Rozšíření výuky programování a jazyků na školách, ochrana životního prostředí a otevření základny NATO v Česku. To jsou jenom některé programové body, které představila nová iniciativa Česko.plus uvnitř Občanské demokratické strany (ODS). Stojí za ní několik mladých členů ODS, kteří chtějí do stranické debaty přinést témata blízká mladým lidem.

Za Česko.plus stojí skupina mladých členů občanských demokratů, mimo jiné zastupitelka Prahy 6 a historička Pavlína Civínová, právník Jan Klusáček nebo marketingový odborník Jakub Splavec. Vedle nich jde především o řadové členy strany bez politických mandátů nebo o komunální politiky.

Bodů, které iniciativa nadnáší v rámci současné debaty o tvorbě programu koalice SPOLU, tvořené vedle ODS ještě KDU-ČSL a TOP 09, do říjnových sněmovních voleb, je celkem dvanáct. Mladí členové ODS chtějí investovat bilion korun do infrastruktury, mimo stavby dálnic a vysokorychlostních železnic například do rozšiřování vysokorychlostního internetu. Žádají také zjednodušení stavebního řízení, digitalizaci úřadů nebo zpřístupnění anonymizovaných dat státu.

Konec financování dabingu a angličtina od první třídy základní školy

Některé další požadavky ale nepatří mezi body, které by ODS na celostátní úrovni často nadnášela. Iniciativa Česko.plus má v prioritách uvedeno také otevření Česka kryptoměnám, moderní zemědělství nebo šetrnost k životnímu prostředí. Výrazně se věnuje také tématu školství, chce výuku programování na druhém stupni základních škol i otevření nových středoškolských a vysokoškolských oborů jako game design, digitální grafika nebo kyberbezpečnost. Angličtina se má podle iniciativy vyučovat už od první třídy základní školy a druhý cizí jazyk od třetí třídy. Mají se také zjednodušit podmínky pro rodilé mluvčí na českých školách a z veřejných peněz se má přestat financovat dabing zahraničních filmů a pořadů.

Jinak mladá iniciativa uvnitř ODS požaduje tradiční agendu občanských demokratů: privatizaci státních podniků a zrušení některých úřadů, modernizaci české armády a plnění členských závazků NATO, včetně otevření tuzemské základny Severoatlantické aliance. „Současná krize urychlila a prohloubila celosvětové trendy. V nadcházejících volbách se bude rozhodovat o tom, zda se Česká republika stane zemí, která udává tempo, nebo zemí, která pouze reaguje na dění kolem. Chceme sebevědomou zemi, kde budou hrát prim technologie a inovativní přístup napříč obory,“ píše iniciativa na svých webových stránkách, kde programové body rozvádí. Vyjádřit podporu může kdokoliv, kdo s programem souhlasí, také podpisem.

Nevyzýváme Fialu na souboj, říká zástupce iniciativy

„Nejsme alternativa, jsme motivační iniciativa. Není to tak, že tu někdo vyzývá pana profesora Fialu na souboj. Naopak, chceme pomoci a já osobně pevně věřím, že se v hodně věcech shodujeme,“ napsal Studentským listům již zmíněný signatář Česko.plus Jakub Splavec s tím, že podobně si to vysvětlili i interně uvnitř strany. Spekulace jiných médií, že za iniciativou stojí členové nespokojení se stranickým vývojem, označil za „silná slova mediálních titulků“.

Na otázku, zda dle jeho názoru ODS málo hledí na zájmy mladých nebo je dokonce upozaďuje, odpovídá vyhýbavě. „Samozřejmě neplatí rovnice, že mládí v politice je vždy třeba hnát hned dopředu, ale zájem mladých o aktuální dění, politickou situaci, a hlavně budoucí směřování země, ve které žijí, je předpokladem pro dobře fungující a zdravou společnost,“ věří jedna z předních tváří iniciativy.

My jsme předložili body, které jsou pro nás do budoucna důležité, a když to vztáhnu k našemu projektu, tak kdo jiný by se měl podílet na tvorbě programu na modernizaci země než ti, kteří v ní budou žít další desítky let. Pokud chceme ten rozjetý vlak zbytku Evropy dohnat, musíme modernizovat. Ve všech oblastech. V některých z nich to dokonce, bez toho, aniž byste ke kormidlu pustili mladé, nejde,“ uzavírá Splavec.

Sám předseda ODS Petr Fiala si následně vznik iniciativy na sociálních sítích pochvaloval. „Mám radost, že mladí členové vidí podobné priority, které se objeví v našem společném programu,“ napsal na Twitter lídr koalice SPOLU. Vyjádřil také naději, že se situace kolem nákazy koronavirem brzy zlepší a program volebního bloku ODS, lidovců a TOP 09 bude možné představit veřejnosti. Tak se mělo stát už na konci února, z důvodu epidemiologické situace bylo ale uvedení volebního programu koalice na neurčito odloženo.

Za podnětné body mladé iniciativy označil pro Studentské listy i místopředseda ODS a poslanec Martin Baxa, který se na tvorbě koaličního programu podílí. „Určitě se budeme s kolegy bavit, jak je pojmout,“ napsal.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Tento příspěvek má jeden komentář

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..