Ministerstvo školství připravilo předběžný manuál, který ukazuje, jak by v mohlo probíhat testování studentů i pedagogů přímo na školách. Právě testování má být hlavní podmínkou návratu žáků do lavic: mohlo by se s ním začít už od března a jako první by se za jeho využití mohli vrátit na prezenční výuku maturanti. Vláda k přípravě návratu studentů do škol přistoupila po kritice opozice, která mluví o sociálních důsledcích distanční výuky i o údajném vládním omezování práva na vzdělání. 

Podle manuálu ministerstva školství by k odběrům mělo docházet přímo na školách, poté by měly být odevzdány pracovníkům smluvní laboratoře. Výsledky by pak měly být známé druhého dne ráno. Podle podobného systému by mělo k testování studentů docházet pravidelně, využít by se mohly různé typy odběrů vzorků: kloktáním, stěrem, nebo plivnutím. Později by mělo dojít i k návratu žáků základních škol, k jejich testování by mělo docházet pomocí tzv. antigenních testů. Na ty vsadilo i například sousední Rakousko, které pomocí testování už prezenční výuku obnovilo.

Návrat prvního stupně i maturantů a respirátory pro učitele, požaduje pravicová opozice

Dlouho trvající distanční výuku již nějaký čas kritizuje i opozice. Expertní Anticovid tým, který společně sestavily pravicové opoziční strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, minulý pátek vyzval k přípravě strategie návratu žáků do škol a zároveň představil vlastní návrhy. Pravicová opozice požaduje mimo jiné obnovení prezenční výuky pro celý první stupeň a poslední ročníky základních a středních škol a umožnění praktické výuky na odborných školách. Vedle toho by podle Anticovid týmu měli být všichni pedagogové vybaveni respirátory a mělo by být zajištěno jejich možné přednostní očkování, zároveň by na školách mělo probíhat antigenní testování.

Image result for anticovid tým školství
Anticovid tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09, Foto: ODS

„Distanční výuka nedokáže plně nahradit výuku prezenční, kvalita i plnohodnotnost vzdělávání klesá a děti trpí nedostatkem sociálních kontaktů, absencí aktivit a izolací,” píše v tiskové zprávě opozičního protipandemického týmu poslanec ODS Martin Baxa. Zároveň apeluje na vládu, aby zařadila vzdělávání mezi nejvyšší státní priority a bezodkladně umožnila návrat dětí a studentů do škol. „Učitelé i rodiče jsou už na pokraji sil a propadají frustraci. Vláda evidentně nepovažuje, na rozdíl od většiny civilizovaných zemí, vzdělávání za svoji prioritu,” doplňuje poslanec a někdejší ředitel pardubického gymnázia Marek Výborný (KDU-ČSL).

Schůzka s premiérem kvůli situaci ve školství

Jasný plán na otevření škol požaduje i liberální opoziční blok Pirátů a STAN. Lídři obou stran Ivan Bartoš a Vít Rakušan řešili téma situace ve školství při nedělní schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Požádali jsme vládu o představení plánu k postupnému návratu dětí do škol. Distanční výuka se sice od jara výrazně posunula, ale není z dlouhodobého hlediska udržitelná,” napsal Bartoš po schůzce na sociální sítě. „Rozhodně nám nejde o okamžitý návrat všech dětí do tříd za každou cenu. K jejich návratu by mělo dojít postupně, ve vazbě na vývoj epidemiologické situace,” uvedl lídr Pirátů. Piráti a STAN mají podobné požadavky jako pravicový blok: otevření prvního stupně základních škol a absolventských ročníků za přísných hygienických opatření.

Otevření prvních stupňů základních škol požadují i komunisté, kteří vládu ANO a ČSSD tolerují. Ti tím podmiňovali podporu prodloužení nouzového stavu. Do situace nyní navíc zasahují ještě senátoři. Skupina senátorů za hnutí STAN avizovala, že pokud nedojde k dohodě s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) o návratu prezenční výuky, napadnou uzavření škol u Ústavního soudu jako omezování práva na vzdělání.

Aktuálně docházejí prezenčně pouze první a druhé ročníky základních škol a speciální školy. U všech ostatních probíhá výuka už několik měsíců s krátkými přestávkami distančně. Školy byly poprvé zavřeny v rámci boje proti pandemii loni začátkem března.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..