„Ortodoxní církev nehraje v bulharské společnosti tak důležitou roli. Velmi nízké procento Bulharů je věřících, nicméně náboženství je velmi často používáno jako argument proti pokroku v oblasti práv LGBTI lidí,” říká bulharská lidskoprávní aktivistka Lilly Dragoeva. V rozhovoru mluví také o tom, jak situaci LGBT lidí v Bulharsku pomohly protivládní a protikorupční protesty, které zemi ovládly loni v létě.

Dvacet procent. Pouze takové skóre získalo Bulharsko v žebříčku organizace Rainbow Europe, která mapuje kvalitu života LGBT lidí v jednotlivých evropských zemích. Ze zemí Evropské unie dopadlo hůře pouze Polsko (13 procent skóre), Lotyšsko a Rumunsko. Balkánská země dosud nezavedla jako jedna z posledních zemí EU ani registrované partnerství, manželství pak v ústavě striktně vymezuje jako svazek muže a ženy.

Podle průzkumu Evropské agentury pro základní práva se tři čtvrtiny LGBT lidí Bulharů obávají držet svého partnera stejného pohlaví na veřejnosti za ruku, což je nad průměrem EU. Pouze 22 procent z nich se v Bulharsku otevřeně hlásí ke své sexuální orientaci, průměr evropských zemí je přitom téměř polovina.

Nejde o překvapivá čísla: LGBT lidé v Bulharsku se s nenávistí potýkají nejen na verbální, ale i fyzické úrovni. Například některé z událostí letošního květnového ročníku největší bulharské lidskoprávní akce Sofia Pride byly narušeny útoky ultrapravicových radikálů. Několika desítkám útočníků napojených na jednu z bulharských extremistických stran se například podařilo narušit promítání filmu sledujícího vztah dvou žen, které muselo být přesunuto.

O situaci LGBT lidí v Bulharsku jsme mluvili s tamní lidskoprávní aktivistkou Lilly Dragoevou. Lilly působí jako výkonná ředitelka nejstarší bulharské LGBT organizace Bilitis zastupující lesbické a bisexuální ženy a působí i v organizačním týmu Sofia Pride, kde v roce 2018 zastávala pozici hlavní koordinátorky.

Jak hodnotíte celkovou situaci LGBT lidí v Bulharsku?
Za poslední více než tři roky se LGBTI komunita stala mnohem živější a organizovanější, což bylo podpořeno otevřením prvního LGBTI komunitního centra Rainbow Hub. Zároveň s vyšší mírou nenávistných projevů přicházejících z úst politiků u moci, zejména během debat kolem ratifikace Istanbulské úmluvy, existuje velmi silně negativní veřejné mínění o pojmu „gender“. LGBTI komunita se v tomto procesu stala obětním beránkem.

Jak hodnotíte letošní ročník festivalu Sofia Pride? Poznamenaly ho útoky ultrapravicových radikálů, kteří se snažili přerušit některé části programu.
Byl to dosud nejúspěšnější ročník Sofia Pride! Tématem letošního ročníku bylo „Znovu spolu“. Největší akce na podporu lidských práv v Bulharsku se letos zúčastnilo deset tisíc lidí. Stalo se tak v důsledku událostí bezprecedentního útoku na LGBTI komunitu v týdnech před konáním Sofia Pride.

Naprostá většina akcí v pridovém měsíci byla systematicky napadána nepřátelskými organizovanými skupinami mladých mužů. Provokatéři byli verbálně agresivní a snažili se vytvářet napětí a střety. Používají nenávistné projevy, lepí homofobní nálepky a rozdávají homofobní letáky s nepravdivými tvrzeními o pedofilii, šířící se genderové ideologii a dalších falešných narativech o LGBTI komunitě.

Má na situaci LGBT v Bulharsku výraznější vliv pravoslavná církev?
Ortodoxní církev nehraje v bulharské společnosti tak důležitou roli. Velmi nízké procento Bulharů je věřících, nicméně náboženství je velmi často používáno jako argument proti pokroku v oblasti práv LGBTI lidí.

Jak se k rozšíření práv LGBT staví politická reprezentace v Bulharsku?
Velké strany zastoupené v parlamentu k tématu posledních více než deset let mlčí ze strachu, že přijdou o podporu. Během posledních čtyř let se nacionalistické strany, které byly součástí vlády, velmi hlasitě vyjadřovaly k tématům souvisejícím s LGBTI, vytvářely rozdělení ve společnosti a vykreslovali LGBTI lidi jako darebáky. Po velkých protivládních protestech z loňského léta a nově vzniklých stranách, které uspěly v parlamentních volbách, však došlo k posunu.

Letošní Sofia Pride získal dodnes největší podporu od politických osobností. V týdnech před dubnovými parlamentními volbami připravil organizační výbor Sofia Pride seznam kandidátů na poslance, kteří slíbili při výkonu mandátu LGBTI voličům, že budou pracovat pro zviditelnění a obranu zájmů LGBTI lidí v Bulharsku. Prohlášení podepsalo celkem sedmnáct kandidátů na poslance. V reakci na četné útoky na LGBTI akce vydala jen pár dní před Sofia Pride strana Zelené hnutí prohlášení, v němž útoky odsoudila. Zapsala se tak do historie jako první politicky zastoupená strana, která vydala prohlášení na podporu rovnosti LGBTI lidí v Bulharsku.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..