Piráti a hnutí STAN jdou do podzimních sněmovních voleb v koalici. Spolupráci teď navázaly i mládežnické organizace obou subjektů: Mladé Pirátstvo a Mladí Starostové. Společně nyní chtějí představovat volební program pro mladé a pomáhat koalici Pirátů a STAN s volební kampaní.

Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Georgii Hejdukové je spolupráce obou mládežnických politických organizací mířená především na tuto volební kampaň, stejně jako mateřské strany však plánují spolupracovat i poté – minimálně po dobu následujícího volebního období. „Nevylučujeme ani jiné menší společné iniciativy, vzhledem k tomu, že mSTAN jsou naši přirozeně blízcí partneři,“ řekla Hejduková Studentským listům.

Předseda Mladých Starostů Tomáš Pavelka připomíná, že organizace spolupracuje s mládežnickými spolky jiných stran dlouhodobě, mmj. v rámci iniciativy Youth, Speak Up! „Spolupráce s Mladým Pirátstvem se teď zintenzivnila, jednak z důvodu vzniku celostátní koalice Piráti a Starostové, jednak z důvodu větší činnosti samotného Mladého Pirátstva,“ říká mladý starosta Mořic nedaleko Olomouce.

Spolupracující mládežnické organizace pomáhají s programem pro mladé a plánují je společně oslovovat na sociálních sítích i v ulicích. Obě organizace chtějí také propagovat mladé kandidáty na společné kandidátce Pirátů a Starostů. Mnozí z nich jsou členy právě mládežnických organizací. V Olomouckém kraji například kandiduje ze třináctého místa místopředsedkyně Mladých Starostů Zdena Kašparová, v Ústeckém kraji pak ze čtvrtého místa členka Mladého Pirátstva a krajská zastupitelka Kateřina Stojanová.

V rámci volební kampaně spustily spolupráci také mládežnické organizace stran koalice SPOLU: Mladí občanští demokraté, Mladí lidovci a TOP tým. V plánu mají mimo jiné podobně jako Mladé Pirátstvo a mSTAN představení volebního programu pro mladé v rámci kampaně Mám hlas. Ta je však aktuálně pozastavená kvůli odchodu její hlavní tváře Dominika Feriho kvůli skandálu ohledně jeho údajného sexuálního obtěžování.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..