Právě si prohlížíte Nevěděl jsem, že můžu dostat peníze za psaní o hrách, vypráví videoherní novinář

Zdálo by se, že při plánování spojení mezi Prahou a kanadským Calgary vyvstanou nesrovnalosti, přece jen se bavíme o časovém rozdílu osmi celých hodin. Není tomu tak ale při domlouvání rozhovoru s videoherním novinářem Stevenem Messnerem píšícím pro magazín PC Gamer. Jak sám zmiňuje při povídání o specificích kooperace mezinárodního týmu, řešení časových posunů je na denním pořádku. „Tým to zoceluje,“ vysvětluje a dodává, že jako interkontinentální médium mohou fungovat dvacet čtyři hodin denně, „když jde spát Amerika, Evropa se probouzí a naopak“.

Příběhy hráčů

Oficiální pozice Stevena MessneraPC Gameru je zvaná starší reportér. Sám svou práci popisuje jako „vyprávění příběhů o hráčích a komunitě“. Když se ptám, jestli je na nějaký článek výjimečně hrdý, pustí se do vyprávění o hráči multiplayerové online hry na hrdiny World of Warcraft. „Má čtyřicet devět postav na maximálním levelu. A všichni jsou to válečníci.“

To by znělo jako úsměvný příběh, ale Messner nekončí. Ve svých příbězích se snaží dávat prostor hlubším myšlenkám, emocím i osudům protagonistů. „Byl mu diagnostikován autismus velmi pozdě. Většině lidí je diagnostikován v dětství, ale jemu až po třicítce. Dokážeš si tedy představit, že celá situace pro něj musela být velmi složitá, a World of Warcraft pro něj bylo místo, kde se mohl smířit sám se sebou a dospět jako osobnost. Je to velice silný, emocionální a osobní příběh.“ Právě upřímné odpovědi na to, proč hrajeme videohry, se snaží Steven Messner přinášet.

Není to ale všechno jenom o vážných věcech. Nadhazuji nedávný rozhovor s vědcem z NASA o fiktivních mimozemských rasách ve videoherní sérii Mass Effect. Steven zní nadšeně a vysvětluje, že součástí jeho práce je i určitá dávka kreativity. „Volat si s vědcem z NASA a povídat si s ním o mimozemšťanech, to je asi vrchol mé kariéry. ‚Geekovat‘ s ním bylo tak moc cool,“ vypráví se smíchem.

Do pětadvaceti jsem nevěděl, co chci dělat

„Vždycky jsem hrál videohry, trávil jsem s nimi většinu volného času,“ svěřuje se Messner, „a vždycky jsem miloval psaní. Když jsem byl mladší, chtěl jsem být spisovatelem. Vymýšlel jsem si v hlavě šílené příběhy,“ popisuje dále. Oba světy se spojily až v jeho dvaceti pěti letech, kdy nebyl spokojený se svou prací a stále nevěděl, kam se bude jeho další pracovní život ubírat. „Nevěděl jsem, jak se stát herním novinářem,“ přiznává, „a tak jsem si našel vlastní cestu.“

Vlastní cestou v podání Stevena Messnera bylo založení blogu Pixel Attack s jeho kamarádem. Postupně se k nim připojili další mladí autoři s podobnými ambicemi. „Brali jsme to strašně vážně,“ popisuje Messner, jak mu na jejich díle záleželo. Po čase se dozvěděl o možnosti psaní na volné noze pro různé redakce. „Můj první text směřoval do PC Gameru,“ směje se, „a oni ho vzali. Nemohl jsem tomu uvěřit. Ani jsem nevěděl, že mohu dostat peníze za text o hrách.“

Messner psal pro rozličná videoherní média, ale jeho články putovaly stále častěji právě do PC Gameru. „Psal jsem tam tak často, že jsem byl v podstatě součástí redakce.“ V červenci 2016 se jí stal oficiálně.

PC Gamer

Webový magazín a tištěný měsíčník věnovaný hraní na počítačích. Funguje od roku 1993, vydávaný je společností Future. Původně jde o britské médium, dnes má ale redaktory ve čtyřech anglicky mluvících zemích světa – Británii, Spojených státech, Kanadě a Austrálii. Od roku 2015 pořádá každé léto vlastní videoherní prezentaci PC Gaming Show.

Nejen novinář, ale i vývojář

Ve volném čase se Steven Messner věnuje vedle psaní videohernímu vývoji. Na kontě má již webovou hříčku Laika. Přiznávám, že se mi nepodařilo dosáhnout konce a pohřešovaného psa najít. Prý je hra ale opravdu složitá. V současnosti tvoří další hru nazvanou ChronoMage. Zajímá mě, jestli nemá videoher dost. Odpověď je vlastně docela překvapivá: „Určitě!“ Pak ale své vyjádření zmírňuje: „Mám problém se sezením u počítače. Ale vývoj her je naprosto rozdílný od hraní. Učím se programovat, psát, kreslit. Nejsem herní recenzent, většinu času mluvím s lidmi.“

Nemůžu se nezeptat na vizi do budoucna. Jaké jsou novinářské cíle Stevena Messnera? Kde se vidí za pár let? Chce především proniknout více do herního byznysu. Stále se zaměřuje na komunitu a konkrétní hráče, jeho velkou vášní jsou MMO hry, například EVE Online, ale v následujících letech se chce více zaměřit na rozhovory s vývojáři. A nejen ve smyslu interview, ale také off the record, tedy více porozumět celému byznysu. Dále se chystá soustředit také na čínský videoherní trh, který ho v poslední době velmi zajímá.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..