Ministr zdravotnictví Jan Blatný (nestraník za ANO) představil nový systém rozvolňování vládních opatření zvaný PES. Základní školy by se podle něj mohly otevřít už koncem listopadu.

Nový tabulkový systém staví na pěti stupních podle aktuálního rizika nákazy (Česko se aktuálně nachází v pátém stupni). Při prvním stupni se například omezují počty návštěvníků v obchodech a nákupních centrech, na hromadných akcích a roušky jsou povinné v MHD.

Při druhém stupni jsou povinné roušky ve všech vnitřních prostorech, zpřísňuje se maximální počet osob v obchodech, knihovnách, na akcích a omezuje se provozní doba restaurací. Při třetím stupni se zavádí tzv. rotační distanční výuka na středních školách a druhém stupni základních škol, vysoké školy mimo 1. ročníku přechází na distanční výuku.

Systém rozvolňování opatření Ministerstva zdravotnictví, zdroj: MZV

Při čtvrtém stupni, který by měl v Česku nastat podle ministra Blatného již 23. listopadu je zákaz diváků na sportovních akcích, na distanční výuce jsou střední a vysoké školy, druhý stupeň základních škol na rotační distanční výuce. Otevřené mohou být pouze prodejny se základním zbožím, mezi 23:00 a 5:00 platí zákaz vycházení. Při pátém stupni přechází na distanční výuky všechny stupně škol.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..