Jednou za čas přivede americká distribuční společnost Neflix na trh dílo, které se skutečně podaří. A seriál Russian Doll je právě jedním z těch skutečně povedených. Přesto, že nepřichází s ničím převratně novým, donutí diváka se zamyslet a není těžké si ho zamilovat.

Hrdinkou osmidílného seriálu je šestatřicetiletá Nadia, která zjišťuje, že je ve vlastním životě tak trochu ztracená. Přestože má stálé zaměstnání, vlastní byt a spoustu přátel, v jejím světě něco podstatného chybí. Právě v den jejích narozenin, zrovna když hledá svého kocoura, ji nešťastnou náhodou srazí taxi a Nadia je na místě mrtvá. Následně se ale opět probouzí v koupelně na vlastní oslavě, které se už jednou účastnila a celý cen prožívá znovu, dokud večer zas neumírá. Nadia se nedobrovolně ocitá uvězněná v surrealistické časové smyčce, kde se nemůže spolehnout na nikoho jiného než sama na sebe. Tedy alespoň do okamžiku, kdy zjistí, že ztracená v nekonečném cyklu není sama. Společnost ji začne dělat mladík Alan, oba se pokouší vyhrát boj nejen s časem, ale i s démony z vlastní minulosti.

Natasha Lyonne a Charlie Bernett. Zdroj: netflix.com

Samotný námět – tedy motiv časové smyčky –, není příliš originální, přišla s ním již komedie Na Hromnice o den více s Billem Murraym v hlavní roli, dále například německý film Lola běží o život nebo americký Na hraně zítřka. Přesto děj funguje do posledních detailů a neobsahuje téměř žádná hluchá místa. Hodně seriálu pomáhá i minutáž. Díly jsou totiž celkem krátké, jeden má něco okolo 25 minut. Příběh se tak nevleče, všechny zvraty přichází v ty správné momenty, navíc nic není tak, jak se zprvu zdá (o tom konečně svědčí i název seriálu) a divák prakticky nemá šanci se začít nudit.

Výsledek obrázku pro lola běží o život csfd
Franka Potente ve filmu Lola běží o život. Zdroj: csfd.cz

V hlavní roli absolutně exceluje Natasha Lyonne (můžete jí znát například z Orange is the new black), která první část seriálu táhne sama a která se dokonce podílela na scénáři i režii. Díky ní je protagonistka sympatická, vtipná a poměrně realistická. Přibližně v polovině děje se na scéně objeví druhá postava – Alan, kterého ztvárnil Charlie Barnett (Muži v černém 3, Chicago fire). Jeho postava působí přirozeně, úspěšně plní roli dokonalého kontrastu k Nadie. Ona vidí v nekončícím cyklu umírání a probouzení spíše prokletí, ze kterého se snaží osvobodit, on ho vnímá jako příležitost prožít svůj jediný den konečně správně. Zajímavým prvkem je i hudba (která se, jak jinak, v průběhu celého příběhu neustále opakuje), jako úvodní píseň tvůrci zvolili skladbu „Gotta get up“ od Harryho Nilssona, která rutinně označuje každý nový začátek Nadiina dne.

Charlie Barnett. Zdroj: netflix.com

Nakonec je seriál pro svou délku, kvalitu a herecké obsazení příjemným oddechem, který rozhodně stojí za zhlédnutí.


Russian doll

USA, 2019

Režie: Leslye Headland, Jamie Babbit, Natasha Lyonne
Scénář: Leslye Headland, Natasha Lyonne, Amy Peohler, Flora Birnbaum
Kamera: Chris Teague
Hudba: Joe Wong
Hrají: Natasha Lyonne, Greta Lee, Yul Vazquez, Charlie Barnett, Chloë Sevigny

Zdroj náhledového obrázku: forbes.com

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..