Právě si prohlížíte Manželství pro všechny: Poslanci začali jednat, na programu je i Bendův protinávrh
Foto: Twitterový účet Barbory Urbanové (STAN)

Dlouho očekávaná rozprava o zrovnoprávnění manželství pro všechny trvala méně než 45 minut. Otevření bodu se neobešlo bez protinávrhu člena vládní koalice, Marka Bendy (ODS), ani zmatečného hlasování poslanců z opozičního hnutí ANO.

Na úterní schůzi Poslanecké sněmovny vznesla šéfka dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) návrh zařadit bod „manželství pro všechny“. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chtěl původně novelu občanského zákoníku projednávat a zároveň o ní hlasovat až v září, návrh ale dle svých slov podpoří i mimo plánovaný termín.

Jednání o zrovnoprávnění manželství stejnopohlavních párů přes veškerou snahu trvalo něco málo přes půl hodiny. Mluví se o obstrukcích a snaze zamezit diskuzi ze strany konzervativní ODS, což její poslanci popírají. Rozprava samotná se ovšem neobešla bez homofobních poznámek poslance Václava Krále (ODS). „Tak já jsem o teplárenství záměrně včera ani dnes nechtěl mluvit. Ono se to spíš hodí k bodu 71, respektive 83,“ řekl Král s narážkou na to, že bod 71 je manželství pro všechny a bod 83 ústavní uznání manželství jako svazku muže a ženy.

Poslanci hlasovali pro nejen u jednání o manželství pro všechny, ale také u jeho protinávrhu. Ten podal člen vládní koalice a předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Dochází tak k rozporům mezi postoji jednotlivých stran vládní koalice. 

Podle Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) se o společné řešení usilovně snaží pracovní skupina složená z koaličních stran. Sám považuje za kámen úrazu slovo „manželství“ – věří, že jednáním se dojde ke kompromisu a projednání zákona.

Většina poslanců za hnutí ANO hlasovala, aby se návrh na přijetí manželství pro všechny přijal. Část jejich poslaneckého klubu přitom loni stála za návrhem ústavního ukotvení manželství jako svazku muže a ženy.

Schůze bude pokračovat ve čtvrtek 1. června v devět hodin.

Adéla Krátká

Ve Studentských listech působím od května 2023. Zabývám se hlavně politikou – převážně lidskoprávními a zahraničněpolitickými tématy. Mimo Listy jsem součástí různých středoškolských a mládežnických iniciativ a spolků. V budoucnu bych se chtěla profesně věnovat Korejskému poloostrovu, české ústavnosti, (ne)rovnosti ve společnosti či vzniku totalitních režimů.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jan Šimůnek

    Pokud by nedocházelo k systematické šikaně a diskriminaci homosexuálních párů ze strany úřadů i jednotlivých úředníků, nebyl by o manželství pro všechny takový zájem jaký je. Takže na problém v podstatě zadělali ,bojovníci proti zvrácencům‘, institucionální i jednotlivci.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..