Mendel Lectures v Mendelově muzeu probíhají od roku 2003, přednášela tu více než stovka nejlepších vědců, z nichž mnozí byli ocenění Nobelovu cenou. Tematicky jsou zaměřeny na genetiku, biochemie a neurovědy.

Brněnská ikona moderní biologie Gregor Johann Mendel

Autor proslulé publikace Pokusy s rostlinnými hybridy, která položila základy moderní genetice, prožil v Brně podstatnou část života. Mezi lety 1851 a 1853 studoval ve Vídni matematiku, fyziku, chemii, botaniku, zoologii a paleontologii. Po návratu do Brna se od roku 1856 věnoval křížení hrachu a na základě svých pokusů formuloval tři pravidla, známá pod názvem Mendelovy zákony dědičnosti.

Zdroj: colnect.com

První z přednášejících v roce 2019

Richard J. Davidson

Richard J. Davidson (14.3. 2019)

Center for Healthy Minds, University of Wisconsin-Modiston, USA

Davidson je známý svou inovační prací zkoumající emoce a mozek. Je přítelem a důvěrníkem Dalajlámy, také expertem a řečníkem, přednášejícím o dobrých životních podmínkách na mezinárodních scénách, jako je Světové ekonomické fórum, kde působí v Globální radě pro duševní zdraví. Časopisem Time byl v roce 2006 označen za jednoho ze 100 nejvlivnějších lidí světa.

 

Emmanuelle Charpentier

Emmanuelle Charpentier (21.3. 2019)

Max Planck Institute for Infection Biology, Berlin, Německo

Charpentier v roce 2009 založila na univerzitě v Umeå ve Švédsku projekt na sekvencích CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats), což jsou úseky prokaryotické DNA obsahující krátké repetice nukleotidů.  Objevila základní roli transaktivující molekuly CRISPR RNA (tracrRNA) v imunním systému bakterií, která zajišťuje rezistenci vůči cizím genetickým elementům, jako jsou plazmidy nebo fágy. Technologie CRISPR má velký potenciál k uplatnění, pozměňování lidské zárodečné linie, zvířat nebo modifikace genů potravinářských plodin.

Manolis Kellis

Manolis Kellis  (2.5. 2019)

Computer Science & Artificial Intelligence Lab and the Broad Institute of MIT and Harvard, USA

Manolis Kellis je docentem informatiky na MIT, členem laboratoře pro výpočetní techniku ​a umělou inteligenci a na MIT také řídí Computational Biology Group (compbio.mit.edu). Časopis Technology Review Magazine ho zařadil mezi nejlepší mladé inovátory ve věku 35 let, pro výzkum v genomice, přínos výpočetní geometrii, biotechnologii a inženýrství.

 

Zdroj obrázků: mendellectures.muni.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..