Studenti závěrečných ročníků středních škol se do lavic vrátí nejdříve od středy 3. března. Na posunu termínu z pondělí 1. března se dnes dohodl ministr školství Robert Plaga (za ANO) se školskou komisí Asociace krajů ČR. Podle mluvčí ministerstva za změnou stojí pozdější distribuce testů na covid-19, které studenti budou muset absolvovat.
Návrat do škol podmiňuje mluvčí resortu školství Aneta Lednová jednak přijetím pandemického zákona, jednak dodávkou objednaných testů, které by měly dorazit v neděli 28. února. „Z pohledu ministerstva školství je prvním možným termínem, kdy je možné školy otevřít, středa 3. března,“ uvedla Lednová pro ČTK.
Momentálně jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní žáci a studenti se od Nového roku učí vzdáleně. Do škol se v první vlně mají vrátit žáci závěrečných ročníků středních škol, po týdnu středoškoláci na praktickou výuku a po sedmi dnech deváťáci.
Návrat mají umožnit pravidelné testy, kvůli kterým se na vládě střetli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO). Tomu vadila vybraná firma, jež má testy dodat, překážkou pro návrat pro něj navíc byla nepříznivá epidemická situace.