Maďarský parlament na konci května schválil zákon, kterým se Univerzita divadelního a filmového umění mění na statut soukromé nadace. Jde o snahu dostat dění na univerzitě pod větší kontrolu.
Již při schvalování tohoto zákona se zvedla velká vlna nevole hlavě z řad studentů a umělců. Před budovou parlamentu v Budapěti protestovaly asi dvě stovky studentů a umělců. Zhruba dvě stovky předních maďarských herců, režisérů a spisovatelů podepsaly také petici proti kontroverzní reformě. Sedm desítek dalších umělců se naopak v otevřeném dopise zveřejněném v provládním listu Origo postavilo na stranu vlády.
Na základě nového zákona byla v září ustanovena nová správní rada. Na protest proti ní odstoupilo celé vedení univerzity a akademický senát vydal prohlášení, ve kterém upozorňuje, že po kontroverzní reformě nemůže zasahovat do finančních a organizačních věcí univerzity. Skupina studentů pak první záříjový týden budovu univerzity okupovala.
Podobným způsobem byla reformována Korvínova univerzita v Budapešti, největší ekonomická škola, a reorganizace se odehrává na dalších sedmi univerzitách. Již před dvěma lety odešla z Budapešti po třicetiletém fungování Středoevropská univerzita a svůj kampus přesunula do Vídně. Přesun finančně podpořil George Soros, zakladatel univerzity. Jednalo se přitom o jednu z nejprestižnějších univerzit v zemi. Stalo se tak poté, co byla univerzita perzekována na základě nových zákonů o financování univerzit ze zahraničí.
Vládní strana Fidesz se svým postojem k svobodnému umění netají, kultura by se podle ní měla více přiblížit konzervativním hodnotám. Premiér Viktor Orbán po svém volebním vítězství v roce 2018 uvedl, že hlavním úkolem by mělo být „vtisknout politický systém do kulturní sféry“.
Redakce Studentských listů se snažila studenty Univerzity divadelního a filmového umění kontaktovat s prosbou o rozhovor. Bohužel však neúspěšně.