V dnešním díle mediální gramotnosti se budeme věnovat poněkud netradičnímu televiznímu kanálu. Není jim nic jiného než Šlágr TV, splněný sen milovníků české a slovenské lidové hudby. Přestože to minulý měsíc vypadalo na úplný konec této televize, podařilo se jí znovu postavit na nohy a vrátit na obrazovky.

Šlágr TV zahájila své vysílání pod vlastní licencí 3. února 2012 (před tím krátce fungovala jako programový blok na Public TV).  Vysílá ve dvou jazycích – češtině a slovenštině. Provozuje ji organizace Česká muzika, která se (podobně jako samotný kanál) zaměřuje na vydávání dechovek, lidových písní, popěvků a všeho, co spadá pod folklór. Vlastníkem společnosti, která je ve svém oboru velkým hráčem, je písničkář Karel Peterka. Ten je zároveň majitelem Šlágr TV.

Karel Peterka je dodnes velmi významnou osobou českého hudebního průmyslu. Za minulého režimu tvořil zejména satirické písně a protestsongy. Kvůli své tvorbě byl značně cenzurován a nebylo mu umožněno svobodně tvořit. Nějakou dobu poté se věnoval prodeji nosičů přes teleshopping České televize. Roku 2000 založil vydavatelskou společnost Česká muzika, která dosáhla prvních velkých úspěchů s duem Eva a Vašek, které Peterka náhodou potkal na veletrhu v Českých Budějovicích. Roku 2011 byl celoplošný teleshopping v České televizi kvůli strukturním změnám vysílacího času omezen a chvíli se zdálo, že je s Českou muzikou konec. V tu chvíli se zrodil nápad na TV Šlágr.

Na obrázku může být: 4 people, smějící se lidé, stojící lidé
Tým Šlágr TV, Karel Peterka vpravo.

Mezi nejčastější interprety, které lze na TV Šlágr poslouchat, je již zmíněný pár Eva a Vašek, kapela Rozmarýnka, slovenská kapela Kollárovci či duo Jamaha. Pořady a hitparády moderují osobnosti jako zpěvák a herec Petr Šiška či herec Petr Jančařík. Přestože je Šlágr jednoznačně hudební stanicí, nabízí i tematické rozhovory, naposledy třeba se slovenským textařem Peterem Stašákem.

Osud s mnoha otazníky

V srpnu roku 2020 zadlužená Šlágr TV i sesterská Šlágr 2 opustila vysílání. Ředitel Karel Peterka tento krok zdůvodnil vysokými náklady za distribuci kanálu a své sledující s touto skutečností v živém přenosu seznámil. Šlágr bylo tedy na nějakou dobu možné sledovat jen přes internet nebo pomocí satelitu. 29. srpna oznámilo vedení televize přes svůj facebookový účet, že se kanál podařilo zachránit díky firmě Digital Broadcasting, která nyní vysílání zaštiťuje. Všichni milovníci lidové hudby tak večer mohli opět usednout ke své oblíbené zábavě.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..