V dnešním díle mediální gramotnosti se podíváme na velmi důležitou veřejnou instituci a její velice důležitý správní orgán. ČTK je totiž jedním z nejdůležitějších zdrojů pro česká média. Vítejte u rozboru Rady ČTK.
Historie
Česká tisková kancelář byla založena jako Československá tisková kancelář v den vzniku Československa 28. října 1918. Již tehdy užívala zkratku ČTK a v mluvené či slangové češtině se jí přezdívalo Četka.
Nejednalo se však o první tiskovou agenturu na území nového státu. První větší tisková agentura pocházela z Rakouska a byla to pobočka k.k. Telegraphen-Korrespondenz-Bureau se sídlem v Praze a datem vzniku v roce 1867. Postupně vznikly pobočky brněnské a ostravské, a to shodou okolností shodně v roce 1894.
Funkce ČTK
ČTK je zřízena ze zákona a má za úkol poskytovat objektivní zpravodajské informace. Ty pak za poplatek předává zahraničním či českým zpravodajským médiím v podobě zpravodajství, fotografií nebo videí. ČTK píše neutrálním stylem a dodává jen faktické informace z místa dění. Služeb využívají hlavně noviny a internetová média, a to jak z Česka, tak zahraničí.
Infobanka ČTK
Infobanka obsahuje zpravodajství ČTK v češtině a angličtině, záznamy všech vycházejících deníků a dalších pravidelně vydávaných novin a časopisů a také obrazové a zvukové informace.
Rada ČTK
Rada ČTK je sedmičlenný orgán, který je volen Poslaneckou sněmovnou. Členové mají mandát na 5 let a můžou být ve funkci maximálně na dvě po sobě jdoucí funkční období. Člen Rady nesmí zastávat některé politické funkce ani být členem politické strany. Tím má být zajištěna jeho nezávislost.
Rada ČTK je nejvyšší orgán kontroly agentury, jenž dohlíží na působení ČTK, jmenuje a odvolává generálního ředitele a rozhoduje o stížnostech.
Současnými členy Rady jsou místopředsedové Jaroslava Wenigerová a Petr Žantovský, Jana Gáborová, Michaela Marksová a Pavel Foltán.
Dva členové v Radě chybí, protože poslanci zatím nebyli s to je zvolit.