• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPolitika
  • Komentáře k příspěvkuŽádný komentář
  • Čas na čtení:7 minuty čtení

Čím dál více začíná být poslední dobou vidět spolek Milion chvilek pro demokracii – ať už je to jeho petice nebo nepřeberné množství hojně navštěvovaných protestních akcí, které za poslední rok zorganizoval. V současnosti je jedním z nejaktivnějších projektů svého druhu. Musí ale něco takového vést zkušený politický matador? Je potřeba mít pro začátek velký kapitál? Jak to bylo s Milionem chvilek?

Studentská Chvilka pro Andreje

Iniciativa Milion chvilek pro demokracii se vyvinula z Chvilky pro Andreje, v jejímž čele stáli pražští studenti teologie Mikuláš Minář a Benjamin Roll. Název a obsah výzvy naráží na formulaci v předvolební Smlouvě Andreje Babiše s občany ČR, v níž lídr hnutí ANO píše, že má pro občany ČR naléhavou zprávu, a prosí o chvilku našeho času

Současný předseda vlády v dokumentu mimo jiné slibuje, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v České republice. Nejen na to autoři výzvy apelují v deseti hlavních bodech svého prohlášení. Chvilka pro Andreje plně akceptuje výsledky svobodných voleb, ale ohrazuje se proti tomu, jak Babiš uvádí v praxi své sliby, a akcentuje aktivní udržování demokracie. Autoři se dle svých slov snaží vytvořit prostor pro klidnou diskuzi a nerozdělovat společnost.

Schůzka ano – ale jen za zavřenými dveřmi

Chvilku pro Andreje podepsala v první vlně více než stovka studentů a 17. listopadu loňského roku byla písemně předána současnému premiérovi přímo na Národní třídě. Následně ji autoři zveřejnili a v průběhu prvních tří měsíců ji podepsalo bezmála 30 000 lidí. Několikrát se také pokusili o schůzku s Andrejem Babišem za přítomnosti novinářů. Ten ale vyjádřil ochotu ji přijmout pouze za předpokladu, že by se neuskutečnila veřejně. To bylo pro Mináře a další hlavní představitele petice nepřípustné, a tak k setkání nedošlo.

Když se koncem února 2018 petice přetransformovala v Milion chvilek pro demokracii a stanovila si za cíl získat milion podpisů, změnila se na něco víc než jednorázový výkřik proti Babišovi. Deklarovaným záměrem spolku je podpora a kultivace demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v České republice. Za tím se neskrývá jen „antibabišismus“.

30 000 lidí na Staroměstském náměstí

V současnosti má petice, kterou sepsalo několik studentů a jejich přátel, více než 330 000 podpisů. Veškerá činnost spolku je přitom financována pouze dárci z řad veřejnosti, kteří přispívají na transparentní účet. Autoři petice mají za sebou organizaci několika velkých demonstrací a jiných protestních akcí.

Na tu největší, která v souvislosti s kauzou možného únosu syna Andreje Babiše na Krym žádala demisi vlády ANO a ČSSD, přišlo loni 17. listopadu na Staroměstské náměstí asi 30 000 lidí a psalo se o ní v médiích po celém světě. Do protestů se zapojilo kolem 180 obcí po celé republice a na některých místech se demonstrovalo poprvé od sametové revoluce. Dalším velkým počinem byla včerejší pietní akce vzpomínající na Jana Palacha, do níž se kromě Prahy zapojila další stovka obcí po celé zemi.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..