Po jednodenním odkladu z důvodu počasí odstartovala v ranních hodinách čtyřčlenná posádka z Mysu Canareval na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jedná se o druhý „ostrý“ let lodi Crew Dragon vyvíjené společností SpaceX Elona Muska. Zároveň byl poprvé v historii ve službě již jednou použitý stupeň rakety Falcon 9.

Posádku letu tvoří dva Američané, Robert Kimbrough a pilotka Katherine McArthur, dále Akihiko Hošide z Japonska a Thomas Pesquet z Francie zastupující Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Ten je zároveň prvním Francouzem letícím do vesmíru v pozici velitele lodi. Posádka se v sobotu na ISS setká se svými kolegy, kteří se na Zemi vrátí příští týden ve středu.

SpaceX Crew-1, první mise programu komerčních letů s posádkou, odstartovala 10. listopadu 2020 rovněž z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, přičemž posádku tvořili tři Američané a jeden Japonec. NASA se spoluprací se SpaceX snaží dosáhnout nezávislosti na ruských raketách Sojuz startujících z kazachstánského kosmodromu Bajkonur. Ohlasy na spolupráci NASA a firmy amerického miliardáře a vizionáře Elona Muska jsou zatím téměř výhradně pozitivní.

Vesmírný výzkum jede na plné obrátky

V únoru letošního roku doputovalo k povrchu Marsu americké vozítko Perseverance. To bude v následujících letech zkoumat povrch i atmosféru rudé planety. Je zároveň prvním bodem programu pro návrat vzorků půdy zpět na Zemi k dalšímu výzkumu. Perseverance nese i autonomní vrtulník Ingenuity, který se poprvé vznesl 19. dubna a oslavil první let lidského výtvoru na cizí planetě.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..