Právě si prohlížíte Magnesia Litera 2024: Myko nebo Rozložíš paměť. Tady jsou knihy, které proměnily své nominace
Kniha Myko. Zdroj: Knihkupectví Kavka

Včera večer proběhlo již 23. předávání cen Magnesia Litera, které jsme mohli sledovat od 20:15 na ČT Art. Večerem již tradičně provedli Daniela Brzobohatá a Saša Michailidis. Vyhlášeny byly knihy v celkem čtrnácti kategoriích. Pojďme se společně podívat na to, které knihy vyhrály.

Litera za prózu

Vítězem kategorie Litera za prózu se stal debut Marka Torčíka s názvem Rozložíš paměť. Hlavní hrdina románu se ve svých vzpomínkách vrací do období dospívání. Vyrůstání queer chlapce v konzervativním průmyslovém městě rozhodně nebylo jednoduché, alkoholismus zde byl na denním pořádku a peněz také nebylo mnoho. A jeho odlišnost nebyla okolím přijímána. Hrdina románu se snaží rozebrat nejen vlastní vzpomínky, ale i zážitky ostatních členů rodiny. Debut Marka Torčíka by se svým stylem dal řadit k autorům jako Ocean Vuong nebo Édouard Louis. 

Obálka knihy Rozložíš paměť od Marka Torčíka. Zdroj: Databáze knih

Litera za poezii

Literu za poezii ovládl Červený obr od Terezy Bínové. Sbírka přináší hravost, bezprostřednost a hloubku básnické výpovědi. Staví na nekomplikovaných kontrastech typu žhavý Červený obr a ledový trpaslík, které jsou typické pro pohádky. 

Obálka knihy Červený obr od Terezy Bínové. Zdroj: Databáze knih

Litera za nejlepší knihu

V kategorii pro nejlepší knihu se umístila Hella od rusistky Aleny Machoninové. Autorka se při psaní této prvotiny inspirovala osudy české Židovky Heleny Fischerové alias Helly. Snaží se rekonstruovat její osudy na základě dostupných faktů, mezi které patří i její korespondence. Dílo reflektuje širší souvislosti, především minulost a současnost Ruska. Objevuje se zde i téma vztahu literatury a reality. Kniha je plná domova a nostalgie. 

Obálka knihy Hella od Aleny Machoninové. Zdroj: Databáze knih

Litera za knihu pro děti a mládež

Literu za knihu pro děti a mládež získala kniha Myko. Jejím autorem je Jiří Dvořák a o ilustrace se postarala Daniela Olejníková. Myko na houby nahlíží, jako by to byly lidé. Houby spolu komunikují na velké vzdálenosti, jsou inteligentní, krásné, tajuplné. Umí se také bránit nepříteli a léčí sebe i druhé. Kniha nese podtitul Kompletní zpravodaj ze světa hub, dozvíte se v ní vše, co vás o houbách zajímá. 

Obálka knihy Myko od Jiřího Dvořáka. Zdroj: Knihcentrum

Litera za naučnou knihu

Nominaci na Literu za naučnou knihu proměnilo dílo Louky, za kterým stojí kolektiv autorů. Mezi nimi jsou například Hana Skálová, Sylvie Pecháčková a František Krahulec. Kniha je výsledkem dlouholetého bádání vědců z Botanického ústavu AV ČR. Výzkum byl proveden na loukách v Krkonoších. Publikace pojednává o vzniku a historii luk na území České republiky a také o problémech a výzvách, kterým místní louky čelí. Kniha je doplněná o nespočet fotografií a ilustrací. 

Obálka knihy Louky. Zdroj: Knihy Dobrovský

Litera za nakladatelský čin

Literu za nakladatelský čin získalo nakladatelství Karolinum za Dílo Karla Šiktance. Nakladatelství minulý rok vydalo devátý svazek souborného díla tohoto slavného českého básníka. Vydat kompletní edici trvalo dvacet let – první díl byl vydán v roce 2003, kdy autor ještě žil a tvořil. Vydání posledního dílu se nedožil, jelikož zemřel v roce 2021. K tomu taky směřuje jeho výmluvný název – Z pozůstalosti. Za editací stojí Jiří Brabec, který práci doplnil o krátké, leč hutné komentáře. Všechny svazky edice mají jednotnou podobu, za kterou stojí Karel Vilgus.

Obálka poslední knihy z edice Dílo Karla Šiktance. Zdroj: Magnesia Litera

ČRo Plus Litera za publicistiku

V kategorii ČRo Plus Litera za publicistiku se umístila kniha Bůh je mrtev, nic není dovoleno. Její autorkou je filozofka Tereza Matějčková. Jedná se o eseje, které napsala v letech 2022 a 2023 pro Týdeník Echo. Zabývá se v nich otázkami typu: Co je svoboda? Co je to rodina? Existují opravdu jen dvě pohlaví? A proč jsme všichni tak unavení? 

Obálka knihy Bůh je mrtev, nic není dovoleno od Terezy Matějčkové. Zdroj: Databáze knih

DILIA Litera za debut roku

Ocenění DILIA Litera za debut roku si odnesl Eli Beneš za svůj román Nepatrná ztráta osamělosti. Židovskému chlapci, jež je hlavním hrdinou knihy, se podařilo přežít vyhlazovací tábor i pochod smrti. Do své rodné Prahy se vrací zcela vysílen. Je však květen 1945 a lidé oslavují. On mezi ně svými pocity nezapadá. Válka v něm zanechala nezacelitelné jizvy. Hledání ztracené rodiny, lásky a přátel ho přivádí na nečekaně trnitou cestu. Příběh je napsán podle skutečnosti.

Obálka knihy Nepatrná ztráta osamělosti od Eliho Beneše. Zdroj: Databáze knih

Litera za překladovou knihu

Román Třetí most v překladu Marty Pató si odnesl cenu v kategorii Litera za překladovou knihu. Autorem originálu je László Szilasi. Celý příběh se odehrává během jediného dne ve městě Segedín, kde se setkávají emigrant, detektiv a pouliční hudebník. Všechno ve městě je reálné, tedy komě třetího mostu. Ten představuje spojnici mezi reálnem a ireálnem. Setkávají se na srazu spolužáků po třiceti letech. Někomu se kariéra podařila lépe, někomu hůře. Po této myšlenkové dráze nás autor zavádí až do světa bezdomovců, kterému je v díle věnován největší prostor. 

Obálka knihy Třetí most od László Szilasiho. Zdroj: Kosmas

Litera za fantastiku

Vítězem kategorie Litera za fantastiku se stala Sága o Lundirovi od Jana Kozáka. Sága se odehrává ve fiktivním fantasy universu Siranii, které je plné mýtů, legend a kouzel. Nacházíme zde různé příběhy od ság po povídky či deskové hry. Sága vypráví o životě Lundira, jehož rodinu postihne vyhnanství a je pronásledována zlým osudem. Dílo je přeloženo z uldarštiny a jedná se o první kus quarandské kultury v českém překladu. Nechybí v něm ani dobové iluminace z uldarských a altamoarských rukopisů. 

Obálka knihy Sága o Lundirovi od Jana Kozáka. Zdroj: Databáze knih

Litera za detektivku

Literaturu za detektivku získal Krutý měsíc od Jany Jašové. Příběh se odehrává během druhých covidových Velikonoc. Platí nejrůznější epidemická opatření včetně zákazu nočního vycházení. I přesto se Tamara probere uprostřed v noci v autě na lesní cestě. Z posledních hodin si nic nepamatuje. Navíc netuší, kam zmizel její čtrnáctiletý syn Ben. Vrací se na chatu v Lužických horách. Vesnici však posedne paranoia. Kam vedou kořeny případu? A podaří se včas najít Bena? 

Obálka knihy Krutý Měsíc od Jany Jašové. Zdroj: Albatros Media

Litera za humoristickou knihu

Literu za humoristickou knihu ovládly Svatební historky od stand-up komičky Lucie Macháčkové. Jedná se o sbírku zábavných historek o tom, jak (ne)skončily některé svatby. Dozvíte se například, na které typy hostů zaručeně narazíte na každé svatbě, nebo proč se nevyplácí hubnout do svatebních šatů. Kniha je plná bizarních příběhů, jež vás jistě rozveselí. 

Obálka knihy Svatební historky od Lucie Macháčkové. Zdroj: Knihy Dobrovský

Kosmas cena čtenářů

Kosmas cenu čtenářů získala kniha Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem. Jedná se o rozhovor mezi lékařem letecké záchranné služby Markem Dvořákem a autorem knihy Martinem Moravcem. Vyprávění je místy velmi dojemné, jindy nás naopak rozesměje. Kromě toho odpovídá i na základní otázky spojené s jeho profesí. Jak vypadá práce doktora ve vrtulníku? Kdy měl ve službě strach a co už by nechtěl zažít? Na které vzlety nikdy nezapomene?

Obálka knihy Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem od Martina Moravce. Zdroj: Databáze knih

Magnesia Litera za přínos knižní kultuře

Poslední kategorií je Magnesia Litera za přínos knižní kultuře. Letos si ji odnesl Tomáš Kůs za platformu Slampoetry,cz. Jejím prostřednictvím zprostředkovávají široké veřejnosti slam poetry, což je disciplína, která stojí na pomezí poezie a divadla.

Eva Dorota Czerneková

Studuji na gymnáziu na Praze 1. Když mám chvilku volného času, uvařím si šálek dobrého čaje a pustím se do čtení. Nejraději čtu klasiky a příběhy odehrávající se za druhé světové války. Mimo jiné jsem velkou fanynkou Harryho Pottera.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..