Evropa. Jedná se o druhý nejmenší světadíl a zároveň paradoxně také o druhý nejvíce zalidněný. Byla formována západní civilizací, účastnila se obou světových válek a i přes to všechno si zachovala svých 46 nezávislých států, které se od sebe tak krásně liší. Ještě stále 28 z nich spadá do Evropské unie, avšak ne všechny z nich přijaly euro za svou oficiální měnu. Které to jsou a které ne, se dozvíme v tomto článku.

Euro je druhou nejdůležitější celosvětovou měnou hned po americkém dolaru. Je oficiálním platidlem v 19 státech z EU a oficiálně v 6 dalších zemích mimo ni. 

Monako, San Marino, Andorra a Vatikán používají euro na základě dohod s EU. Kromě Andorry mají všechny tři země právo vydávat své vlastní euromince a to již od roku 2002. Také dvě zámořská území náležící Francii uzavřela s EU dohodu o používaní eura jakožto oficiální měny. Jedním z nich je Saint-Pierre a Miquelon, druhým Saint-Barthelémy. 

Bez dohody se euro rovněž užívá na dalších dvou zámořských francouzských územích a to na neobydleném francouzském jižním a antarktickém území a na Clippertonově ostrově. Německou marku neoficiálně nahradilo euro také v Černé Hoře a v Kosovu.

Mezi země, které spadají do eurozóny, a tudíž mají za oficiální platidlo euro, patří Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Slovinsko, Slovensko, Španělsko a Řecko. Dále je považováno za oficiální platidlo také v takzvaných „nejvzdálenějších regionech EU“, mezi které patří Francouzská Guyana, Guadeloupe, Martinik, Reunión, Mayotte, Svatý Martin, Madeira, Azorské a Kanárské ostrovy. 

Další oficiální měny vám zajisté napoví, ve kterých zemích se za oficiální považují. Jsou jimi: albánský lek, běloruský rubl, bosenská marka, britská libra, bulharský lev, chorvatská kuna, maďarský forint, makedonský denár, moldavské leu, polský zlotý, rumunské leu, ruský rubl, srbský dinár, švýcarský frank (oficiální platidlo ve Švýcarsku i Lichtenštějnsku), turecká lira a ukrajinská hřivna. Na našem kontinentu se nachází i pět korun, a to sice česká, dánská, islandská, norská a švédská koruna.

Co se počtu lidí týče, je nejhojněji užívanou měnou euro. Pokud bychom brali v potaz i asijské části států, na druhé místo by rozhodně patřilo Rusko se svým rublem a na místo třetí Turecko a jeho lira. Pokud se zaměříme jen a čistě na Evropu, euro následuje britská libra a hned za ní hřivna z Ukrajiny.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..