V rámci dalšího dílu Mediální gramotnosti se zaměříme na dezinformační weby. Ty bohužel tvoří značnou část internetu. Jak se dezinformačním webům a vůbec dezinformacím bránit, se dozvíte v dnešním článku.
Dezinformace se vyskytují už od pradávna. Snahy ovlivnit myšlení lidí pomocí lží můžeme vystopovat už v roce 480 př. n. l., kdy ve velmi slavné bitvě u Salamíny oklamal athénský vojevůdce perského krále a tím si zajistil vítězství. Od té doby je hojně využíváme, ať už v kontextu války, či jinak, poměrně často.
My si dnes povíme něco o dezinformačních webech, tedy o stránkách, které opakovaně a účelově vypouštějí dezinformace. Některé za účelem zvýšení svoji vlastní popularity a vytvoření tzv clickbaitu(nalákání uživatelů na klikání na článek, s čímž se pojí více zobrazené reklamy).
Tyto stránky jsou relativně neškodné, daleko více škody tvoří webové stránky určené k propagandě. Ty jsou nepřímo placené buď politickými subjekty, nebo ještě hůře zahraničními mocnostmi k účelu hybridní války. V Česku se dají vystopovat například weby spojené s Ruskou federací., v Česku si tyto weby platí zejména Ruská federace. Bývalý ministr obrany Martin Stropnický v listopadu 2016 mluvil o 30 takových portálech.
Jak se bránit?
První a nejdůležitější rada – ověřujte si informace. Na to v dnešní době stačí jen pár kliknutí, nejlépe je ale ověřovat fakta u vícero věrohodných zdrojů – například celostátních a veřejnoprávních médií. Doporučujeme také pravidelně sledovat weby, které se na ověřování informaci zaměřují, jako Demagog či americký FactCheck.
Dalším způsobem může být sledování různých ověřených zdrojů či přímo čtení originálních zdrojů. To je sice velice zdlouhavé a časově náročné, avšak pak máte jistotu, že čtete fakta a pravdivé informace.
Dejte si však pozor – ani taková fotka nemusí stoprocentně ukazovat realitu. Případy dezinformačních snímků jsou časté, pomoci pak může její vložení do vyhledávače a porovnání s dalšími obrázky. To vám může napovědět, zda se nejedná o fotku z úplně jiné události či místa.
Zkrátka a dobře, ověřujte si informace a snažte se vždy si dohledávat více věrohodných zdrojů.