Sedmidílné detektivní drama z produkce HBO dává divákům, co chtějí. Velmi dobrou detektivku s bezpočtem podezřelých, mezi kterými se na pensylvánském maloměstě splétají a trhají složitá vztahová pouta. Napětí by se dalo krájet a tvůrci se v něm vyžívají natolik, že každý díl končí pořádným cliffhangerem. Bohužel to s sebou občas přináší lehce nucenou snahu šokovat. V tom všem exceluje v hlavní roli Mare Kate Winslet.

Nadstandardní klasika

Žánrově Mare z Easttownu nevybočuje ze škatulky detektivních dramat. V sedmi asi hodinových epizodách probíhá vyšetřování vraždy, které je ovšem poznamenáno vtahy v maloměstské komunitě, kde všichni všechny znají. Mohl bych si stěžovat, že už jsem to přece všechno někde viděl, sám jsem prvně zážitek popsal jako kombinaci vyprávění seriálu Broadchurch a atmosféry Jesseho Stonea. Bylo by to ale jako kárat Agathu Christie, že kopíruje A. C. Doyla nebo E. A. Poea.

Režisér Craig Zobel navíc zvládá s atmosférou maloměsta pracovat perfektně, a vyšetřování tak nabírá zcela jiných rozměrů než při anonymní oběti a vyslýchání neznámých svědků. Chvílemi se zdá, že představených postav je až příliš. To v mém případě nevedlo k nepřehlednosti, dosti obratně jsem se pohyboval v reáliích komplikovaných vztahů, ale přál bych si, abych jednotlivé charaktery mohl poznat o něco lépe. Nakonec ale platí, že méně postav by znamenalo méně podezřelých, a je od začátku jasné, že Brad Ingelsby, který za celým námětem a scénářem stojí, chtěl mraky podezřelých.

Mare

Vzhledem k tomu, že osobní příběhy vykreslených postav, jsou tím, co posouvá minisérii kupředu, přirozeně musíme dojít k hereckým výkonům. Nebudu vás napínat, jsou prakticky bez výjimky výtečné. Přiznám se, že asi nejsem úplně cílovým divákem filmů, v nichž se objevuje Kate Winslet, představitelka hlavní role a zároveň jedna z výkonných producentů seriálu. Nemám ji tedy příliš „nakoukanou“ a byl jsem velmi příjemně překvapen tím, jak skutečně dokázala postavu ztvárnit.

Aby bylo jasno, Mare působí z počátku jako typický charakter pro charakter, archetypální silná žena, noirový detektiv nejhrubšího zrna. Netrvá ale dlouho, než se v postavě skloubí mrazivá odtažitost s vroucností a láskou k rodině a přátelům. A není to jen nějaký přepínač, jako že teď bude Mare hodná a teď zase zlá. Je prostě stabilně svá, a to jí dodává neuvěřitelnou opravdovost.

Drama versus případ

Pomalu se dostávám k jediným větším výtkám, které musím do textu vetknout. Ačkoli jsem zprvu psal o kvalitním uchopení žánru, přece jen se neubráním pocitu, že drama svůj detektivní protějšek chvílemi relativně úspěšně válcuje. Jednoduše řečeno bych uvítal o něco vyváženější zážitek, kdy by se tvůrci víc ponořili do průběhu samotného vyšetřování. Neznamená to, že by vyšetřovací složka nefungovala, jen je občas příliš ředěna příběhy už dříve zmiňovaného velkého množství postav.

S velkým důrazem na drama a emoce přichází i potřeba tvůrců donutit diváky zakrývat si oči polštářem. Tedy, já to nedělal, ale chci tím říct, že budování napětí, aby se pak vůbec nic nestalo, je trochu laciné a šlo by to úplně v klidu i bez něj. Přijdou pak samozřejmě i skutečně šokující scény, a ty fungují dobře, u těch se vám zastaví tep.

Temporytmus

Jednou z velkých předností je fakt, že si svou kvalitu drží série od začátku do konce. I tempo vyprávění je rozvrženo velmi šikovně, kdy první ze sedmi dílů slouží jako expozice, v dalších čtyřech, pěti se skrz kolizi a krizi dostaneme k peripetii a finále nechybí pravá dramatická katastrofa. Není tedy divu, že odtrhnout se od obrazovky nebylo snadné.

Atmosféru zážitku pomáhá budovat také výborná hudba italského skladatele Lele Marchitelliho, která se nese hlavně ve znamení klavírních linek a smyčců, které, jak se o klavírních a smyčcových doprovodech dlouhá staletí ví, dokáží velmi dynamicky pracovat s napětím, ostražitostí, ale i patřičným klidem maloměsta na severovýchodě Států.

Stojí to za to

Mare z Easttownu s trochou štěstí stihnete za víkend. Budete chtít, protože každá jedna epizoda láká na tu další způsobem, o který se snaží leckdo, ale málo komu se to podaří s takovou precizností. HBO GO nabízí i český dabing, který jsem v tomto případě nevyužil, ale jeho příznivce mohu uklidnit. Je na velice vysoké úrovni. Pokud ho ovšem využijete, přijdete o vyznění několika opravdu skvělých vtipů.

I přes lehké nedostatky, které jsou navíc velice subjektivním dojmem, se minisérie řadí mezi detektivní dramata, která mají potenciál diváka dokonale pohltit. Největším plusem je určitě vztah, který dokáže k postavám vybudovat, nezaostává ani detektivní zápletka. Pokud se vám žánr vyloženě nehnusí, Mare z Easttownu je „must see“.


Mare z Easttownu (Mare of Easttown)

USA, 2021, 6 h 55 min (Minutáž: 56–66 min)

Tvůrci: Brad Ingelsby

Režie: Craig Zobel

Scénář: Brad Ingelsby

Kamera: Ben Richardson

Hudba: Lele Marchitelli

Hrají: Kate Winslet, Guy Pearce, Julianne Nicholson, Jean Smart, Evan Peters, Patrick Murney, Sosie Bacon, David Denman, Neal Huff, Izzy King, …

Produkce: Karen Wacker

Střih: Amy E. Duddleston

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..