Nedělní večer již po jednadvacáté patřil předávaní cen Magnesia Litera. Ceny se již tradičně udělovaly na Nové scéně Národního divadla a Česká televize přenos živě vysílala pro své diváky. Porotci udělili ceny celkem v jedenácti kategoriích. Uspěli Pavel Klusák, Marka Míková nebo Pavel Tomeš.

Litera za nakladatelský čin

Kategorii Litera za nakladatelský čin ovládla Lipnická bible – Štít víry v neklidných časech pozdního středověku od Lucie Doležalové, Karla Pacovského a spol. Vydal ji Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého. Tato bible vznikla na základě zapůjčení latinsky psaného originálu tzv. Lipnické bible z washingtonského muzea (Museum of the Bible). Kniha se zabývá rozborem tohoto originálu. Neobsahuje však celý latinský text, ale pouze jeho nejzajímavější pasáže. 

Dilia Litera za debut roku

V kategorii Dilia za debut roku proměnila nominaci ve vítězství kniha Tajemství – Neskutečný příběh Anežky České od Terezy Dobiášové. Vydalo ji nakladatelství Jota. Tajemství vypráví o životě Anežky České před vstupem do kláštera. Není k dispozici příliš mnoho pramenů o jejím životě, z toho důvodu se autorka prameny pouze inspirovala a zbytek příběhu musela domyslet.

Magnesia blog roku

Nejlepším blogem bylo podle poroty Řecké štěstí od Kateřiny Panou. Autorka blogu dlouhodobě žije v Řecku se svou početnou rodinou. Na Facebook denně zaznamenává své myšlenky formou krátkých glos či fejetonů. Její blog je laděn velmi pozitivně, vypráví o malých radostech běžného života. Mimo jiné jsou zde vidět rozdíly mezi českou a řeckou kulturou. 

Litera za překladovou knihu

Za překlad knihy Led od polského autora Jaceka Dukaje byli oceněni Michael Alexa a Michala Benešová. Knihu vydalo nakladatelství Host. Překládání knihy ve dvou není příliš obvyklé. V tomto případě ho zvolili kvůli délce knihy (má přes devět set stran) a její celkové náročnosti. Při překládání této sci-fi se překladatelé museli vypořádat s řadou rusismů a dalších neobvyklých výrazů.

Litera za knihu pro děti a mládež

V kategorii Litera za knihu pro děti a mládež byla vybrána kniha Kabát a kabelka od Marky Míkové. Vydalo ji nakladatelství Argo. Autorka se při tvorbě příběhu inspirovala dvěma předměty – kabátem, který jednou našla na ulici, a kabelkou zapomenutou v tramvaji. Knihu postupně psala několik let. Impulsem pro dopsání knihy se stala covidová pandemie.

Moleskine Litera za poezii

Cenou za poezii byla oceněna sbírka Odkud to přichází? od Vladimíra Mikeše. Sbírku vydalo nakladatelství Protimluv. Je psána formou deníkových záznamů. Autor, který se živí především překladatelstvím, se zde vrací ke svým zážitkům z druhé světové války, ale zároveň zde zachycuje i přítomnost. Kniha je svým tématem i zpracováním laděna melancholicky.

Litera za naučnou literaturu

Kniha Ohroženi hmyzem? – Neobvyklá setkání po 40 letech od Jana Žďárka vyhrála v kategorii Litera za naučnou literaturu. Vydalo ji nakladatelství Academia. Jedná se o rozšířené vydání autorovy první knihy s názvem Neobvyklá setkání. Kniha je určena pro všechny ty, kdo se chtějí dozvědět něco o životě hmyzu a pokrocích, které vědci učinili v jeho zkoumání za posledních čtyřicet let. 

Palmknihy Litera za prózu

Kategorii Palmknihy Litera za prózu ovládla Destrukce od Stanislava Bilera. O její vydání se postaralo nakladatelství Druhé město. Tato kniha je velmi depresivní. Vypráví o osudech učitele, který se z města přestěhoval na venkov. Místo malebného života ho zde čeká krajina plná temnoty. I přesto se vesnice a její obyvatelé zpočátku tváří, že je vše v pořádku.

Kosmas cena čtenářů 

V kategorii Kosmas cena čtenářů lidé zvolili za vítěze knihu Až na ten konec dobrý od Pavla Tomeše. Vydalo ji nakladatelství Otoč. Pavel Tomeš je především stand-up komikem, ale zároveň píše knihy. Až na ten konec dobrý je jeho čtvrtá kniha a zároveň první román. Před tímto románem vydal tři sbírky fejetonů. Až na ten konec dobrý je román, pojednávající humornou formou o smrti.

Aktuálně.cz Litera za publicistiku a Kniha roku 

Poslední vítězná kniha s názvem Gott: Československý příběh ovládla hned dvě kategorie – Aktuálně.cz Litera za publicistiku a Knihu roku. Jejím autorem je Pavel Klusák, vydalo ji nakladatelství Host. Biografie pojednává o Gottově kariéře i jeho osobním životě. Důležité je zde také politické a kulturní dění v době normalizace. Ukazuje také jeho kariérní vzestup a nezdravou závislost na publiku.

 

 

Eva Dorota Czerneková

Studuji na gymnáziu na Praze 1. Když mám chvilku volného času, uvařím si šálek dobrého čaje a pustím se do čtení. Nejraději čtu klasiky a příběhy odehrávající se za druhé světové války. Mimo jiné jsem velkou fanynkou Harryho Pottera.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..