Zajímá vás vesmír a s ním spojené obory? Pak se určitě přihlašte do 17. ročníku soutěže Expedice Mars, v jejímž průběhu můžete navrhnout experiment, jenž vám může vyhrát stohodinový simulovaný let na Mars.

Uzávěrka soutěže je 15. srpna, přihlásit se můžou studenti z Česka a Slovenska, a to na tomto webu. V rámci soutěže budou muset nejprve vypracovat odborné projekty, které mohou být zaměřené například na biologii, chemii, informatiku či popularizaci vědy.

Dvacet pět nejlepších řešitelů internetového kola bude pozváno na čtyřdenní semifinále, v rámci kterého je čeká úkol navrhnout experiment pro let stratosférického balónu. Ti, kterým se to povede nejlépe, se budou moci zúčastnit exkurzí do různých mezinárodních vědeckých a technických institucí, pět vybraných soutěžících pak zažije stohodinový simulovaný let na Mars.

Účastníci soutěže Expedice Mars.

„Experimenty navržené v rámci Expedice Mars vypouštíme pomocí stratosférického balónu do výšky zhruba 30 km, kde jsou extrémní podmínky – například nízká teplota -50°C nebo tlak vzduchu, který téměř dosahuje hodnot vakua. S tím vším naše účastníky seznamujeme a ukazujeme jim, jak pro tyto podmínky správně navrhovat experimenty, aby v nich vydržely,“ vysvětluje koordinátor Jakub Janoušek.

Soutěž organizuje Dětská tisková agentura a financuje MŠMT. Jejím cílem je pak podporovat nadané studenty. „V Expedici hledáme mladé talenty se zájmem o přírodní vědy, vesmír a techniku. Snažíme se je zábavnou formou vzdělávat nad rámec školy a zároveň je podporovat v dalším rozvoji,“ uzavírá šéf soutěže Michal Vyvlečka.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..