Po pauze se vrací další díl Mediálního zápisníku, tentokrát se zaměřením na názorová média. Existují vůbec?

Jednoduchá odpověď na tuto otázku není. Respektive, vždy záleží na tom, o mediálním prostoru které země mluvíme. Tak například ve Spojených státech či Velké Británii média názor nepochybně mají. A taky se jej nebojí dávat nahlas najevo.

Tak se loni na podzim stalo, že velké americké deníky jako Washington Post a USA Today podpořily demokratického kandidáta Joea Bidena, zatímco bulvární New York Post doporučil svým čtenářům volit republikána Donalda Trumpa. Názorové zaměření na liberály (demokraty) a konzervativce (republikány) je zřejmé i u velkých televizních stanic jako CNN a Fox News.

Podobně svoje politické preference před každými volbami oznamují největší britské deníky. The Times, Daily Mail nebo bulvární deník The Sun podpořily v prosinci 2019 vládní Konzervativní stranu, zatímco levicové noviny Daily Mirror, The Guardian nebo Morning Star nabádaly čtenáře k volbě labouristů.

Naopak ostrovní televizní kanály nikoho oficiálně nepodporují – podle zákona musejí být vyvážené. Etalonem nezávislosti je veřejnoprávní BBC, která jednou odráží kritiku, že dává příliš prostoru zastáncům brexitu, podruhé ji zase kvůli nevyváženosti kritizují probrexitoví konzervativci. Další veřejnoprávní stanice Channel 4 má ale spíš liberálnější etos, nově vzniklou GB News naopak někteří označují za „britskou variantu Foxu“.


GB News

Britská televizní stanice vysílá zdarma po celém Spojeném království. Začala fungovat 13. června 2021. Nabízí zpravodajství, analýzy, názory a diskuse. Televize chce dát hlas lidem, kteří nejsou slyšet v mainstreamových médiích, a vyprávět jejich příběhy. Chce tak mířit hlavně na konzervativně a pravicově orientovanou část diváků. Stanice se oficiálně označuje za racionální středový hlas.


Existují názorová média i v Česku? Dá se říct, že ano, i když rozhodně nejsou tak vyhraněná jako ta americká a britská. Podobně jako v Británii zaručují vyváženost a nezávislost veřejnoprávní média jako Česká televize a Český rozhlas (a Česká tisková kancelář). Relativně nezávislé jsou taky televize Prima a Nova, Deník či servery Novinky.cz, Aktuálně.cz nebo Seznam Zprávy.

Týdeník Respekt či Deník N se naopak orientují liberálně. A2larm, Deník Referendum a deník Právo prosazují levicové názory, Týdeník Echo a Reflex jsou pak spíš konzervativní a pravicové. Hospodářské noviny, server E15 nebo týdeník Euro neskrývají protržní orientaci, server Forum24 a měsíčník Reportér zase často kritizují premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana.

Samostatnou kapitolou tvoří Mladá fronta DNES a Lidové noviny (a jejich webové mutace iDNES.cz a Lidovky.cz), které spadají do svěřenských fondů premiéra Babiše. Ten je koupil v roce 2013, čímž způsobil odchod řady novinářů, kteří pak založili mimo jiné týdeník Echo či měsíčník Reportér. Oba deníky jsou od té doby kritizovány kvůli údajné podpoře hnutí ANO či záměrnému upozaďování k vládě kritických zpráv.


Fox News

Americká televizní stanice vysílá od října 1996. Založil ji a prostřednictvím společnosti Fox ji vlastní americký miliardář Rupert Murdoch. Stanice sama sebe označuje za zpravodajskou, ale přináší řadu názorových pořadů, ve kterých podporuje konzervativce a Republikánskou stranu. Proto nepřekvapí, že ji sledují zejména pravicově orientovaní lidé a voliči bývalého prezidenta Donalda Trumpa.


Česká média však na rozdíl od některých zahraničních nepodporují žádné konkrétní strany, což se nedá očekávat ani před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny. Za sebou totiž mají hořkou zkušenost z první přímé prezidentské volby, před níž řada z nich podpořila Karla Schwarzenberga. Tím mu ale tehdy paradoxně možná dala polibek smrti.

Mediální zápisník je nový seriál Studentských listů. Každý druhý čtvrtek v ní rozebereme jedno téma z oblasti médií do hloubky a s kontextem a přineseme i další krátké novinky z mediální scény.  

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..