Historie volebního práva je zajímavá a velice pestrá. Ať už mluvíme o majetkovém cenzu, omezení práva pouze pro muže nebo současnou podobu rovného volebního práva pro všechny, kteří splňují podmínky věku. V posledních letech se ale začíná v evropských zemích čím dál tím více mluvit o snížení hranice na 16 let a ani Česko nezůstává této debaty ušetřeno. Naposledy byl vznesen návrh na zavedení volebního práva pro šestnáctileté na víkendovém sněmu hnutí STAN.

„V českém volebním systému by měli mít právo volit i šestnáctiletí,“ prohlásil na tiskové konferenci na republikovém sněmu STAN nový předseda hnutí Vít Rakušan. „Mladá generace se dnes lépe orientuje v záplavě informací,“ dodal následně s tím, že proti návrhu nejsou ani zástupci dalších politických stran a že by se celý koncept mohl vyzkoušet nejdříve u komunálních voleb a poté rozšířit.

V České republice je momentálně aktivní volební právo pro všechny volby od 18 let, není však rozhodně vyloučeno, že se to změní. K podobným změnám se koneckonců už dříve odhodlaly jiné země.

Široce debatovat se v nich o změně začalo kolem přelomu tisíciletí, ještě předtím byl ale v některých německých spolkových zemích u komunálních voleb snížen limit na 16 let. Podobné pokusy následovaly v amerických státech Kalifornii, Floridě a Nevadě, žádný z nich však nebyl úspěšný. Stejně dopadly iniciativy v Kanadě nebo v australském Novém Jižním Walesu.

Přehledná mapa ukazující minimální věk potřebný pro aktivní volební právo. Nejtmavším odstínem jsou vyznačeny země s volebním právem od 16 let, ve většině států můžou volit až osmnáctiletí. Foto: Wikipedia.

Nejznámějším příkladem úspěšné snahy o snížení volebního právo je zřejmě Rakousko, kde se změny v jednotlivých státech začaly dít po roce 2000 a v roce 2007 bylo uzákoněno všeobecné volební právo pro všechny šestnáctileté ve všech volbách. Podle některých průzkumů chodí od té doby k urnám více šestnáctiletých a sedmnáctiletých než osmnáctiletých až dvacetiletých.

Už od roku 1988 můžou šestnáctiletí volit v Brazíli, v březnu 2018 přistoupila ke stejné změně také Malta. Ve Skotsku mohou šestnáctiletí volit ve volbách do Skotského parlamentu a v dalších místních volbách. Po světě najdeme snížení volební právo na 16 let na Kubě či v Ekvádoru, v Estonsku a ve švýcarském kantonu Glarus u lokálních voleb, v Bosně a Hercegovině můžou jít mladí k volebním urnám od 16, jsou-li zaměstnaní.

V poslední době se o změně mluví ve Spojených státech i Německu, a to hlavně v souvislosti a četnými stávkami za řešení změn klimatu. Zda budou podobné iniciativy ve světě nebo v Česku úspěšně, je ve hvězdách, jisté ale je, že debata o nich bude nabírat na obrátkách.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..