centru Londýna, odkud jste schopni se dostat kamkoliv, kam potřebujete.

Doprava po městě

Cenově je trochu jinde než v Praze. Máte jednoduše dvě možnosti. Buď si koupíte Oyster Card za vratnou zálohu 50 centů a na ní si nabijete dostatečný zůstatek (jedna jízda stojí od 1 do 3 liber). V Londýně jsou turnikety na každé stanici metra a i v autobusech, tudíž vždy si musíte „pípnout“. Jezdit na černo není dobrý nápad, protože se dost pravděpodobně nedoplatíte. Tato varianta je ale cenově nejméně výhodná. Můžete si zakoupit buď denní, nebo týdenní jízdenku, podle toho, jak moc budete jezdit.

Výhodnější je platit platební kartou, ano, opravdu tomu tak je. Stačí jí na turniket přiložit a tím jednoduše zaplatíte. Výhodou je, že za den zaplatíte maximálně tolik, kolik stojí celodenní jízdenka. Pokud budete v Londýně víc než 5 dní a uskutečníte více jak 20 jednosměrných jízd, tak zaplatíte maximálně hodnotu týdenní jízdenky. Jak chytré, že?

Muzea zdarma

Věděli jste, že v Londýně je většina muzeí pro širokou veřejnost zdarma? I pro turisty! Občas nějaké muzeum má placený vstup, ale pokud máte chuť se podívat do Muzea moderního umění, tak určitě neváhejte, protože se můžete kochat nejen krásnými výtvory moderních autorů, ale také zažijete něco, co u nás ne.

Modern Art Museum

Najdete ho přímo naproti Millenium Bridge (ten z Harryho Pottera). Budovu nejde přehlédnout, už jenom proto, že je na ní velký nápis s názvem muzea.

V muzeu je k nalezení mnoho expozic, které však nemusí zaujmout každého. Já osobně jsem si nejvíce oblíbil aktuální expozici o meziválečném Německu, která detailně vystihuje danou dobu. Určitě stojí za to si připomenout tu krutou dobu, která následně stála za začátkem 2. světové války (k té se ještě později vrátíme).

Každý si prostě a zkrátka najde to své, ale nejlepší je stejně vyhlídka, ze které máte pohled na Temži.

Science Museum

Tohle muzeum jsem našel náhodou na TripAdvisoru, když jsem zjišťoval, kam bych mohl vyrazit. Pokud se zajímáte o vědu a techniku, tak určitě vyražte. Doporučuji někdy mezi 9 až 10 hodinou, protože později se v muzeu objeví mnoho škol a je lehce přeplněné. Určitě doporučuji výstavu o misích Apollo.

Historie vesmírného inženýrství, vývoj projektu Apollo, mezistátní soutěžení a současné vesmírné programy. To je ve zkratce tahle výstava, která mě osobně nadchla. Rozšířilo obzory a zlepšilo angličtinu, protože číst odborné popisky v britské angličtině je někdy oříšek.

V muzeu se nachází mnoho vědeckých částí  – je jich trochu více, a proto jsem nenavštívil všechny. Návštěvu jsem ale zakončil v části, která se věnovala lidskému myšlení a vnímání. Oblast plná různých miniher, které testují lidské schopnosti a znalosti. Část o emocích byla pro mě nejzajímavější.

Historical War Museum

Třetí muzeum, do které jsem zavítal bylo na válečné téma. Pokud se zajímáte o toto období, tak návštěvu určitě doporučuji. Londýn a Británie celkově byly středem jak první, tak druhé světové války a toto období je třeba si připomínat. V muzeu naleznete několik stálých expozic rozdělených do jednotlivých období.

První expozice je zaměřená na všeobecnou znalost válečné historie a přímo navazuje na expozici o první světové válce. Interaktivnost celého muzea mi ukázala, jak mohou vypadat muzea v 21. století.

Další dvě se zaměřují na 2. světovou válku a také na válku studenou. Vše se neslo v interaktivním duchu. V muzeu se můžete ocitnout v zákopech a nebo si vyzkoušet váhu zbraní.

V nejvyšší části muzea se nachází výstava o holocaustu, kterou určitě doporučuji navštívit. To, co se stalo v minulosti se už nesmí opakovat a je potřeba si to stále připomínat. V určitých částech expozice je zmiňováno i Československo, které v tomto období hrálo svoji roli.

Příště se společně podíváme na to, co dál v Londýně dělat netradičně.

Zdroje fotografií: Jakub Rychlý

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..